Bezpečnostný analytik Žitný si myslí, že rozhodnutie Lučanského je pochopiteľné, keďže sa súčasná vláda po svojom nástupe netajila plánmi dosadiť do vedenia polície “svojich poslušných tajtrlíkov a nie samostatných policajtov”.
V rozhovore pre denník Pravda uviedol, že je to ale nepochybne škoda. Ako vysvetlil, riadiaci manažment polície tam musí byť z viacerých dôvodov dlhé roky.
“Polícii jej úlohy vyplývajú zo zákonov, nie zo želaní vlády alebo vládnych strán. Ak majú policajti zabezpečený dlhodobý kariérny rast, môžu sa posúvať v kvalite a odbornosti. Pri každej zmene vlády dochádza k personálnym zmenám, ktoré zneisťujú políciu, kariérny rast sa stáva závislým nie od odborných kvalít, ale od blízkosti k politickým stranám, zaviazanosti voči nim. Ale aj od toho, ako im tento policajný funkcionár ešte len zaviazaný bude.”
Žitný si myslí, že po odchode Lučanského čaká políciu obdobie nevypočítateľnosti a pôjde to na úkor kvality. Súčasná vláda sa podľa neho mýli, ak si myslí, že “polícia má byť ich sluha”. “Polícia má slúžiť verejnosti a nie politickým stranám, takže v tomto ohľade sa vraciame naspäť.”
Budúcnosť polície zavisí od výberu nové prezidenta. “Uvidíme, koho do tejto funkcie dajú, kto prejde sitom, a až podľa toho budeme môcť povedať, či si nový policajný prezident bude od vládnej koalície udržiavať odstup, alebo nie.”
Žitný nepochybuje o tom, že by Lučanského mohli nasledovať aj ďalší skúsení policajní funkcionári. “Buď títo funkcionári sami odídu, alebo budú novým vedením ministerstva a Policajného zboru donútení. Jedno alebo druhé má veľmi vysokú pravdepodobnosť.”
V rozhovore analytik taktiež zhodnotil Lučanského prácu v pozícii policajného prezidenta. Uviedol, že odchádzajúci policajný prezident patrí k tým príslušníkom polície, ktorí majú za sebou obrovský kus práce a jeho pôsobenie zhodnotil pozitívne.
V relácii “Ide o pravdu” analytik uviedol, že Lučanský svoju prácu vykonával dobre a mohol byť príkladom. Žitný súhlasil s tým, že dochádza k politizácii polície.
Bezpečnostný analytik sa nechcel vyjadrovať k vyjadreniam Veroniky Remišovej (Za ľudí) na adresu Lučanského, keďže ju považuje za nekompetentnú osobu, čo sa ukázalo už pri kauze Govnet. Rovnako považuje za neodborné aj vyjadrenie Michala Šipoša (OĽaNO), ktorý v súvislosti s odchodom Lučanského povedal, že jeho odchod považuje za “začiatok očisty Policajného zboru a koniec ochrany tzv. našich ľudí”.
“Idú urobiť čistky, nie očistu. A idú dosadzovať ľudí o ktorých si myslia, že to sú tí naši. Ale polícia nemá byť politickej starne zaviazaná. Polícia je zaviazaná zákonom a verejnosti. To je veľký rozdiel. Polícia má pracovať bez ohľadu na to, ako vláda je,” uviedol analytik.
Žitný považuje súčasný model voľby policajného šéfa za lepší ako ten, ktorý navrhuje súčasná vláda, aj keď z jeho pohľadu nie je dokonalý. Zabraňuje totiž tomu, aby bol policajný šéf ministrom odvolaný len preto, že sa mu nepáči. Čo by podľa nového návrhu malo padnúť.
Analytik v rozhovore poukázal aj na to, že súčasné mediálne známe kauzy, ktoré rieši NAKA, sú výsledkom kvalitného personálneho manažmentu, ktorý zrealizoval odchádzajúci policajný prezident.
Tatiana Stará