V nedeľu ôsmeho júla sa v bulharskej Sofii uzavrel summit „16 + 1″, v rámci ktorého lídri krajín Centrálnej a Východnej Európy rokovali s premiérom Číny Li Kche-čchiangom ohľadom možnosti rozvoja slobodného obchodu za podmienok obchodnej vojny Číny a USA. Na tomto summite predstavitelia Belehradu podpísali s čínskymi partnermi memorandum o výstavbe industriálneho parku pre skladovanie a spracovanie ovocia a zeleniny na území Srbska. Čínska delegácia je už v Belehrade a začala rokovanie s Ministerstvom poľnohospodárstva Srbska.
Reportér Sputniku sa na ministerstve dozvedel, že vďaka tomuto projektu srbskí dodávatelia ovocia a zeleniny konečne dostanú možnosť odbytu, okrem toho v novom parku podľa plánu čínskych partnerov budú k dispozícii aj kapacity pre primárne spracovanie srbských surovín. Konečnú produkciu získanu z týchto surovín chcú Číňania predávať na európskom trhu.
Podľa slov Ministra poľnohospodárstva Srbska Branislava Nemidoviča, všetko najlepšie zo srbskej úrody zbiera práve Európska únia, kam sa exportuje väčšina surovín, ktorá sa ďalej spracováva na území EÚ. Myšlienka srbsko-čínskeho projektu spočíva v tom, aby čo najviac zisku zostávalo v Srbsku.
Rokovanie Belehradu s predstaviteľmi Číny je súčasne na počiatočnej etape. Kde sa umiestni industriálny park, ktorý má zlepšiť situáciu s krachujúcou komunitou srbských producentov ovocia a zeleniny, a aké budú jeho kapacity, zatiaľ zverejnené nebolo.
Bývalý predstaviteľ Ministerstva obchodu Srbska v Číne Zoran Džordževič oznámil Sputniku, že tento projekt by mohol pomôcť vyriešiť situáciu s predajom surovín a tiež by prispel k ďalšiemu rozvoju priemyslu podobného farmárskeho typu, ktorý súčasne zažíva neľahké časy.
Džordževič zdôraznil, že Číňania oznámili svoje plány výstavby industriálnych parkov a skladov pre skladovanie a spracovanie ovocia a zeleniny nielen v Srbsku, ale i v iných krajinách regiónu.
„Na summite v Sofii čínsky premiér zdôraznil, že Čína bude pokračovať s otvorením tohoto trhu, a bude robiť konkrétne kroky v tomto smere: zníži niekoľko colných taríf, bude liberalizovať a systematizovať colné procedúry. Cieľom týchto opatrení je uľahčenie procesov colného vybavenia a karanténnej kontroly potravinárskych výrobkov. Malo by to uľahčiť vývoz poľnohospodárskej produkcie z krajín Centrálnej a Východnej Európy do Číny,” vysvetľuje srbský expert.
Džordževič oznámil, že Číňania už začali realizovať svoj plán na dovážanie svojho tovaru pomocou priamych železničných dodávok zo Šanghaja a ďalších veľkých obchodných miest. Tejto obchodnej ceste sa hovorí „nová hodvábna cesta” a povedie cez územie Ruska do Európy. Podľa slov Džordževiča Číňania chcú zaistiť, aby sa vlaky z Európy nevracali späť prázdne.
„Číňania tiež uviedli, že v rámci summitu „16+1″ sa budú aktívne podieľať na vytváraní takzvaných demonštračných zón v oblasti poľnohospodárstva. V týchto zónach chcú prenajať veľké plochy poľnohospodárskej pôdy k pestovaniu surovín,” oznámil Sputniku Džordževič a poznamenal, že pre Srbsko je to dobrá obchodná šanca.