Medzi pozvanými hosťami relácie boli Alexej Fulmek z Petit Press, Dalibor Balšínek, zakladateľ Echo 24, Tomáš Czwitkovics, šéfredaktor trend.sk, Eva Hanáková, šéfredaktorka tabletového magazínu Dotyk. Medzi hlavné otázky relácie patrili Je sloboda slova závislá na vlastníkoch médií? Prečo dochádza práve teraz k masívnej zmene vlastníctva? Sú ešte české a slovenské denníky a týždenníky dôležité? Má upadajúca tlač šancu bez bohatých majiteľov? Existujú už silné alternatívy k tradičným médiám?
Vzhľadom na uvedené otázky sa diskutovalo najmä o vstupe finančnej skupiny Penta na mediálny trh a jej najnovšom obchode ohľadom podielu vo vydavateľstve Petit Press, a tým aj v denníku SME. To, že do relácie nebol nikto pozvanýzo zástupcov Penty, Hríb na facebookovom profile komentoval nasledovne: „Len pre presnoť: Trend vlastní Penta, Petit Press z polovice tiež. Takže tam naozaj nebude bez zástupcov“.
V nadväznosti na reláciu sa na twitterovom účte Penty objavil komentár, ktorý pravdepodobne mnohí nečakali „Štefan Hríb pozoruhodne moderuje dnešnú Lampu. Škoda, že zatiaľ nepovedal, že Týždeň už roky spolufinancuje Penta a Jaroslav Haščák“.
Penta sa k twitterovemu obsahu prihlásila
Penta sa podľa informácii zverejnených na portáli Omédiách.com k obsahu textu na Twitteri prihlásila. Portálu to potvrdil Martin Danko. “Nevieme, kto to dal na náš Twitter, pretože ku kontu majú prístu všetci zamestnanci Penty,” povedal Danko. Podľa jeho ďalších slov je pravda, že Penta a aj pán Haščák už niekoľko rokov pomáhajú financovať časopis .týždeň. „Dôvodom je fakt, že .týždeň považujeme za veľmi kvalitné médium a záleží nám na tom, aby mohlo ekonomicky fungovať,” dodal Danko.
“Penta .týždeň ani vydavateľstvo W PRESS nevlastní ani nespoluvlastní,” reagovala pre Omédiách.com riaditeľka vydavateľstva W Press Federika Homolková.
.týždeň nepovažuje finančné skupiny za zosobnené zlo
Vzhľadom na zverejnené skutočnosti nasledujúci deň po relácii (17.10.) publikoval svoje stanovisko aj samotný Štefan Hríb. „Nie je pravda, že Penta .týždeň vlastní priamo alebo nepriamo. A vyhlasujem, že ani nikdy vlastniť nebude. Je pravda, že Nadácia Penty viackrát podporila naše projekty. Išlo o mediálne projekty venované kvalite verejnej ekonomickej diskusie, prednáškam zahraničných lektorov a školstvu.“
Vo vzťahu k Pente Hríb tiež uviedol, že Nadácia Penty poskytla týždenníku .týždeň od roku 2009 sumu vo výške zhruba 250 tisíc. V roku 2013 prišiel časopis s predplatiteľskou kampaňou. Počas nej si Jaroslav Haščák objednal a zaplatil 1000 kusov výtlačkov, ktoré boli distribuované na najlepšie stredné školy. V roku 2012 časopis čerpal krátkodobý úver od Privatbanky, ktorý bol podľa slov Hríba za pol roka splatený.
Časopis „.týždeň nepovažuje finančné skupiny za zosobnené zlo, ale faktom je, že ostal jediným mienkotvorným tlačeným médiom, na ktoré nemajú finančné skupiny dosah. Uvedomujeme si túto zodpovednosť a budeme ju niesť,“ píše na záver vo svojom stanovisku Hríb.
ru