BRICS rozširuje možnosti ovplyvňovania globálneho riadenia

BRICS rozširuje možnosti ovplyvňovania globálneho riadenia

Kapské Mesto 31. mája 2023 (HSP/asiatimes/Foto:Twitter)

 

Hospodársky vzostup BRICS predstavuje aj dôležitú výzvu pre “liberálny svetový poriadok” pod vedením USA, píše Swaran Singh pre Asia Times

BRICS
Ilustračné foto

Tento týždeň sa v Kapskom Meste uskutoční stretnutie piatich ministrov zahraničných vecí krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika). V druhý deň stretnutia sa k nim pripojí ďalších 15 ministrov zahraničných vecí zastupujúcich Afriku, krajiny globálneho Juhu a krajiny “priateľov BRICS”. Cieľom týchto rokovaní bude okrem iného stanoviť program samitu BRICS, ktorý sa bude konať 22. – 24. augusta tohto roku.

Reklama

Aké sú hlavné otázky, ktoré by mali zaujať ich vzájomné vzťahy, a čo robí z BRICS čoraz rozhodujúcejšie fórum pre globálne riadenie?

 

Reklama

BRICS 2.0

Vo svojom druhom desaťročí sa BRICS stal najsilnejším zoskupením na svete a čoraz viac sa uznáva ako lokomotíva globálneho rastu. Hospodársky vzostup BRICS však znamená aj dôležitý geopolitický posun, keďže toto zoskupenie sa začalo vnímať ako alternatíva k “liberálnemu svetovému poriadku” vedenému USA.

Napríklad spoločný hrubý domáci produkt krajín BRICS prekonal skupinu siedmich vyspelých priemyselných krajín pod vedením USA. V parite kúpnej sily sa kolektívny HDP skupiny G7 zmenšil z 50,42 % svetového HDP v roku 1982 na 30,39 % v roku 2022, zatiaľ čo HDP BRICS za rovnaké obdobie zvýšil svoj podiel z 10,66 % na 31,59 %.

Rovnako, zatiaľ čo pandémia Covid-19 spôsobila spomalenie ekonomík G7, ekonomiky BRICS – najmä ekonomiky Číny a Indie – naďalej vykazovali silný potenciál.

Vojna na Ukrajine tiež pripravila pôdu pre to, aby sa BRICS stal čoraz viditeľnejším, keďže toto zoskupenie je považované za najspoľahlivejšieho partnera Ruska. Okrem samotného Ruska ani jedna z ostatných štyroch krajín BRICS nepodporila žiadnu zo západných rezolúcií odsudzujúcich vojenské operácie Moskvy. Nespolupracovali ani pri západných hospodárskych sankciách, ktorých cieľom je uložiť povinnosti iným krajinám.

V skutočnosti sa BRICS stal jedinou podpornou základňou, ktorá drží ruskú ekonomiku nad vodou. Takisto, zatiaľ čo Spojené štáty boli zaneprázdnené zhromažďovaním koalície približne 50 krajín, ktoré mali zásobovať Ukrajinu pre jej vojnové úsilie, Južná Afrika, súčasná predsedníčka, uprednostnila, aby BRICS zohrával väčšiu úlohu pri ukončení konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Reklama

Aj Čína a India individuálne skúmali spôsoby, ako uľahčiť skoré ukončenie vojny na Ukrajine.

To jasne odráža novú odvahu BRICS. Vzhľadom na to, že Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina za jeho tzv. vojnové zločiny na Ukrajine, Južná Afrika oznámila diplomatickú imunitu pre všetkých predstaviteľov Ruska. Toto sebavedomie a nadšenie v rámci BRICS aj o BRICS robí ich rokovania zaujímavými a pútavými, pričom ich dôsledky ďaleko presahujú rámec týchto piatich krajín.

 

Rozšírenie BRICS

Napríklad približne dve desiatky krajín vyjadrili záujem o vstup do zoskupenia BRICS. Približne 20 z nich oficiálne požiadalo o členstvo, ktoré samozrejme zostalo zmrazené, odkedy sa Južná Afrika v roku 2011 stala členom pôvodného zoskupenia BRIC.

Medzi týmito žiadateľmi sú krajiny z celého sveta: Alžírsko, Argentína, Bangladéš, Bielorusko, Egypt, Indonézia, Irán, Nigéria, Saudská Arábia, Senegal, Sudán, Thajsko, Tunisko, Uruguaj, Venezuela, Zimbabwe atď.

Reklama

Aj v rámci BRICS došlo k zmene neochoty členských krajín otvoriť sa. Čína bola zvyčajne najhlasnejším zástancom expanzie, zatiaľ čo India bola považovaná za najodmietavejšiu. V priebehu rokov Rusko, Brazília a Juhoafrická republika – v tomto poradí – tiež prejavili väčšiu ochotu pridať nových členov, hoci každá z nich má svoje vlastné preferencie.

V dôsledku vojny na Ukrajine Rusko čoraz viac podporuje rozširovanie BRICS. Vedie ho k tomu potreba rozšíriť svoju podpornú základňu proti západnej cenzúre a sankciám.

Naí Dillí sa naďalej obáva, že Peking sa bude snažiť do fóra dostať viac svojich priateľov, čo by mohlo viesť k marginalizácii Indie. Keďže je však India v súčasnosti piatou najväčšou ekonomikou sveta, Naí Dillí môže mať vlastné dôvody na podporu priateľských krajín, ako sú Argentína, Indonézia, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty.

Hoci členovia BRICS budú musieť dosiahnuť konsenzus o podrobných kritériách a ďalších podmienkach začlenenia nových členov, tento rastúci globálny záujem určite zvyšuje dôveryhodnosť BRICS a jeho vplyv na globálne riadenie.

Hlavným nástrojom na posilnenie fóra bolo rozšírenie obchodu medzi krajinami BRICS. V poslednom čase sa čoraz viac zameriava na hľadanie alternatív, ktoré by znížili ich závislosť od amerického dolára, a očakáva sa, že vytvorenie meny BRICS bude tento týždeň na prvom mieste ich programu.

V dôsledku zmrazenia ruských aktív Západom sa táto otázka stala prioritou, pričom niektorí členovia BRICS už zaviedli mechanizmy na používanie miestnych mien. Čína pracuje na globalizácii svojho jüanu. Naí Dillí tiež vyvinulo opatrenia na obchodovanie v indických rupiách s 18 krajinami.

 

Program Indie

India, ktorá bude hostiť dva samity za sebou – Šanghajskej organizácie pre spoluprácu 3. – 4. júla a následne Skupiny dvadsiatich 9. – 10. septembra – sa snaží využiť tieto multilaterálne stretnutia na dosiahnutie konsenzu o svojej vlastnej agende. Okrem týchto záujmov však tento týždeň na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín BRICS budú osobitnú pozornosť a záujem pútať bilaterálne stretnutia indického ministra zahraničných vecí Subrahmanyama Jaishankara s Čínou a Ruskom.

Na samite G7 v Hirošime pred dvoma týždňami sa indický premiér Naréndra Módí prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine osobne stretol s prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Počas vojny títo dvaja lídri spolu hovorili štyrikrát telefonicky a predtým sa len krátko stretli na samite o zmene klímy v Glasgowe v roku 2021. Teraz, po stretnutí tento mesiac, si však Módího výzva “pozdvihnúť hlas proti jednostranným pokusom o zmenu status quo”, aj keď bola vyslovená v súvislosti s napätím na hraniciach medzi Indiou a Čínou, bude vyžadovať určité vysvetlenie s osvedčeným priateľom Indie – Ruskom.

Reklama

To sa bude posudzovať aj na pozadí Módího stretnutia s Vladimírom Putinom počas samarkandského samitu ŠOS v septembri minulého roka, na ktorom indický premiér ruskému prezidentovi povedal, že “dnešná éra nie je érou vojny”, čo sú slová, ktoré sa v ukrajinských naratívoch opakovali ad nauseam a západné médiá sa ich snažili vykresliť ako varovanie Indie Moskve.

Podobne, keďže India sa pripravuje na prijatie prezidenta Si Ťin-pchinga na samitoch ŠOS a G20, vyvolalo to silné očakávania, že obe strany nájdu prelom v napätí na hraniciach.

Tie čoskoro vstúpia do štvrtého roka, pričom obe strany udržiavajú rozsiahle predsunuté pozície, zatiaľ čo 18 kôl rozhovorov na najvyššej úrovni a viac ako tucet medzirezortných stretnutí, ako aj stretnutia ich ministrov zahraničných vecí a obrany, zatiaľ nepriniesli veľký výsledok.

Tento týždeň sa v Kapskom Meste uskutoční tretie bilaterálne stretnutie ministrov zahraničných vecí Indie a Číny v priebehu troch mesiacov. India trvá na tom, že bilaterálne vzťahy nemôžu byť normálne, kým sa nevyrieši konflikt na hraniciach.

 

Reklama

Záver

Všetky tieto bilaterálne vyrovnania členov BRICS určite ovplyvnia ich úsilie o dosiahnutie multilaterálneho konsenzu v celom rade otázok, od rozšírenia členstva až po iniciatívy na riešenie globálnych výziev. Mnohé z týchto otázok sa odrážajú aj na iných fórach a budú mať priamy vplyv na rokovania nadchádzajúcich samitov ŠOS, BRICS a G20.

BRICS je dnes považovaný za najsilnejší hlas globálneho Juhu pri najvyššom stole hlavných mocností svetového poriadku, ktorý po druhej svetovej vojne viedli USA. Vzhľadom na vojnu na Ukrajine, ktorá túto bipolaritu ešte rozšírila, bude musieť BRICS postupovať opatrne.

Po druhé, brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva, ktorý sa v auguste stane ďalším predsedom BRICS, tiež zvýrazní jeho mandát ako alternatívy ku globálnemu riadeniu pod vedením USA.

Na to, aby BRICS prekonal svoje vnútorné rozpory a využil svoje historické príležitosti, bude potrebné nielen silné vzájomné porozumenie a dôvera, ale aj každodenná diplomatická obratnosť a predvídavosť pri odvážnych iniciatívach. A to bude aj naďalej prebiehať, pretože rozšírený BRICS len sťaží dosiahnutie konsenzu.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Včera 19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

Včera 19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

Včera 19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

Včera 18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

Včera 18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

Včera 18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

Včera 18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

Včera 18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

Včera 18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

Včera 18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali