Bývalí džihádisti Islamského štátu pracujú vo švédskych školách

Bývalí džihádisti Islamského štátu pracujú vo švédskych školách

Štokholm 24. októbra 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:Pixabay)

 

Laxné zákony za ľavicových vlád umožnili džihádistom, ktorí sa vrátili zo Sýrie, vyhnúť sa väzeniu. Píše Zoltán Kottász pre The European Conservative

škola
Ilustračné foto

Bývalí džihádisti Islamského štátu (IS), ktorí sa vrátili do Švédska, teraz pracujú s deťmi, mladými ľuďmi a zraniteľnými osobami, vyplýva z vyšetrovania, ktoré viedol švédsky denník Expressen. V článku, z ktorého cituje portál Euractiv, sa uvádza, že z 83 identifikovaných osôb, ktoré sa vrátili do Švédska z územia kontrolovaného Islamským štátom, 21 pracuje v centrách voľného času, predškolských zariadeniach a sociálnych službách. Celkovo 24 z týchto bývalých bojovníkov IS si našlo prácu u verejných zamestnávateľov napriek viacerým varovaniam bezpečnostných služieb, že navrátilci môžu prispieť k radikalizácii a náboru vo Švédsku.

Reklama

Podľa švédskej spravodajskej služby Säpo sa približne 300 Švédov alebo obyvateľov Švédska, z ktorých štvrtinu tvoria ženy, pridalo k IS v Sýrii a Iraku, väčšinou v rokoch 2013 a 2014, keď boli veľké územia týchto dvoch krajín pod kontrolou teroristickej skupiny. Zo švédskych regrútov bolo 75 % švédskych občanov a 34 % sa narodilo vo Švédsku. Magnus Ranstorp, expert na terorizmus zo Švédskej obrannej univerzity, v rozhovore pre agentúru AFP uviedol, že približne polovica z nich sa vrátila v roku 2021.

Švédsko nemalo platné právne predpisy na stíhanie osôb za členstvo v ozbrojenej organizácii, preto prokurátori namiesto toho hľadali iné trestné činy, z ktorých by mohli navrátilcov obviniť. V roku 2022 štokholmský súd odsúdil 49-ročnú Švédku Linu Ishaqovú na šesť rokov väzenia, pretože nezabránila tomu, aby sa jej 12-ročný syn stal detským vojakom v Sýrii, kde bol zabitý v občianskej vojne. Bola odsúdená za “závažné porušenie medzinárodného práva a [závažný] vojnový zločin”. V roku 2021 bola 31-ročná žena odsúdená na tri roky väzenia za to, že v roku 2014 vzala svojho dvojročného syna do Sýrie, čím ohrozila jeho život.

Reklama

Dvoch Švédov však súd v Göteborgu v decembri 2015 odsúdil na doživotie, pričom ich odsúdenie sa zakladalo najmä na videozáznamoch, na ktorých sa zúčastňujú na dekapitáciách. Ďalší navrátivší sa bojovníci IS boli vo Švédsku odsúdení za zločiny a priestupky, uvádza agentúra AFP.

Liberálna ministerka pre školstvo Lotta Edholmová vyjadrila svoje rozhorčenie nad novými zisteniami a uviedla, že najmä zamestnávatelia v školskom systéme by mali viac preverovať minulosť svojich zamestnancov. Zdôraznila tiež očividný nedostatok komunikácie medzi bezpečnostnými službami a ostatnými orgánmi verejnej správy.

Markus Wiechel, poslanec parlamentu za stranu Švédski demokrati, obvinil predchádzajúcu sociálnodemokratickú vládu z toho, že neprijala právne predpisy zakazujúce vstup do teroristických organizácií. “To je dôvod, prečo dnes môžu byť kati IS platení za to, že sa starajú o naše deti,” napísal na Twitteri.

Nová stredopravá vláda tento rok sprísnila protiteroristické zákony krajiny; revízia zahŕňa trest odňatia slobody až na štyri roky pre osoby usvedčené z účasti v extrémistickej organizácii spôsobom, ktorý má za cieľ propagovať, posilňovať alebo podporovať túto skupinu. Návrh zákona zakazuje vycestovať do zahraničia s úmyslom pripojiť sa k teroristickej skupine.

Líder Švédskych demokratov Jimmie Åkesson predložil nový návrh týkajúci sa prisťahovalectva, v ktorom presadzuje, aby migranti boli zbavení švédskeho občianstva, ak sa odmietnu integrovať do švédskej spoločnosti, spolu s migrantmi – zločincami. Švédsko zaznamenalo jednu z najvyšších mier prisťahovalectva na obyvateľa v Európe, pričom rast populácie krajiny bol v posledných rokoch takmer výlučne spôsobený masovou migráciou.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:31

Ministerstvo vnútra SR upozorňuje na blížiaci sa koniec lehoty na vybavenie hlasovacieho preukazu mailom alebo listom. Elektronicky a listinne možno požiadať obec trvalého pobytu o hlasovací preukaz pre voľby do Európskeho parlamentu najneskôr do pondelka 20. mája. Žiadosť musí byť do uvedeného termínu obci aj doručená.

11:15

Izraelská armáda v stredu oznámila, že pri utorkovom útoku na juhu Libanonu zabila vysokopostaveného veliteľa libanonského šiitského hnutia Hizballáh.

11:00

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zvolal na stredu zasadnutie Rady pre obranu a národnú bezpečnosť. Diskutovať chce o rozsiahlych nepokojoch v Novej Kaledónii, pri ktorých zahynuli už najmenej dvaja ľudia a stovky ďalších utrpeli zranenia.

10:30

Kardiovaskulárne ochorenia sú príčinou 40 percent úmrtí v Európe, uviedla v stredu Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Európanov zároveň vyzvala na zníženie príjmu soli.

Srdcovo-cievne ochorenia spôsobujú 10.000 úmrtí denne, čo sú štyri milióny ročne. “Zavedenie cielených opatrení na zníženie príjmu soli o 25 percent by mohlo do roku 2030 zachrániť približne 900.000 životov,” uviedol vo vyhlásení Hans Kluge, riaditeľ európskej pobočky WHO.

10:00

Zákonodarcovia na ostrove Man v utorok rokovali o tom, či umožnia nevyliečiteľne chorým ľuďom ukončiť svoj život. Ostrov Man by sa tak stal prvým miestom na Britských ostrovoch, kde by sa zlegalizovalo asistované umieranie.

09:35

Najmenej 16 ľudí zahynulo pri utorkovej havárii autobusu v peruánskych Andách. Oznámili to miestni predstavitelia. Tragédia sa odohrala v hornatom departemente Ayacucho. V autobuse smerujúcom z peruánskej metropoly Lima sa v čase nehody nachádzalo 40 ľudí.

09:30

Začala sa mimoriadna schôdza Národnej rady (NR) SR k zmenám v Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), inštitúcia sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas (STVR).

08:15

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli, keďže údaje z USA ukázali pokles zásob komodity v krajine. To vyvolalo určité nádeje, že dopyt po palivách v najväčšej svetovej ekonomike sa s príchodom letnej motoristickej sezóny zvyšuje. Trhy sú však opatrné a vyčkávajú na kľúčové údaje o inflácii v USA.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa v stredu o 7.31 h SELČ predával po 78,66 USD (72,86 eura). To bolo o 64 centov alebo 0,82 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

07:40

Najvyšší súd v Rwande v utorok zamietol odvolanie predstaviteľa opozície, ktorý sa domáhal zrušenia svojich viac ako desať rokov starých odsúdení. Bernard Ntaganda (55) tak nemôže kandidovať v júlových voľbách proti úradujúcemu prezidentovi Paulovi Kegamemu.

07:22

Americké ministerstvo spravodlivosti v utorok rozhodlo, že spoločnosť Boeing môže byť stíhaná v súvislosti s dvoma veľkými haváriami svojich lietadiel 737 MAX z rokov 2028 a 2019, pri ktorých zahynulo dovedna 346 ľudí. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke účastníci sa zúčastňujú na skákacom fitness počas Seoul Heath Show na Seoul Plaza v Soule, Južná Kórea

Autor: AP/Ahn Young-joon

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Milan Šupa

Gustáv Murín

Marian Kotleba

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali