Čím je pre Rusko výhodný dozrievajúci konflikt medzi Čínou a USA

Moskva 19. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Rostislav Iščenko publikoval na portáli RusVesna  zaujímavý článok, v ktorom sa venoval rastu napätia medzi Čínou a USA.

Podľa Iščenkových slov admirál Harry Harris, veliteľ Tichooceánskej flotily USA v stredu 14. decembra 2016  informoval, že USA sú pripravené vzdorovať Číne v  Juhočínskom mori, ak “bude Čína pokračovať v presadzovaní svojich nezákonných nárokov”.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Hrubé vyjadrenie amerického vysokého dôstojníka netreba považovať za vtip. Ponechajme teraz stranou skutočnosť, odkiaľ berie USA právo presadzovať svoje záujmy v oblasti Juhočínskeho mora a sústreďme sa na fakty.

Tichooceánska flotila je najväčšia a najlepšie vyzbrojená skupina ozbrojených síl USA, zložená s operatívnych flotíl 3, 5 a 7. Do tejto flotily patrí aj 38 ponoriek, takmer 200 lietadiel a 2 expedičné zbory americkej námornej pechoty (cca 100 000 vojakov).

Toto vyjadrenie amerického dôstojníka Čína chápe jednoznačne a v súvislostiach s Trumpovým rozhovorom s Cchaj Jing-wen , prezidentkou Taiwanu. Čína považuje Taiwan za svoje územie, ktoré sa časom vráti do zostavy Číny, rovnako ako sa vrátil Honkong a Macao.

Nový americký prezident Donald Trump však v rozhovore s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen použil zaujímavú formuláciu – Trump povedal že nechápe, prečo by USA museli viesť politiku “jednotnej Číny” za predpokladu, že sa im nepodarí s Čínou vyriešiť ďalšie otázky.

Ďalšie otázky – to je napríklad čoraz otvorenejšia snaha preniesť americké spoločnosti z Číny do USA a takisto upevnenie čínskeho juanu vo vzťahu k americkému doláru. Donald Trump sa jednoznačne snaží vyplniť svoje predvolebné sľuby a snaží sa prinútiť americký kapitál investovať vo vlastnej krajine.

Tieto americké snahy môžu oslabiť Čínu, ktorá stratí množstvo pracovných miest, stratí takisto štatút dôležitého priemyselného centra. Donald Trump sa totiž snaží vrátiť USA štatút “priemyselnej veľmoci č. 1”, ktorý USA stratili, keď presunuli s finančných dôvodov výrobu z USA do zahraničia (lacnejšia pracovná sila, lepšia môžnosť investícii).

Potreba navrátenia amerického priemyslu do rodnej krajiny sprevádza potreba upevnenia juana k doláru. Dôvod je jednoduchý, vyrobenú produkciu je potrebné aj predať. Slabší dolár vytvára vhodné podmienky pre národných exportérov.

Slová admirála Harrisa a Trumpove snahy vníma Čína ako určité ultimátum. Čína však nechce prepustiť dobrovoľne USA svoj priemysel a trhy a tak možnosť vojenskej konfrontácie medzi oboma krajinami rýchlo rastie. K tomu ešte USA žiadajú, aby Čína zlikvidovala svoje vojenské základne na umelo vybudovaných ostrovoch v Juhočínskom mori. USA podporujú Taiwan politicky i ekonomicky a poskytujú Taiwanu aj vojenskú pomoc. Navyše sa USA snažia posilniť svoj vplyv v krajinách, ktoré s Čínou v uvedenom regióne súperia (Vietnam, Filipíny, Malajzia a už spomenutý Taiwan).

Donald Trump sa pre Čínu ukázal byť analogickou hrozbou, ako Hillary Clintonová pre Rusko. Donald Trump je pre Čínu prezident, ktorý kvôli dosiahnutiu svojích politických cieľov nebude mať problém striedať diplomatické rozhovory s vojenským nátlakom, pričom sa vedome bude pohybovať na hrane “tenkej červenej línie”, len aby dostal Čínu do submisívnej pozície.

Čína samozrejme v tomto svojom zápase s USA neostáva osamotená. Peking sa môže spoľahnúť na Moskvu, s ktorou ju spájajú spoločné politické, ekonomické, diplomatické projekty i vojenská spolupráca. Obe krajiny sa minimálne od roku 2014 čoraz rýchlejšie zbližujú, pretože aj Moskva a aj Peking chápu, že ak by nedržali spolu, USA a Západ by ich systémom “per partes” postupne politicky, ekonomicky a nakoniec možno aj vojensky eliminoval.

Peking nedávno  podporil aktivity Moskvy v Bezpečnostnej rade OSN ohľadne Sýrie, spoločne s Ruskom Čína vytvára koncepciu Veľkej a spoločnej Eurázie, ktorá oslabuje pozície USA a Západu. Koncepcia spoločnej Eurázie prinesie v najbližších rokoch rast ruského i čínskeho potenciálu a vplyvu. A to je skutočnosť, ktorú s nevôľou nesú USA i Západ.

USA si preto neželajú vznik spoločnej Eurázie a budú sa snažiť tento projekt čo najviac zbrzdiť, oslabiť, prípadne zastaviť. Ak sa im to podarí, uchránia si svoje postavenie svetového hegemóna. Budú sa snažiť znova oživiť koncepciu Transatlantického partnerstva a transtichooceánskeho partnerstva, pretože cez tieto organizácie môžu koncepcii spoločnej Eurázie najviac škodiť.

USA si uvedomili, že zápas s Ruskom, ktorého radikálna fáza začala v roku 2014 udalosťami na Ukrajine prehrali a Obamove pôsobenie sa stalo jednou obrovskou katastrofou. Ukrajina je na hrane ekonomického krachu, nepodarilo sa ani odstaviť legitímneho prezidenta Bašára Asada v Sýrii, navyše USA má množstvo vnútorných ekonomických, sociálnych i národnostných problémov.

Keďže sa USA nepodarilo Rusko eliminovať, sústredili americkí plánovači momentálne svoju pozornosť na Čínu, pričom sa snažia Čínu zdolať aj  vo vojenskej sfére. Čína napriek svojím zdrojom a mohutnej armáde zaostáva za ruskou armádou v kvalite zbraní i v bojaschopnosti.

Ak Čína odmietne americké ultimátum – a to že ho odmietne je isté takmer na 100%, situácia môže eskalovať. Pri uvedenej eskalácii sa Čína bude spoliehať na ruskú podporu. Donald Trump si je vedomý nebezpečenstva, ktoré USA hrozí a preto je ochotný ísť k mnohým ústupkom voči Rusku.

Trumpov plán je jednoduchý. Donald Trump predpokladá, že sa dohodne s Ruskom a zlepší vzájomné rusko-americké vzťahy natoľko, že Rusi nebudú Čínu podporovať. Potom porazí Čínu, ktorá bez ruskej podpory nemá šancu na úspech a po tomto víťazstve hodí  pragmaticky za hlavu vzťahy s Ruskom. Spoločne so Západom potom zatlačia na Rusko, ktoré však bez čínskeho spojenca nebude môcť odolať sústredenému vojenskému, ekonomickému i politickému tlaku, takže výsledkom bude takisto porážka Ruska. USA sa tak podarí postupne zbaviť sa Ruska a aj Číny.

Američania sa pripravujú momentálne na diplomatickú ofenzívu voči Číne, pričom využívajú jednu so základných diplomatických fínt. Chystajú sa všetky problémy spoločne previazať do jedného balíku – takže všetky dohovory o Sýrii, Ukrajine, EÚ budú podmieňovať neutrálnou pozíciou Ruska k súpereniu USA a Číny. Pochopiteľne tento plán je pre Rusko neprijateľný, ak by ho Rusko prijalo, Moskva stratí všetky čiastočné úspechy, ktoré dosiahla od nástupu Vladimíra Putina do funkcie ruského prezidenta a podpíše si rozsudok smrti.

Ale ani drvivé víťazstvo Číny nemusí byť pre Rusko prínosom. Ak by Čína politickým diplomatický i ekonomický zápas s USA ukončila víťazne vo svoj prospech, stane sa hegemónom a Rusko bude evidente v tandeme Rusko – Čína slabším článkom. Vzájomné rusko-čínske vzťahy už v minulosti ukázali, že to môže priniesť so sebou aj určitú formu súperenia, čo by ozajstne nebolo dobré. Netreba zabúdať, že Rusko má približne 150 miliónov obyvateľov a Čína viac ako miliardu.

Východisko z nepríjemnej situácie poskytuje vytvorenie trojuholníka Moskva – Peking – Washington a v tomto formáte musí prísť aj k diplomatickým rozhovorom. Tento trojuholník však de facto znamená koniec dominancie USA a Západu a znamená vznik multipolárneho sveta.  Vytvorenie takéhoto trojuholníka však Washington a Peking môžu vnímať s nevôľou, pretože úloha Moskvy ako sprostredkovateľa nie je pre Washington a ani pre Peking strategicky výhodná.

Moskva v takomto prípade, keď sa pokúsi pôsobiť ako sprostredkovateľ  bude jednať vyložene podľa “amerického scenára”. Američania sa vždy snažili pôsobiť ako sprostredkovateľ a táto pozícia im prinášala cenné “diplomatické body a zisky”.

Vojenské napätie v tichooceánskom priestore vníma aj Rusko veľmi pozorne. Ideálne by bolo, keby sa celý región čiastočne demilitarizoval. Samozrejme proces demilitarizácie nie je možné vyriešiť hneď, bude trvať dlhšiu dobu.

Rusko sa sústreďuje na ochranu svojho pobrežia, kontroluje moria do úrovne Vladivostoku, Kuríl a Kamčatky, priestor za týmito hranicami Rusko výraznejšie nezaujíma, kontrola uvedeného priestoru (po Vladivostok, Kurily a Kamčatku) stačí na ochranu ruského územia.

Čína potrebuje kontrolovať akvatóriu svojích pobrežných morí, kde s nevôľou nesie zásahy USA, ktoré sa navyše snažia udržať resp. posilniť svoj vplyv vo Vietname, Malajzii a takisto aj na Filipínach, kde však kvôli Dutertemu narastá intenzita amerických problémov.  Kvôli ochrane svojho pobrežia Čína prikročila k budovaniu umelých ostrovov (nepotopiteľné lietadlové lode) na ktorých umiestnila batérie rakiet pobrežnej ochrany, protilietadlové batérie i letectvo.

Nervozitu vykazujú aj USA, ktoré sa nechcú zmieriť so stratou pozície hegemóna. Kvôli procesu demilitarizácie sa však budú musieť USA stiahnuť za Hawai a k Aljaške. Stiahnutie americkej flotily k rodným brehom, pričom línia amerického vplyvu bude ležať na spojnici Hawai – Aljaška je dostatočnou garanciou bezpečnosti územia USA.

Samozrejme, že USA sa “ústup z piedestálu veľmoci č. 1 a strata štatútu svetového žandára č. 1” nepáči, USA si však budú musieť zvyknúť. Čas hrá totiž výrazne proti nim a mnohí americkí politici z okolia Donalda Trumpa si to uvedomujú. Už teraz je zrejmé že situácia v Sýrii, na Ukrajine svojou dynamikou a vektorom rozvoja naznačuje, že otázka už ani neznie, či tieto oblasti prejdú pod vplyv Moskvy, ale v akom rozsahu prejdú pod vplyv Moskvy.

Turbulencie, ktoré očakávajú EÚ v najbližšom roku 2017 takisto môžu priniesť so sebou odstredivé tendencie medzi členmi EÚ, pričom politické elity východných štátovy EÚ sa čoraz odmietavejšie stavajú k snahám nikým nevolených úradníkov v Bruseli. Čím viac zapadnú USA do súperenia s Čínou, tým viac sa oslabí ich vplyv vo východnej Európe, Ukrajine či Sýrii.

Čas tlačí najmä Donalda Trumpa, ktorého pozícia v USA nie je práve najsilnejšia. Voči jeho pôsobeniu vo funkcii prezidenta USA existuje reálny odpor priamo v USA, ktorý môže kulminovať a priniesť so sebou rast napätia a odstredivé tendencie v rámci americkej spoločnosti. Pôsobenie Donalda Trumpa bude prísne monitorované zo strany jeho odporcov, tí budú očakávať prvé výsledky Trumpovho pôsobenia už v roku 2018.

Rusko rieši vďaka rozporom USA a Číny úspešne aj ďalší problém a to s Japonskom. Ruský prezident Vladimír Putin a japonský premiér Šinzó Abe v posledných hodinách dospeli vo vzájomných rokovaniach k dôležitému pokroku a výsledkom. Japonci navyše v prípade demilitarizácie tichooceánskeho priestoru správne pochopili, že aj keď sa USA stiahnu, neznamená to, že Rusko a USA nemôžu dospieť ku vzájomnému konsenzu vo vzájomných rozhovoroch, bez účasti Japonska.

Čas hrá momentálne pre Rusko a čím dlhšie bude existovať pnutie v tichooceánskom priestore medzi Čínou a USA, tým viac z neho dokáže Rusko politicky získať.

Rostislav Iščenko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26.…

Praha má novú baziliku

0 icon

Praha 10. augusta 2022 (HSP/ct24.ceskatelevize/Foto:Twitter)   Pápež František povýšil kostol svätej Ľudmily na pražskom námestí Mieru na baziliku. Slávnostné vyhlásenie by sa malo konať v polovici septembra. Českej televízii to potvrdil hovorca pražského arcibiskupstva Čestný titul bazilika sa prepožičiava významným kostolom podľa uváženia hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Na svete má tento…

Pre Hegera je prioritou dovládnuť v štvorkoalícii. Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Lídri koaličných strán sa majú zísť v piatok (12. 8.), aby rokovali o východisku z koaličnej krízy. Premiér Eduard Heger (OĽANO) opäť zdôraznil, že jeho prioritou je dovládnuť v štvorkoalícii do konca volebného obdobia. Do konca týždňa sa má premiér stretnúť ešte so šéfom…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

Škandál Twitteru: Zamestnanec sociálnej siete odovzdával Saudom údaje o kritikoch ich režimu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Bývalý zamestnanec Twitteru odovzdával Saudskej Arábii údaje o kritikoch vlády, informuje The New York Times 44-ročný Ahmad Abuhammo bol zodpovedný za mediálne partnerstvá spoločnosti Twitter na Blízkom východe a v severnej Afrike. Pre spoločnosť pracoval v rokoch 2013 až 2015 a v roku…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

NAJNOVŠIE

BLOG

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Deň obetí banských nešťastí si ako pamätný deň pripomíname 10. augusta

0 icon

Handlová/Bratislava 10. augusta 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky je spojený s najväčšou tragédiou v histórii baníctva na Slovensku, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pri výbuchu v handlovskej bani vtedy zahynulo deväť baníkov a 11 záchranárov Poslanci Národnej rady SR 26.…

Praha má novú baziliku

0 icon

Praha 10. augusta 2022 (HSP/ct24.ceskatelevize/Foto:Twitter)   Pápež František povýšil kostol svätej Ľudmily na pražskom námestí Mieru na baziliku. Slávnostné vyhlásenie by sa malo konať v polovici septembra. Českej televízii to potvrdil hovorca pražského arcibiskupstva Čestný titul bazilika sa prepožičiava významným kostolom podľa uváženia hlavy rímskokatolíckej cirkvi. Na svete má tento…

Pre Hegera je prioritou dovládnuť v štvorkoalícii. Naď: Matovič neodstúpi, ideme do menšinovej vlády

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Lídri koaličných strán sa majú zísť v piatok (12. 8.), aby rokovali o východisku z koaličnej krízy. Premiér Eduard Heger (OĽANO) opäť zdôraznil, že jeho prioritou je dovládnuť v štvorkoalícii do konca volebného obdobia. Do konca týždňa sa má premiér stretnúť ešte so šéfom…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

Škandál Twitteru: Zamestnanec sociálnej siete odovzdával Saudom údaje o kritikoch ich režimu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Matt Rourke)   Bývalý zamestnanec Twitteru odovzdával Saudskej Arábii údaje o kritikoch vlády, informuje The New York Times 44-ročný Ahmad Abuhammo bol zodpovedný za mediálne partnerstvá spoločnosti Twitter na Blízkom východe a v severnej Afrike. Pre spoločnosť pracoval v rokoch 2013 až 2015 a v roku…

Kazachstan otvorene proti Rusku. Cez Britániu vyzbrojuje Ukrajinu

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Russian Defense Ministry Press Service)   Dokumenty obsahujúce návrh zmluvy na nákup munície jordánskou spoločnosťou od kazašskej spoločnosti Technoexport: 122 mm náboje (húfnica D-20; 152 mm náboje (húfnica D-30); rakety pre BM-21 Grad. Celkový počet - 20 tisíc nábojov, 33 tisíc rakiet sa dostali na verejnosť…

Lifetime Office 2021 od 13,52 € v akcii Godeal24 Office Software Sale! Originálny operačný systém Windows stojí len 7,42 €!

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (PR článok/Foto:screenshot)   Akú verziu balíka Microsoft Office používate? Ak ide o Office 2013, zbystrite pozornosť. Microsoft oficiálne vydal vyhlásenie, že 11. apríla 2023 prestane podporovať Office 2013 a už preň nebude poskytovať žiadne bezpečnostné aktualizácie. Microsoft uviedol, že zastavenie podpory neznamená, že Office 2013 nemožno…

Premiér sa má v najbližších dňoch rozprávať s Lengvarským o fungovaní Ministerstva zdravotníctva

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa plánuje v najbližších dňoch stretnúť s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO) k viacerým otázkam týkajúcich sa fungovania Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Pre TASR to uviedla hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková Heger už skôr avizoval, že sa chce s…

Ako Rusi prepli internet v Chersone? Dali nám zbraň k hlave

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay)   Denník New York Times informuje o tom, ako Rusko prevzalo kontrolu nad internetom v Chersonskej oblasti Niekoľko týždňov po tom, ako Rusko začiatkom marca obsadilo Cherson, ruská armáda prišla do kancelárií miestnych internetových spoločností a žiadala, aby jej odovzdali kontrolu nad svojimi sieťami. "Prišli…

Ministerstvo vnútra SR zaregistrovalo Stranu obcí a miest – SOM Slovensko

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo novú Stranu obcí a miest – SOM Slovensko. Stalo sa tak v stredu. Vyplýva to z registra politických strán a politických hnutí, zverejnenom na webovej stránke rezortu vnútra. Ambíciou strany, ktorá vznikla pred tohtoročnými jesennými komunálnymi voľbami, je…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Marek Tencer

Ako vytvorili p(l)andémiu? - cielená manipulácia na rôznych úrovňach. .

0icon

V tomto mojom príspevku rozoberiem ako sa politikom, médiám podarilo ľudí dotlačiť do stavu že väčšina ľudí podporovala nezmyseľné obmedzenia základných práv a slobôd. Išlo a stále ide o manipuláciu a vymývanie mozgov svetového rozmeru.   Dusenie a zanášanie dýchacích ciest nosením respirá

Armádny Magazín

V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou

Horúca aktualita: Z Baltického mora hrozí chemický „útok“

0 icon

Poľsko, 10.august 2022 (AM) – Spôsobiť ho môžu desiatky tisíc ton zatopených nemeckých chemických zbraní, ktoré boli s ďalšou výzbrojou zatopené v Baltickom mori v časoch 2. sv. vojny.   Poľské noviny Gazeta Wyborcza uvádza, že tohto neželaného „suveníru“ tam môže ležať 40-100 tisíc ton. Presné množstvo

Americký dôstojník Scott Ritter: Rusko už vyhralo. Zelensky môže zomrieť rukou samotných Ukrajincov

0 icon

USA, 10.august 2022 (AM) – Známy americký vojenský expert Scott Ritter sa domnieva, že Rusko vojnu na Ukrajine nielen vyhráva, ale už aj vyhralo. Scott Ritter vysvetľuje svoj názor pomocou analógií s víťazstvom ZSSR vo Veľkej vlasteneckej vojne, ktoré sa stalo predurčeným v roku 1943 po bitke pri Kursku.   Počas bitky…

Vojaci Kim Čong-una v operácii na Ukrajine?

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pred niekoľkými dňami telegramové kanály informovali , že predseda Štátnej rady KĽDR, generálny tajomník Ústredného výboru Kórejskej strany pracujúcich Kim Čong-un ponúkol Rusku, vyslanie 100 000 kórejských dobrovoľníkov do zóny operácie na Ukrajine ako vojenská pomoc. Zdá sa to neuveriteľné. Avšak… &nbs

Turecko dodalo na Ukrajinu desiatky obrnených bojových vozidiel

0 icon

Turecko, 10.august 2022 (AM) – Ukrajinská armáda dostala dávku obrnených vozidiel Kirpi 4x4 tureckej výroby. Podľa ukrajinských zdrojov Turecko dodalo 50 obrnených vozidiel a v budúcnosti dostane Kyjev ďalších 150 podobných obrnených vozidiel. O tom kedy budú dodávky, v akých dávkach neexistujú žiadne informácie, najmä oficiálne. Niekt

FOTO DŇA

Na snímke súsošie na SND v Bratislave

Autor: Róbert Klissenbauer

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali