Podľa odborníkov to odráža celosvetový trend, ktorý ohrozuje potravinovú bezpečnosť po celom svete, pretože pre opelenie mnohých plodín sú potrebné práve článkonožce. Informuje o tom Science Alert.
V roku 2014 medzinárodný tím výskumníkov spočítal, že za posledných 35 rokov počet bezstavovcov, ako sú včely a chrobáky, na celom svete klesol o 45%. Európa utrpela najviac, ale teraz hmyz mizne aj v Severnej a Južnej Amerike.
V roku 2017 ďalšia skupina špecialistov skúmala pokles počtu lietajúceho hmyzu v Nemecku a domnievajú sa, že príčinou miznutia sú pesticídy a ničenia životného prostredia.
Vedci spočítali hmyz od 70. rokov minulého storočia a tiež v roku 2013. Ukázalo sa, že počet hmyzu sa za posledných 40 rokov znížil. Od januára 1977 do januára 2013 sa znížil 60-krát.
Odborníci to spájajú s globálnym otepľovaním. Za viac ako 40 rokov sa priemerná teplota tropických lesov zvýšila o 2,2 stupňa Celzia. To narúša životný cyklus hmyzu, ktorý sa nemôže rozmnožovať, a nabúrava to tiež potravinový reťazec, pretože článkonožce sú krmivom pre iné zvieratá.