Madrid 29. novembra 2022 (HSP/europeanconservative/Foto:Pixabay)
V Barcelone, druhom najväčšom španielskom meste, polícia priznala, že viac ako tri štvrtiny zatknutí, ku ktorým došlo v prvej polovici tohto roka, boli cudzinci, hoci tvoria 17,6 % obyvateľstva. Prevažná väčšina trestných činov súvisí s krádežami, obchodovaním s drogami, násilnými lúpežami a domácim násilím, píše
Z údajov, ktoré minulý týždeň zverejnila Guárdia Urbana de Barcelona, mestská polícia, vyplynulo, že z 2 939 osôb, ktoré boli v meste zatknuté a zadržané počas prvých šiestich mesiacov roku 2022, bolo 2 247 (76 %) cudzích štátnych príslušníkov, uvádza španielsky denník El Debate.
Táto správa prichádza približne osem mesiacov po tom, ako ministerstvo spravodlivosti Generalitat zverejnilo údaje, ktoré odhalili, že viac ako 41 % väzňov sediacich v katalánskych väzniciach sú cudzí štátni príslušníci.
Predsedníčka konzervatívnej strany „Valents“ Eva Parera, ktorá pôsobí aj ako hovorkyňa mestskej skupiny tejto strany v barcelonskej mestskej rade, v komentári k týmto údajom uviedla, že tieto čísla potvrdzujú predchádzajúce vyhlásenia jej a jej strany týkajúce sa neprimeranej účasti cudzincov na trestnej činnosti.
„Pred niekoľkými mesiacmi sme odsúdili, že takmer 80 % trestných činov spáchaných v Barcelone spáchali cudzinci, čo je zjavný problém ľudí, ktorí nie sú integrovaní do mesta,“ povedala Parera a dodala, že nelegálne násilné gangy „páchajú trestné činy, ako je napríklad predaj drog“. Parerová vyjadrila ľútosť nad tým, že ju a jej tím za tieto vyhlásenia kampaň barcelonskej starostky Ady Colauovej očiernila ako rasistickú, xenofóbnu a šíriteľku falošných správ.
„Vo Valencii nič také neexistuje, vo Valencii sú ľudia, ktorí vysvetľujú veci tak, ako naozaj sú, a odhaľujú ich vo verejnej diskusii, pretože to je naša práca ako verejných činiteľov a zodpovednej opozície v barcelonskej mestskej rade,“ pokračovala a dodala, že „nikto nebude môcť vyvrátiť“ údaje „poskytnuté samotnou Guárdia Urbana“.
Neprimeraný počet trestných činov spáchaných cudzincami v Barcelone je trendom, ktorý bol zaznamenaný aj v iných metropolitných oblastiach v celej Európe. V skutočnosti začiatkom tohto mesiaca údaje získané z policajných záznamov, ktoré zverejnilo francúzske ministerstvo vnútra, odhalili, že v prvých šiestich mesiacoch roku 2022 sa cudzinci v Paríži – napriek tomu, že tvoria približne 15 – 20 % obyvateľstva mesta – podieľali na 70,4 % násilných lúpeží a 75,6 % krádeží.