Biden čelí obrovským politickým rizikám

Bratislava 19. marca 2023 (HSP/CNN/Foto:TASR/AP-Evan Vucci,Susan Walsh)

 

Prezident Joe Biden môže byť zatratený, ak zachráni banky, alebo zatratený, ak ich nezachráni

Joe Biden vo vlaku
Na snímke americký prezident Joe Biden

Ďalší veľký zásah odvetvia na podporu banky vo štvrtok – nie vládou, ale pod záštitou administratívy – zdôraznil stále vážne politické nebezpečenstvo náhlej krízy, ktorá vypukla len pred vyše týždňom. Zároveň posunula administratívu ďalej na krehkú hranicu, ktorá by sa mohla zlomiť, ak by sa bankový kolaps ešte zhoršil.

Niektoré z najmocnejších bánk v krajine vrátane JPMorgan Chase, Wells Fargo, Citigroup a Truist sa spojili, aby podporili krízou zmietanú First Republic Bank v rámci finančnej injekcie vo výške 30 miliárd dolárov, ktorá mala zmierniť obavy na trhoch, zabrániť dominovému efektu ďalších bankových úpadkov a ukázať, že toto odvetvie má stále pevné základy.

Stalo sa tak niekoľko dní po tom, čo Biely dom použil Fond poistenia vkladov, ktorý je financovaný z príspevkov bánk platených Federálnej korporácii pre poistenie vkladov, na zaručenie vkladov v Silicon Valley Bank, ktorá sa minulý týždeň zrútila, a v Signature Bank, ktorú regulačné orgány zatvorili.

Podľa CNN, ide v tomto prípade o záchranu bankového sektora, a nie o to, že vláda zachraňuje bohatých bankárov, ktorí svojou bezohľadnosťou ohrozili úspory, prosperitu a pokoj Američanov.

Je to príbeh, ktorý prezident veľmi potrebuje, aby sa ho držal, odporúča CNN.

Napriek tomu opakované ubezpečenia administratívy, že nejde o žiadne peniaze daňových poplatníkov, ktoré si vyžiadal hnev verejnosti nad záchrannými opatreniami po bankovej kríze z roku 2008, vytvárajú určitú potenciálnu politickú zraniteľnosť. Hoci zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by izolované bankové otrasy mohli prerásť do veľkého systémového kolapsu, akékoľvek budúce použitie verejných prostriedkov by mohlo republikánom, ktorí už teraz nepresne označujú kroky administratívy za “záchranu”, poskytnúť príležitosť, aby mohli Bidena pranierovať.

Podľa CNN, udalosti tohto týždňa ukazujú, že administratíva je v súvislosti s bankovou krízou na ostrí noža, ktorého veľké aspekty nemá možnosť kontrolovať. Táto skľučujúca skutočnosť sa zdôraznila v stredu, keď problémy zachvátili Credit Suisse, obrovského globálneho hráča, ktorého existujúce problémy boli katalyzované do krízy turbulenciami v USA. Aby sa zabránilo zlyhaniu, ktoré by malo celosvetové následky, museli mu úrady v Berne ponúknuť núdzovú pôžičku.

Podľa CNN, je táto situácia pre Bidena politicky veľmi riskantná, pretože najrozumnejším politickým krokom by bolo v istom zmysle umožniť krach malých bánk, ako sú SVB a Signature Bank. Biden založil celú svoju politickú mytológiu na pozdvihnutí pracujúcich Američanov a Američanov strednej triedy napriek tomu, že dlho pôsobil ako senátor za raj amerického finančného priemyslu v štáte Delaware.

Podľa CNN, prezidenti však čelia viacerým a často konkurenčným požiadavkám na svoju pozornosť a politický kapitál. Akékoľvek zaváhanie pri podpore SVB minulý víkend mohlo spustiť reťaz následkov, ktoré by celý sektor uvrhli do krízy, ktorá by si vyžadovala oveľa väčší zásah vlády – a potenciálne aj záchranu financovanú daňovými poplatníkmi. To by malo katastrofálne dôsledky pre Bidenovu povesť hospodárskeho správcu a pravdepodobnú kampaň za znovuzvolenie, ktorá musí, ak chce uspieť, načrtnúť argumenty pre americký návrat po najhoršej pandémii za posledných sto rokov, vysokú infláciu a politické otrasy.

 

Zlovestné historické ozveny

Podľa CNN, celý tento týždeň sa v bankovom sektore odohráva v zlovestnom tieni hospodárskej krízy z roku 2008, ktorá ovplyvňuje stratégiu, ktorá je založená predovšetkým na mantre o žiadnej záchrane

Situácie v roku 2008 a 2023 nie sú rovnaké, pokračuje CNN. V prvom prípade najhoršiu finančnú krízu od čias veľkej hospodárskej krízy vyvolali hory rizikových hypoték, ktoré sa nahromadili v dôsledku laxných úverových praktík a ľahkých úverov, ktoré zaťažili banky biliónmi dolárov v takmer bezcenných úveroch. Problémy SVB z minulého týždňa a následný hromadný výber peňazí z banky spôsobili manažéri, ktorí investovali do štátnych dlhopisov, ktorých ceny klesli v dôsledku zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fedu v boji proti vysokej inflácii. Vo väčšine prípadov boli aktíva, ktoré kryli skutočné obchody banky, zdravé. Je tu jasný rozdiel medzi tým, ako vláda zachraňovala bankárov a banky v roku 2008, a tým, čo je v skutočnosti federálny poistný fond zabezpečujúci vkladateľov v súčasnosti.

Tieto nuansy sa však mimo finančného odvetvia strácajú. Bankové katastrofy sa verejnosti ťažko vysvetľujú, prinajmenšom politickým lídrom, ktorým chýba genialita, aby existenčný moment pretavili do celonárodnej mobilizácie tak, ako to urobil prezident Franklin Roosevelt počas bankovej krízy v roku 1933.

Politika – Bidenov sekundárny problém po tom, ako zabránil bankovému krachu – zriedkavo odmeňuje zložitosť, pokračuje CNN. Napríklad prezidentské primárne kampane profitujú z jednoduchosti a zvučných mien a často využívajú strach na vyvolanie dynamiky. Takže aj falošný dojem, že prezident rozdáva peniaze daňových poplatníkov, ktorí majú problém vyjsť s peniazmi, môže byť politickým zlatom.

Scholz v Bielom dome
Na snímke americký prezident Joe Biden

Ministerka financií Janet Yellenová sa vo štvrtok počas vypočúvania s vysokou účasťou opäť pokúsila vysvetliť, čo sa deje teraz – a prečo to nie je to, čo sa dialo v minulosti. Jej chúlostivou úlohou bolo ubezpečiť Američanov, že bankový systém je vďaka úsiliu administratívy bezpečný, a pritom nevyvolať porovnávanie s rokom 2008.

“Akcionárov a držiteľov dlhov vláda nechráni. Dôležité je, že týmto opatrením sa nepoužívajú ani neohrozujú žiadne peniaze daňových poplatníkov,” povedala Yellenová senátnemu finančnému výboru.

Podľa CNN, jej ubezpečenia však nezabránia kritikom administratívy, aby sa snažili vykresliť vládne opatrenia ako rovnajúce sa obávanému slovu “b” – bailout.

Republikánska prezidentská kandidátka Nikki Haleyová napríklad tento týždeň tvrdila, že “Joe Biden predstiera, že nejde o záchranu”, a zavádzajúco tvrdila, že ak by Fond na ochranu vkladov vyschol, všetci klienti bánk by boli na háku. Podľa CNN, nepravdivo tvrdila, že vkladatelia zdravých bánk sú nútení dotovať zlé hospodárenie SVB. Na rozdiel od Bidena je však bývalá guvernérka Južnej Karolíny v závideniahodnej pozícii, keď môže kritizovať bez toho, aby niesla zodpovednosť.

Ďalší potenciálny republikánsky kandidát, floridský guvernér Ron DeSantis, podľa CNN prekrútil situáciu, aby tvrdil, že “prebudená” starostlivosť bánk o rozmanitosť, rovnosť a iniciatívy v oblasti inklúzie spôsobila pokles odvetvia. Táto domýšľavosť podporila DeSantisovu stratégiu, ktorá spočívala vo využití zbrane kultúrnej vojny, aby sa zapáčila konzervatívnym aktivistom. A hoci správne nediagnostikoval súčasné bankové problémy, jeho teória sa vďaka sile konzervatívnych médií upevní v mysliach mnohých republikánskych voličov.

 

Obama: Voliči si myslia, že finančná pomoc je “podvod

Biden si dôverne uvedomuje politické riziká, ktorým tu čelí, pokračuje CNN. Ako viceprezident v Obamovej administratíve bol pri pochmúrnych stretnutiach, na ktorých sa prijímali osudové rozhodnutia o vládnych záchranných opatreniach po tom, ako nový prezident zdedil najhoršiu finančnú krízu za viac ako 70 rokov.

Pomoc bankám pomohla zachrániť hospodárstvo USA, ale napriek tomu vyvolala politickú reakciu, ktorá podnietila hnutie Tea Party, ktoré v roku 2010 v polovici volebného obdobia zlikvidovalo demokratov v Snemovni reprezentantov. Zasialo tiež hnisavý pocit nespokojnosti, ktorý bol živnou pôdou pre hospodársky populizmus a politiku odporu exprezidenta Donalda Trumpa, myslí si CNN.

Barack Obama vo svojej autobiografii “Zasľúbená krajina” napísal, že kým Američania boli na začiatku jeho funkčného obdobia frustrovaní z ľadového zotavovania sa z krízy v roku 2008, “záchrana bánk ich poslala na okraj”.

“Voliči naprieč politickým spektrom považovali záchranu bánk za podvod, ktorý umožnil finančným barónom vyjsť z krízy relatívne bez ujmy,” napísal Obama.

Bidenova politická budúcnosť môže závisieť od toho, či sa vyhne takejto zúrivosti voličov, uzatvára CNN.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:52

Dolná snemovňa britského parlamentu v stredu schválila kľúčovú časť prepracovanej pobrexitovej dohody týkajúcej sa Severného Írska, a to aj napriek odporu najväčšej unionistickej strany v provincii – Demokratickej unionistickej strany (DUP) – a niektorých poslancov britskej Konzervatívnej strany vrátane bývalých premiérov Borisa Johnsona a Liz Trussovej.

16:45

Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) predĺžila suspendáciu ruskej a bieloruskej reprezentácie z medzinárodných súťaží na sezónu 2023/24.

“Rada IIHF zvážila bezpečnostné riziká spojené s návratom ruských a bieloruských národných tímov a klubov do súťaží pod záštitou IIHF. Na základe posúdenia rizík Rada IIHF rozhodla, že návrat ruských a bieloruských národných tímov zatiaľ nie je bezpečný. Reprezentačné tímy Ruska a Bieloruska tak budú v sezóne 2023/24 chýbať,” uvádza sa vo vyhlásení.

16:32

Švédsky parlament v stredu jasnou väčšinou zahlasoval za schválenie legislatívy potrebnej na vstup do Severoatlantickej aliancie (NATO).

16:15

Arménsko bude môcť zatknúť Putina na základe zatykača ICC – Jerevan plánuje podpísať Rímsky štatút.

Arménsko začalo proces ratifikácie Rímskeho štatútu, na základe ktorého pracuje Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, ktorý vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina.

“Proces ratifikácie Rímskeho štatútu sme začali pred dvoma až troma mesiacmi, ešte pred rozhodnutím haagskeho súdu,” povedal predseda arménskeho parlamentu Alain Simonyan. Podľa neho by zákonnosť pristúpenia Arménska k Rímskemu štatútu mal stanoviť ústavný súd republiky.

16:07

Rusko v stredu varovalo pred “vážnou” eskaláciou vojny na Ukrajine v prípade, že Británia poskytne Kyjevu prieraznú muníciu obsahujúcu ochudobnený urán.

“Toto je krok k ďalšej eskalácii, a to vážnej,” uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

16:05

Španielsky parlament v stredu po takmer 14-hodinovej rozprave zamietol pokus krajne pravicovej strany VOX o zvrhnutie ľavicovej vládnej koalície premiéra Pedra Sáncheza. Proti vysloveniu nedôvery vláde hlasovala jasná väčšina 201 poslancov v 350-člennej dolnej komore. Návrh podporilo 53 zákonodarcov a 91 sa zdržalo.

15:46

Dovedna 25 ľudí utrpelo zranenia pri nehode lode v suchom doku v škótskom meste Edinburgh. Zdravotný stav 15 osôb si vyžiadal hospitalizáciu. V stredu to uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:25

Českého zdravotníka, ktorý utrpel vážne zranenia pri frontovej línii na východe Ukrajiny, previezli v utorok do Kyjeva. Jeho zdravotný stav však naďalej neumožňuje prevoz do Česka. V stredu to na sociálnej sieti uviedli zástupcovia projektu Phoenix, v ktorom Čech pôsobil.

15:14

Ruský útok na bytový dom v juhoukrajinskom meste Záporožie usmrtil v stredu jedného človeka a zranil ďalších najmenej 25 ľudí vrátane detí, informovali predstavitelia mesta.

15:13

Jedna osoba prišla o život v stredu po tom, čo sa v katarskej metropole Dauha zrútila budova. Záchranári prehľadávali trosky v snahe nájsť preživších, informovali tamojšie úrady.

15:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron chce, aby sporná reforma dôchodkového systému vstúpila do platnosti do konca tohto roka. Šéf Elyzejského paláca v stredajšom vyjadrení trval na tom, že táto reforma je aj napriek celoštátnym protestom nevyhnutná.

14:40

Ruský minister obrany Sergej Šojgu predstavil v stredu plán na modernizáciu systémov protiraketovej obrany v Moskve. Zároveň oznámil rozmiestnenie pobrežných protiraketových systémov na jednom z Kurilských ostrovov.

14:21

Libanonské bezpečnostné sily zasahovali v stredu slzotvorným plynom proti stovkám demonštrantom, ktorí sa pokúsili násilím zvaliť plot pred sídlom vlády v centre Bejrútu.

14:12

Nemeckí vyšetrovatelia podnikli v stredu razie súvisiace s krajne pravicovým hnutím tzv. ríšskych občanov (Reichsbürger), oznámili úrady. Počas jednej z razií bol postrelený policajt a údajne utrpel ľahké zranenia.

14:09

Európska komisia (EK) zaregistrovala v stredu novú občiansku iniciatívu, ktorá je zameraná na lepšiu ochranu koní v krajinách EÚ a požaduje skoncovanie s konskými bitúnkami.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

MZ: Spolupráca so samosprávami pri výzve na podporu vzniku nových ambulancií je kľúčová

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Pandémia ochorenia COVID-19 prehĺbila problém s nedostatkom ambulantných lekárov. Rezort zdravotníctva preto v snahe stabilizovať sieť a pomôcť vytvoriť nové ambulancie v nedostatkových okresoch vyčlenil z Plánu obnovy a odolnosti 10 miliónov eur na pomoc začínajúcim všeobecným lekárom pre dospelých aj deti a…

Bolton: Spojenectvo Ruska a Číny predstavuje pre Západ skutočný problém

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Reakcia bývalého asistenta prezidenta USA pre otázky národnej bezpečnosti Johna Boltona na rokovania medzi Ruskom a Čínou je objavná "Čína aj Rusko hovoria, že ide o spojenectvo bez hraníc, a myslím si, že to myslia vážne. To je skutočný problém pre Západ bez ohľadu…

Bieloruská tenistka to má pre pôvod ťažké. Prezradila, že čelila nenávisti i v šatni

0 icon

Minsk 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mark J. Terrill)   Bieloruská tenistka Aryna Sabalenková priznala, že od začiatku vojny na Ukrajinu čelí nenávistným prejavom. Nie však od hráčok, ale od členov ich tímov "Keď som v minulosti prehrala zápas, na instagrame sa objavilo množstvo negatívnych komentárov, no v šatni som niečomu takému…

Témami spoločného rokovania vlád SR a ČR v Trenčíne budú rôzne formy spolupráce

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Po prestávke, pre pandémiu ochorenia COVID-19, sa spoločné rokovanie vlád SR a ČR uskutoční opäť. "Naplánované je na pondelok 3. apríla v Trenčíne," potvrdil hovorca dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera Matej Neumann "Témami spoločného rokovania kabinetov budú vojna na Ukrajine, cezhraničná spolupráca, obranná…

Prídu si kukláči po Tódovú? Fico tvrdí, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič s novinármi

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook) V stredu popoludní sa konala tlačová beseda predsedu strany SMER - SSD Roberta Fica za účasti advokátov na tému: Predkladáme zásadné dôkazy o tom, že kriminalizáciu opozície pripravil Matovič s novinármi Fico predniesol dôkazy a svedectvá o tom, že Matovič si spolu s oligarchom Világim…

MV: V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Facebook)   V polícii testujú autá so špeciálnou výbavou. Policajti by vďaka nim mohli zachrániť život napríklad účastníkom vážnej dopravnej nehody, ak sa na miesto dostanú skôr ako záchranári. Prvé dve vozidlá v rámci pilotnej fázy nasadia na krajských riaditeľstvách v Bratislave a Nitre. V…

Radačovský upozorňuje na “diabolský plán” EÚ

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Europoslanec Miroslav Radačovský (Slovenský Patriot) upozornil na  dokumentu o dohode a oznámenia Európskej obrannej agentúry (UDA) so sídlom v Bruseli z pondelka tohto týždňa Sedemnásť členských štátov, vrátane Slovenska, podpísalo dohodu o obstarávaní munície pre Ukrajinu : - 1,1 miliarda eur sa má…

Ak sa schváli novela zákona o rodnom čísle, SaS sa obráti na Ústavný súd

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Ak sa definitívne schváli novela zákona o rodnom čísle, poslanci SaS chcú vyzvať prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby zákon vetovala. Chcú sa zároveň obrátiť aj na Ústavný súd (ÚS) SR a budú žiadať pozastavenie účinnosti zákona Poslanci SaS na stredajšej tlačovej konferencii vyzvali ľudí,…

Slzy v očiach Ukrajincov

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin)   Návšteva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Rusku bola na Ukrajine sledovaná s pozornosťou a znepokojením Ďalšie zbližovanie Pekingu a Moskvy je mimoriadne nevýhodné pre Kyjev, ktorý sa obáva predovšetkým toho, že krok čínskeho vedenia smerom k plnej vojenskej pomoci Rusku by…

Nemecká ľavica presadzuje “woke” zmenu volebného zákona

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Rmx/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   Nemecko by vyžadovalo, aby na kandidátnych listinách strán "woke" bolo aspoň 50 % žien, informuje portál REMIX News Na základe nového zákona o volebnej reforme, ktorý presadzujú nemeckí ľavicoví sociálni demokrati (SPD), môžu byť dve najväčšie opozičné strany v Nemecku, Kresťanskodemokratická únia (CDU)…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali