Čím je pre Rusko výhodný dozrievajúci konflikt medzi Čínou a USA

Moskva 19. decembra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Rostislav Iščenko publikoval na portáli RusVesna  zaujímavý článok, v ktorom sa venoval rastu napätia medzi Čínou a USA.

Podľa Iščenkových slov admirál Harry Harris, veliteľ Tichooceánskej flotily USA v stredu 14. decembra 2016  informoval, že USA sú pripravené vzdorovať Číne v  Juhočínskom mori, ak „bude Čína pokračovať v presadzovaní svojich nezákonných nárokov“.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Hrubé vyjadrenie amerického vysokého dôstojníka netreba považovať za vtip. Ponechajme teraz stranou skutočnosť, odkiaľ berie USA právo presadzovať svoje záujmy v oblasti Juhočínskeho mora a sústreďme sa na fakty.

Tichooceánska flotila je najväčšia a najlepšie vyzbrojená skupina ozbrojených síl USA, zložená s operatívnych flotíl 3, 5 a 7. Do tejto flotily patrí aj 38 ponoriek, takmer 200 lietadiel a 2 expedičné zbory americkej námornej pechoty (cca 100 000 vojakov).

Toto vyjadrenie amerického dôstojníka Čína chápe jednoznačne a v súvislostiach s Trumpovým rozhovorom s Cchaj Jing-wen , prezidentkou Taiwanu. Čína považuje Taiwan za svoje územie, ktoré sa časom vráti do zostavy Číny, rovnako ako sa vrátil Honkong a Macao.

Nový americký prezident Donald Trump však v rozhovore s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen použil zaujímavú formuláciu – Trump povedal že nechápe, prečo by USA museli viesť politiku „jednotnej Číny“ za predpokladu, že sa im nepodarí s Čínou vyriešiť ďalšie otázky.

Ďalšie otázky – to je napríklad čoraz otvorenejšia snaha preniesť americké spoločnosti z Číny do USA a takisto upevnenie čínskeho juanu vo vzťahu k americkému doláru. Donald Trump sa jednoznačne snaží vyplniť svoje predvolebné sľuby a snaží sa prinútiť americký kapitál investovať vo vlastnej krajine.

Tieto americké snahy môžu oslabiť Čínu, ktorá stratí množstvo pracovných miest, stratí takisto štatút dôležitého priemyselného centra. Donald Trump sa totiž snaží vrátiť USA štatút „priemyselnej veľmoci č. 1“, ktorý USA stratili, keď presunuli s finančných dôvodov výrobu z USA do zahraničia (lacnejšia pracovná sila, lepšia môžnosť investícii).

Potreba navrátenia amerického priemyslu do rodnej krajiny sprevádza potreba upevnenia juana k doláru. Dôvod je jednoduchý, vyrobenú produkciu je potrebné aj predať. Slabší dolár vytvára vhodné podmienky pre národných exportérov.

Slová admirála Harrisa a Trumpove snahy vníma Čína ako určité ultimátum. Čína však nechce prepustiť dobrovoľne USA svoj priemysel a trhy a tak možnosť vojenskej konfrontácie medzi oboma krajinami rýchlo rastie. K tomu ešte USA žiadajú, aby Čína zlikvidovala svoje vojenské základne na umelo vybudovaných ostrovoch v Juhočínskom mori. USA podporujú Taiwan politicky i ekonomicky a poskytujú Taiwanu aj vojenskú pomoc. Navyše sa USA snažia posilniť svoj vplyv v krajinách, ktoré s Čínou v uvedenom regióne súperia (Vietnam, Filipíny, Malajzia a už spomenutý Taiwan).

Donald Trump sa pre Čínu ukázal byť analogickou hrozbou, ako Hillary Clintonová pre Rusko. Donald Trump je pre Čínu prezident, ktorý kvôli dosiahnutiu svojích politických cieľov nebude mať problém striedať diplomatické rozhovory s vojenským nátlakom, pričom sa vedome bude pohybovať na hrane „tenkej červenej línie“, len aby dostal Čínu do submisívnej pozície.

Čína samozrejme v tomto svojom zápase s USA neostáva osamotená. Peking sa môže spoľahnúť na Moskvu, s ktorou ju spájajú spoločné politické, ekonomické, diplomatické projekty i vojenská spolupráca. Obe krajiny sa minimálne od roku 2014 čoraz rýchlejšie zbližujú, pretože aj Moskva a aj Peking chápu, že ak by nedržali spolu, USA a Západ by ich systémom „per partes“ postupne politicky, ekonomicky a nakoniec možno aj vojensky eliminoval.

Peking nedávno  podporil aktivity Moskvy v Bezpečnostnej rade OSN ohľadne Sýrie, spoločne s Ruskom Čína vytvára koncepciu Veľkej a spoločnej Eurázie, ktorá oslabuje pozície USA a Západu. Koncepcia spoločnej Eurázie prinesie v najbližších rokoch rast ruského i čínskeho potenciálu a vplyvu. A to je skutočnosť, ktorú s nevôľou nesú USA i Západ.

USA si preto neželajú vznik spoločnej Eurázie a budú sa snažiť tento projekt čo najviac zbrzdiť, oslabiť, prípadne zastaviť. Ak sa im to podarí, uchránia si svoje postavenie svetového hegemóna. Budú sa snažiť znova oživiť koncepciu Transatlantického partnerstva a transtichooceánskeho partnerstva, pretože cez tieto organizácie môžu koncepcii spoločnej Eurázie najviac škodiť.

USA si uvedomili, že zápas s Ruskom, ktorého radikálna fáza začala v roku 2014 udalosťami na Ukrajine prehrali a Obamove pôsobenie sa stalo jednou obrovskou katastrofou. Ukrajina je na hrane ekonomického krachu, nepodarilo sa ani odstaviť legitímneho prezidenta Bašára Asada v Sýrii, navyše USA má množstvo vnútorných ekonomických, sociálnych i národnostných problémov.

Keďže sa USA nepodarilo Rusko eliminovať, sústredili americkí plánovači momentálne svoju pozornosť na Čínu, pričom sa snažia Čínu zdolať aj  vo vojenskej sfére. Čína napriek svojím zdrojom a mohutnej armáde zaostáva za ruskou armádou v kvalite zbraní i v bojaschopnosti.

Ak Čína odmietne americké ultimátum – a to že ho odmietne je isté takmer na 100%, situácia môže eskalovať. Pri uvedenej eskalácii sa Čína bude spoliehať na ruskú podporu. Donald Trump si je vedomý nebezpečenstva, ktoré USA hrozí a preto je ochotný ísť k mnohým ústupkom voči Rusku.

Trumpov plán je jednoduchý. Donald Trump predpokladá, že sa dohodne s Ruskom a zlepší vzájomné rusko-americké vzťahy natoľko, že Rusi nebudú Čínu podporovať. Potom porazí Čínu, ktorá bez ruskej podpory nemá šancu na úspech a po tomto víťazstve hodí  pragmaticky za hlavu vzťahy s Ruskom. Spoločne so Západom potom zatlačia na Rusko, ktoré však bez čínskeho spojenca nebude môcť odolať sústredenému vojenskému, ekonomickému i politickému tlaku, takže výsledkom bude takisto porážka Ruska. USA sa tak podarí postupne zbaviť sa Ruska a aj Číny.

Američania sa pripravujú momentálne na diplomatickú ofenzívu voči Číne, pričom využívajú jednu so základných diplomatických fínt. Chystajú sa všetky problémy spoločne previazať do jedného balíku – takže všetky dohovory o Sýrii, Ukrajine, EÚ budú podmieňovať neutrálnou pozíciou Ruska k súpereniu USA a Číny. Pochopiteľne tento plán je pre Rusko neprijateľný, ak by ho Rusko prijalo, Moskva stratí všetky čiastočné úspechy, ktoré dosiahla od nástupu Vladimíra Putina do funkcie ruského prezidenta a podpíše si rozsudok smrti.

Ale ani drvivé víťazstvo Číny nemusí byť pre Rusko prínosom. Ak by Čína politickým diplomatický i ekonomický zápas s USA ukončila víťazne vo svoj prospech, stane sa hegemónom a Rusko bude evidente v tandeme Rusko – Čína slabším článkom. Vzájomné rusko-čínske vzťahy už v minulosti ukázali, že to môže priniesť so sebou aj určitú formu súperenia, čo by ozajstne nebolo dobré. Netreba zabúdať, že Rusko má približne 150 miliónov obyvateľov a Čína viac ako miliardu.

Východisko z nepríjemnej situácie poskytuje vytvorenie trojuholníka Moskva – Peking – Washington a v tomto formáte musí prísť aj k diplomatickým rozhovorom. Tento trojuholník však de facto znamená koniec dominancie USA a Západu a znamená vznik multipolárneho sveta.  Vytvorenie takéhoto trojuholníka však Washington a Peking môžu vnímať s nevôľou, pretože úloha Moskvy ako sprostredkovateľa nie je pre Washington a ani pre Peking strategicky výhodná.

Moskva v takomto prípade, keď sa pokúsi pôsobiť ako sprostredkovateľ  bude jednať vyložene podľa „amerického scenára“. Američania sa vždy snažili pôsobiť ako sprostredkovateľ a táto pozícia im prinášala cenné „diplomatické body a zisky“.

Vojenské napätie v tichooceánskom priestore vníma aj Rusko veľmi pozorne. Ideálne by bolo, keby sa celý región čiastočne demilitarizoval. Samozrejme proces demilitarizácie nie je možné vyriešiť hneď, bude trvať dlhšiu dobu.

Rusko sa sústreďuje na ochranu svojho pobrežia, kontroluje moria do úrovne Vladivostoku, Kuríl a Kamčatky, priestor za týmito hranicami Rusko výraznejšie nezaujíma, kontrola uvedeného priestoru (po Vladivostok, Kurily a Kamčatku) stačí na ochranu ruského územia.

Čína potrebuje kontrolovať akvatóriu svojích pobrežných morí, kde s nevôľou nesie zásahy USA, ktoré sa navyše snažia udržať resp. posilniť svoj vplyv vo Vietname, Malajzii a takisto aj na Filipínach, kde však kvôli Dutertemu narastá intenzita amerických problémov.  Kvôli ochrane svojho pobrežia Čína prikročila k budovaniu umelých ostrovov (nepotopiteľné lietadlové lode) na ktorých umiestnila batérie rakiet pobrežnej ochrany, protilietadlové batérie i letectvo.

Nervozitu vykazujú aj USA, ktoré sa nechcú zmieriť so stratou pozície hegemóna. Kvôli procesu demilitarizácie sa však budú musieť USA stiahnuť za Hawai a k Aljaške. Stiahnutie americkej flotily k rodným brehom, pričom línia amerického vplyvu bude ležať na spojnici Hawai – Aljaška je dostatočnou garanciou bezpečnosti územia USA.

Samozrejme, že USA sa „ústup z piedestálu veľmoci č. 1 a strata štatútu svetového žandára č. 1“ nepáči, USA si však budú musieť zvyknúť. Čas hrá totiž výrazne proti nim a mnohí americkí politici z okolia Donalda Trumpa si to uvedomujú. Už teraz je zrejmé že situácia v Sýrii, na Ukrajine svojou dynamikou a vektorom rozvoja naznačuje, že otázka už ani neznie, či tieto oblasti prejdú pod vplyv Moskvy, ale v akom rozsahu prejdú pod vplyv Moskvy.

Turbulencie, ktoré očakávajú EÚ v najbližšom roku 2017 takisto môžu priniesť so sebou odstredivé tendencie medzi členmi EÚ, pričom politické elity východných štátovy EÚ sa čoraz odmietavejšie stavajú k snahám nikým nevolených úradníkov v Bruseli. Čím viac zapadnú USA do súperenia s Čínou, tým viac sa oslabí ich vplyv vo východnej Európe, Ukrajine či Sýrii.

Čas tlačí najmä Donalda Trumpa, ktorého pozícia v USA nie je práve najsilnejšia. Voči jeho pôsobeniu vo funkcii prezidenta USA existuje reálny odpor priamo v USA, ktorý môže kulminovať a priniesť so sebou rast napätia a odstredivé tendencie v rámci americkej spoločnosti. Pôsobenie Donalda Trumpa bude prísne monitorované zo strany jeho odporcov, tí budú očakávať prvé výsledky Trumpovho pôsobenia už v roku 2018.

Rusko rieši vďaka rozporom USA a Číny úspešne aj ďalší problém a to s Japonskom. Ruský prezident Vladimír Putin a japonský premiér Šinzó Abe v posledných hodinách dospeli vo vzájomných rokovaniach k dôležitému pokroku a výsledkom. Japonci navyše v prípade demilitarizácie tichooceánskeho priestoru správne pochopili, že aj keď sa USA stiahnu, neznamená to, že Rusko a USA nemôžu dospieť ku vzájomnému konsenzu vo vzájomných rozhovoroch, bez účasti Japonska.

Čas hrá momentálne pre Rusko a čím dlhšie bude existovať pnutie v tichooceánskom priestore medzi Čínou a USA, tým viac z neho dokáže Rusko politicky získať.

Rostislav Iščenko

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mimoriadna finančná pomoc pre športový sektor v čase COVID-19

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Vďaka veľmi úzkej medziinštitucionálnej spolupráci medzi Fondom na podporu športu (ďalej “Fond”), Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR (ďalej “MŠVVaŠ SR”), Ministerstvom hospodárstva SR (ďalej “MH SR”) a Slovenskou inovačnou a energetickou agentúrou (ďalej “SIEA”) bola pripravená historicky prvá výzva pre podporu športu…

RAŠI: Hlas-SD žiada odchod ministra Budaja a zrušenie zmlúv pre poradcu premiéra

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video)   Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) žiada odchod ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) a zrušenie zmlúv pre poradcu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO). V tlačovej správe, ktorú zaslala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková, o tom informoval podpredseda strany Richard Raši Ten reagoval na…

Štatút veľvyslanca únie vo Veľkej Británii vyvolal medzi Londýnom a Bruselom diplomatický spor

0 icon

Londýn 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-J. David Ake)   Otázka postavenia veľvyslanca EÚ vo Veľkej Británii spôsobila medzi Bruselom a Londýnom diplomatický spor. V krajine, ktorá úniu definitívne opustila v závere minulého roka, nemá veľvyslanec únie Joao Vale de Almeida plnohodnotný diplomatický štatút. Britská vláda mu ho odmietla udeliť s tým,…

Výzva NKÚ a hospodárskeho výboru NR SR priniesla výsledky, stav štátnych hmotných rezerv sa zlepšuje

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Predseda hospodárskeho výboru NR SR Peter Kremský a poslanci Marek Šefčík, Jozef Pročko a Romana Tabák dnes informovali prieskumu v Správe štátnych hmotných rezerv (SŠHR) pod vedením Jána Rudolfa (nom. SaS) Hoci stále nie sú skladové zásoby na úrovni nariadenia vlády, situácia sa…

Šefčovič: Schválenie vakcíny od AstraZenecy sa očakáva koncom januára

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Johanna Geron, Pool)   Schválenie vakcíny od firmy AstraZeneca Európskou liekovou agentúrou sa očakáva do konca januára. Hneď po nej by sa mala schváliť vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson. Uviedol to podpredseda Európskej komisie (EK) pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič. Europoslanec Martin…

Nicholsonová: Minister Krajniak by mal rozptýliť pochybnosti verejnosti

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Predsedníčka Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne veci a europoslankyňa za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová sa obrátila listom na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka. Dôvodom sú medializované informácie o neobjektívnom prideľovaní dotácií vybraným subjektom „Ako vyplýva z medializovaných informácií, organizácie…

SMER-SD: Strana požiadala prezidentku, aby venovala legislatívnej tvorbe koalície väčšiu pozornosť

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Strana Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) požiadala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby venovala legislatívnej tvorbe z dielne poslancov vládnej koalície podstatne väčšiu pozornosť a aby nepodpisovala tieto zákony „s ľahkosťou jarného vetríka”. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico. Dodal, že…

Ministerka Remišová: Z programu cezhraničnej spolupráce pôjdu 3 milióny € na podporu kultúry, cyklotrás a vedy

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Podpora kultúry, vedeckej spolupráce v oblasti životného prostredia či výstavba cyklotrás. Práve na takéto projekty budú smerovať 3 milióny eur cez Nástroj európskeho susedstva medzi Maďarskom, Slovenskom, Rumunskom a Ukrajinou (ENI CBC HU-SK-RO-UA). Tento program od októbra 2020 spravuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja…

KDH: Štát hodil testovanie na plecia samosprávam

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Celoplošné testovanie má pre obce síce len odporúčací charakter, ale tým, že občania sa budú musieť preukazovať negatívnym testom, štát testovanie hodil na samosprávy. Upozorňuje na to KDH, ktoré má spomedzi všetkých strán najviac starostov a primátorov, s tým, že je treba zlepšiť…

Heger rozhodol o uvoľnení 50 mil. eur na kompenzáciu nájmov

0 icon

Bratislava 21. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister financií Eduard Heger dnes schválil mimoriadne rozpočtové opatrenie a rozhodol o uvoľnení sumy 50 mil. eur na kompenzáciu nájmov. Ešte v stredu pritom minister hospodárstva Richard Sulík informoval, že práve pre absenciu uvedeného opatrenia viazne poskytovanie dotácií „Rezort hospodárstva žiadosť o financie…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rastislav Slovák

1 304 268 občanov SR volilo strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska) a teraz všetci občania SR musíme niesť následky tejto ich voľby a musíme znášať to, že šialený psychopat, podvodník a zločinec Matovič je predsedom vlády SR

0icon

Ja neviem čo teraz týchto 1 304 268 občanov SR očakáva, že sa bude diať, keď v takom obrovskom počte volili strany týchto štyroch (Matovič, Kollár, Sulík, Kiska). 1 304 268 občanov SR ich volilo a výsledok je vláda šialeného psychopata podvodníka a zločinca Matoviča. Čo iné aj týchto 1 304…

Robo Bačinský

Krajniak – ty nazývaš iného farizejom? Ako pokus o anekdotu do Roháča dobré...

0icon

,,Megakauza“ Pellegriniho oblek, zodvihol zo stoličky aj dvoch najpoctivejších politikov - Matoviča s Krajniakom. Obaja sa museli okamžite duševne ukojiť na svojich FB stránkach a ukázať prstom na papaláša Pellegriniho. Tentokrát však nie s matkou všetkých argumentov ,,lebo Fico“, ale vynovenou verziou ,,lebo oblek.“

Peter Švec

Záložníci odmietajú slúžiť kolaborantom a cudzím záujmom.

0icon

Kolaborantskému ministrovi pripravovanému a dosadenému cudzími protištátkami sa podarilo za celých 9 mesiacov vlády osloviť 60 záložníkov. Potrebujeme tisícky. Údajných záložníkov, v skutočnosti pozbieral kadetov. Vo svojom diletantstve ani netuší, čo sú to aktívne a pasívne zálohy, čo treba robiť. Vo svojej zapredaneckej kolaborantskej hlave nikdy nepochopí, že výzvy do služby vlasti nemôžu…

Pavel Pakoš

Sedem hlavných hriechov mainstreamu

0icon

Nedávno nám hovorca KBS odporučil, aby sme boli zvýšene opatrní pri sledovaní alternatívnych médií na internete. Keďže tým zhodil snahu stoviek občanov, medzi ktorými pôsobím tiež, mal by som dať ku tomu vyjadreniu objasnenie. Hranica medzi pravdou a lžou sa vôbec nestotožňuje s hranicou medzi hlavným mediálnym prúdom a tzv.…

Ladislav Kováčik

Hlúposť mainstreamu

0icon

Chcel by som teraz napísať nejaké svoje poznámky na margo mainstreamových médií a ich práce. Samozrejme a pochopiteľne, že si o nich nemyslím v zásade nič dobré. Ale poďme to rozobrať. Mne ich spôsob činnosti

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Záhady sveta, ktoré nedokáže nikto vysvetliť 2. časť

0 icon

Vedci z celého sveta sa ocitli tvárou v tvár tajomným nálezom. Neznáme civilizácie minulosti, záhadné artefakty a dokonca aj nevysvetliteľné monolity sa jednoducho objavili a zatiaľ sa nenašlo nijaké vysvetlenie pre tieto záhady sveta. 5. Stopy obrovského tvora v sýrskom chráme patria medzi najväčšie záhady sveta

Môže ťa vláda alebo niekto iný sledovať cez GPS v mobile?

0 icon

Veľký brat ťa stále sleduje! Niektoré telefóny dnešnej doby, ktoré majú zabudované GPS, sú zvyčajne vybavené funkciou ochrany proti krádeži, ktorá telefónu umožňuje zistiť polohu. Túto funkciu je ale potrebné povoliť a telefón musí byť zapnutý. Funkcia GPS je v telefóne predovšetkým iba na to, aby umožnila vlastníkovi telefónu nájsť ho, ale…

Robert Einstein: Mrazivý príbeh, ktorý je dôkazom toho, že priezvisko môže zabíjať

0 icon

Alberta Einsteina a jeho príbeh ti pravdepodobne nemusíme predstavovať. Po nezhodách a stupňujúcom sa napätí v Nemecku sa svetoznámy vedec Albert Einstein rozhodol z Nemecka v roku 1933 emigrovať. Tento článok však bude o Albertovom bratrancovi menom Robert Einstein a jeho rodine, ktorú nacisti zavraždili práve kvôli priezvisku. Písal sa 3. august 1944. Toskánsko, Taliansko. Práve tu sa…

Konštantín a kríž, ktorý mu ukázal cestu: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie článku s názvom Kríž, ktorý ukázal Konštantínovi cestu. Bol to práve symbol kríža, ktorý sa pri v podstate nedokončenej modlitbe Konštantína pred bránami Ríma, objavil ako obrovské znamenie na oblohe. Konštantínovi sa po vyhratej bitke nad Marcom Aureliom Maxentiom zmenila viera. Nielen však jeho, ale Milánskym ediktom aj celému cisárstvu.…

Fakty o Čile, ktoré zmenia tvoj pohľad na túto krajinu!

0 icon

Mnoho ľudí si spája Čile s korením rovnakého mena a vznešenými horami, ktoré zaberajú široké územia tejto krajiny. Ako každý iný človek, aj obyvatelia tejto krajiny majú kultúrne zvláštnosti, ktorým cudzinci len ťažko porozumejú. Niektoré z ich zvykov sú ale také neobvyklé, že by mohli šokovať nepripraveného turistu. 1. Miestni obyvatelia majú…

Vo svete IT

Ku koncu marca aplikácia Správy od Google prestane na miliónoch Android smartfónoch fungovať

0 icon

Google Messenger, resp. aplikácia Správy od Google, aktuálne patrí medzi najžiadanejšie aplikácie svojho druhu. Dôvodov je viacero funkcií a vlastností. Od prepracované rozhrania, až po podporu viacerých funkcií vrátane RCS štandardu správ. Mnoho používateľov preto hneď po vybalení smartfónu, automaticky inštaluje túto aplikáciu a nastavuje si ju ako predvolenú. Najnovšie…

Pozor! Slovenská pošta hlási, že sa rozmohli falošné e-mailové správy, ktoré odkazujú na zmenu doručenia zásielky

0 icon

Približne týždeň dozadu sme vám priniesli správy o tom, že na e-mailové schránky mnohých Slovákov útočia podvodné správy, ktoré sa tvária ako od Slovenskej pošty. V rámci nich sa písalo, že za účelom doručenie zásielky, je potrebné uhradiť malý poplatok. Nový týždeň, a nová podvodná správa Najnovšie Slovenská pošta hlási ďalší…

Práca snov? Tesla hľadá človeka, ktorý bude na sociálnych sieťach „ochraňovať“ Elona Muska

0 icon

Sociálne siete sú fenoménom, ktorý má dve tváre. Jednou z nich je slušná komunikácia, a druhá je o niečo tvrdšou a konfliktnejšou. A práve s touto druhou tvárou sa chce vysporiadať spoločnosť Tesla v súvislosti so svojim šéfom, Elonom Muskom. Tesla hľadá človeka, ktorý bude „riešiť eskaláciu konfliktov“ Spoločnosť Tesla…

Google Fotky: Prečo je táto aplikácia tak populárnou a aké pokročilé funkcie ponúka?

0 icon

Len niekoľko dní dozadu sme sa venovali aplikácii Google Telefón, ktorá patrí medzi používateľmi k populárnejším alternatívam. Dôvodom je, že ponúka pokročilé funkcie, od blokovania spamových hovorov, cez zobrazovanie ID volajúceho, ktorého nemáte uloženého v telefónom zozname, až po možnosť vyhľadávania kontaktov na služby vo vašom okolí. Nejde však o…

LG je aj naďalej v problémoch. Zvažuje odchod z trhu so smartfónmi

0 icon

Spoločnosť LG je známou hlavne vďaka televízorom, či domácim spotrebičom. Niekoľko rokov dozadu však bola aj jedným z dominantných hráčov na trhu so smartfónmi. Posledné roky však nejdú podľa predstáv spoločnosti a mobilná divízia spoločnosti vytvára čoraz väčšiu stratu. Portál The Korea Herald priniesol správy, ktoré naznačujú, že spoločnosť zvažuje odchod…

Armádny Magazín

Putin pripúšťa rozsiahlu porážku ozbrojených síl Ukrajiny v prípade vojny na Donbase

0 icon

Ukrajina, 21. január 2021 (AM) - Kyjev sa neodváži ísť do vojenského riešenie „problému Doneckej a Luhanskej republiky, pretože v tomto prípade môže ruský prezident Vladimir Putin dať svojim slovám o strate štátnosti Ukrajiny praktický význam. Píše o tom vedúci kyjevského Centra pre politický výskum a konfliktológiu Michail Pogreb

Donald Trump - 45. odchádzajúci prezident USA vo svojom rozlúčkovom prejave hovoril o vojne

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) – Text Trumpovej reči na rozlúčku prenikol na internet. V ňom sa šéf Bieleho domu charakteristickým spôsobom pochválil svojimi úspechmi vo funkcii. Odchádzajúci 45. prezident USA sa v ňom chválil aj tým, že na rozdiel od svojich predchodcov nerozpútal ani jednu novú vojnu.   Trump poznamenal, že urobil…

Bell vyhodnotil jedinečnú konfiguráciu bezpilotného nákladného lietadla v Kanade

0 icon

Fort Worth, TX (18. januára 2021) - V kanadských závodoch tímu Bell Innovation v Mirabel v Quebecu sa 11. decembra minulého roku uskutočnil prvý let bezpilotného nákladného prostriedku (Autonomous Pod Transport APT) v spolupráci s ARA Robotics. Táto platforma pracuje s rovnakou architektúrou a pohonným systémom vertikálneho vzletu a pristátia, ale…

Ako USA študovali povojnovú verejnú mienku Nemcov

0 icon

USA, 21. január 2021 (AM) - V čase, keď bol Norimberský tribunál na novoročnej dovolenke, oddelenie informačnej kontroly US Army uskutočňovalo vo svojej okupačnej zóne sociologické prieskumy. Preverovala sa hypotéza: je pravda, že Nemcov málo zaujíma proces nad vojnovými zločincami?   „Chcú nás zbaviť cti“ Prieskum robili v 40-tich mes

Turecko a Azerbajdžan pripravujú spoločné zimné vojenské cvičenie

0 icon

Turecko, 21. január 2021 (AM) - Turecko a Azerbajdžan uskutočnia od 1. do 12. februára v Karse najkomplexnejšie spoločné zimné vojenské cvičenia v poslednej histórii.

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali