Čína si vo svete buduje rešpekt, čo USA aj Rusko veľmi dobre vedia …

Čína si vo svete buduje rešpekt, čo USA aj Rusko veľmi dobre vedia …

Svet 22. decembra 2015 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan, File)

 

Bez toho, aby si to svetové dianie nejako všimlo, Čína si postavila na východe Afriky v oblasti tzv. Afrického rohu svoje prvé vojenské základne. Môže tak ovládať najdôležitejšie dopravné trasy na svete a byť tak jedinou svetovou veľmocou. A zrazu sa veci menia – USA a Rusko sú na pozore

Ilustračné foto
Čína ako jednotka vo svetovom ekonomickom aj politickom dianí. Ilustračné foto

Čína si vytvorila svoju silnú pozíciu vo svetovom hospodárstve pomocou dlhodobej, nenápadnej stratégie. Dôkazom je fakt, že Medzinárodný menový fond (MMF) zaradil čínsky jüan do menového koša, čiže môže sa z nej stať rezervná svetová mena popri už etablovanom americkom dolári. Zapôsobil aj fakt, že Číňania vytvorili Ázijskú rozvojovú banku (AIIb), akýsi náprotivok k Svetovej banke.

Reklama

Začiatkom decembra prišla bez veľkého hluku správa, že Čína vybuduje v Džibutsku námornú základňu “na posilnenie bezpečnosti v regióne”. Viac pozri v tomto článku. Nebude to však prvá základňa v tejto krajine. Je tam už vybudovaná americká základňa Camp Lemmonier pre 4 500 vojakov.

A práve v tomto mesiaci tiež badať medzi USA a Ruskom trochu prekvapujúcu ochotu zosúladenia spolupráce v Sýrii. Zrazu si vedia nájsť k sebe cestu, lebo na obzore sa zjavil niekto tretí: Čína si vybrala Džibutskú republiku ako najdôležitejšiu krajinu v oblasti Afrického rohu s významnou strategickou polohou. “Pre zaistenie obchodných ciest, rovnako ako východiskový bod pre boj proti terorizmu v Africkom rohu, je Džibutsko v súčasnej dobe asi najdôležitejšou krajinou,” cituje Deutsche Welle slová Annetty Weberovej z Nemeckého ústavu pre medzinárodné a bezpečnostné záležitosti (SWP) v Berlíne. Prečo? Lebo odtiaľ sa dá kontrolovať svetový obchod cez Suezský prieplav a v prípade “potreby” ho aj blokovať.

Reklama

Čína sa chce tiež aktívne podieľať na súčasnom dianí Blízkeho východu a tak do Iraku posiela dodávky energetických zdrojov. Politické prehĺbenie vzťahov malo zabezpečiť minulotýždňové stretnutie čínskeho ministra zahraničia Wang Yi s irackým Ibrahimom Jafarim v New Yorku. Čína sa zastala Iraku vyjadrením, že Turecko musí rešpektovať územnú celistvosť Iraku. Preukazuje tiež sympatie Iránu. Akoby v druhom tábore, Turecko a Saudská Arábia sa prikláňajú k USA.

No Čína je ekonomicky a politicky aktívna aj v strednej Ázii, čo môže byť zasa potenciálna “hrozba” pre Rusko, aj keď krajiny v istých veciach navzájom spolupracujú. Stretom záujmu sa stáva svetový trh s energetickými zdrojmi. Do toho chcú svoje povedať aj USA, preto dôsledne monitorujú čínske aktivity v Juhočínskom mori a snažia sa do regiónu zasiahnuť, ako sa len dá.

Svetová dominancia sa nemusí vždy dosiahnuť len z vojenského hľadiska, ale aj cez obchod a ekonomiku, čo Čína práve robí. Do svojej Ázijskej rozvojovej banky (AIIb) zoskupuje všetky významné priemyselné krajiny okrem Japonska, čo Američanov nenecháva chladných. Rozvíja sa okrem iného projekt “novej Hodvábnej cesty” sľubujúci obrovské investičné príležitosti.

Peking je teda veľký svetový hráč, budí rešpekt a nikto si ho nechce pohnevať. Hoci jeho domáca ekonomika kríva, kompenzáciu hľadá v nových trhoch a aktívach po celom svete. Vyťažiť môže aj z toho, že je najväčším veriteľom Spojených štátov, čím ich kladie pod určitý tlak tým, že vie, kde je ich zraniteľné miesto.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:47

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) v piatok oznámila, že zadržala dvoch ľudí obvinených zo sympatizovania s ukrajinskými nacionalistami a z plánovania útokov na policajné či vojenské objekty v Rusku.

K zatknutiam došlo vo Volgogradskej oblasti ležiacej na juhozápade Ruska neďaleko hraníc s Ukrajinou.

12:33

Nemecká polícia prichytila pri čine a následne zadržala dvoch mužov podozrivých z krádeže železničných elektrických káblov. Polícia informovala, že incident sa odohral v noci na piatok na hlavnej vlakovej stanici v západonemeckom meste Bochum.

12:27

Nálada francúzskych spotrebiteľov tento mesiac nečakane klesla, pod čo sa podpísali obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky a s nimi aj finančnej situácie domácností.

12:08

Na Ukrajine zadržali dvoch mužov obvinených z toho, že sa vydávali za opravárov a pomáhali Rusku s prípravou útokov na vojenské pozície v Charkovskej oblasti na východe krajiny. Oznámila to v piatok ukrajinská tajná služba SBU.

12:01

Nezamestnanosť v Španielsku sa v 1. kvartáli zvýšila nad 12 % a dostala sa na najvyššiu úroveň za posledný rok. Prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpokladali, že sa zvýši iba mierne, pričom zotrvá pod 12-percentnou hranicou.

11:50

Tým, že sa Rusko zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), vzniká hrozba radiačnej katastrofy, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Spravil tak v deň, keď si na Ukrajine pripomínajú 38. výročie jadrovej katastrofy v Černobyle.

11:40

Dvadsať rokov v Európskej únii bolo pre Česko obdobím rozvoja a zvýšenia potenciálu krajiny. Členstvo v Únii je pre ČR bezpochyby výhodné a nemá žiadnu alternatívu. Hlas štátov strednej a východnej Európy je však dôležitý aj pre samotnú EÚ. Spravodajkyni TASR v Prahe to povedal český premiér Petr Fiala.

Petr Fiala
Na snímke český premiér Petr Fiala

 

11:32

Donald Trump sa nevie dočkať, kedy bude “ako 47. prezident Spojených štátov” opäť úzko spolupracovať s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vyplýva to z optimisticky ladeného videozáznamu, ktorým bývalý americký prezident a terajší prezidentský kandidát Republikánskej strany pozdravil v piatok účastníkov tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencie Conservative Political Action Conference (CPAC).

11:23

Kolumbijská univerzita v New Yorku pokračuje vo vyjednávaní s propalestínskymi demonštrantmi, ktorých sa snaží prinútiť, aby opustili jej areál. Demonštrujúcim študentom dalo pôvodne vedenie školy do polnoci (čiže do piatka 06.00 h SELČ) čas na, aby vypratali svoj “tábor” a z areálu sa stiahli.

11:15

Francúzsko zvažuje rozšírenie sankcií voči izraelským osadníkom za násilnosti voči palestínskym civilistom na Západnom brehu Jordánu. Oznámil to úrad francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona po jeho rokovaní s jordánskym kráľom Abdalláhom II.

10:59

Úrady v Burkine Faso vo štvrtok neskoro večer oznámili, že na dva týždne pozastavili vysielanie rozhlasových staníc britskej BBC a americkej Voice of America (VoA) za reportáž o správe ľudskoprávnej organizácie, ktorá armádu v tejto krajine obviňovala z útokov na civilistov. Informovala o tom agentúra AFP.

10:45

Japonský premiér Fumio Kišida navštívi budúci týždeň Francúzsko, Brazíliu a Paraguaj v čase, keď sa jeho krajina snaží posilniť vzťahy s Južnou Amerikou.

Kišidove turné potrvá šesť dní a japonský premiér sa počas neho stretne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom i brazílskym lídrom Luizom Ináciom Lulom da Silvom, uviedla Kišidova kancelária.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali