Zdroj rádiového žiarenia Sagittarius A* (SGR A*), ktorý sa nachádza v strede galaxie a je čiernou dierou, zvýšil svoj jas 75-krát. Jeho aktivita je zvyčajne slabá s malými výkyvmi v žiarivom toku. Preto nie je Mliečna dráha galaxiou s aktívnym jadrom. Vedci si tento fenomén všimli a najskôr považovali záblesk za hviezdu S2, ktorá obieha okolo SGR A*. Ale potom sa ukázalo, že svietila samotná čierna diera.
Čierne diery nevyžarujú svetlo, pretože fotóny nemôžu opustiť oblasť, ktorej hranice sú definované ako horizont udalostí. Avšak, pri absorbovaní veľkého množstva látok vznikajú trecie sily, ktoré stoja za príčinou žiarenia. Náhle zvýšenie jasu môže ukazovať na zničenie nejakého objektu, ktorý sa dostal k čiernej diere príliš blízko.
Vedci sa domnievajú, že dôvodom je hviezda S2, ktorá sa v minulom roku k čiernej diere priblížila iba na 17 svetelných hodín. Je možné, že došlo k zmenám v toku plynu z hviezdy do čiernej diery, v dôsledku čoho na ňu začalo padať viac materiálu. Nové pozorovania pomôžu túto hypotézu potvrdiť.
V apríli médiá informovali o tlačovej konferencii vedcov, na ktorej predstavili verejnosti prelomové výsledky meraní a odprezentovali prvé snímky, ktoré zachytávajú siluetu čiernej diery.
“Presné detaily toho, o čo presne pôjde, pozná v túto chvíľu len veľmi málo ľudí, avšak podľa všeobecného očakávania dôjde k odhaleniu vôbec prvej skutočnej snímky čiernej diery v histórii,” informoval Astronomický ústav Akadémie vied Českej republiky pred naplánovanou konferenciou.
Celkovo prebiehala konferencia na piatich miestach, konkrétne v Európe prebiehala v Bruseli. Pozornosť zamerali hlavne na komplex Sagittarius A*, pretože práve na tomto mieste sa podľa vedcov nachádza veľká čierna diera. Hlavná otázka, ktorú si vedci kládli, bola či bude čierna diera vyzerať tak, ako predpokladajú podľa výpočtov Einsteinovej teórie relativity.