Azovci za Medvedčuka? Ako sa uskutočnila najkontroverznejšia výmena zajatcov od začiatku konfliktu a čo to znamená…

Bratislava 23. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Iryna Timofeeva,Ukrainian Security service Press Office)

 

Zajatci z pluku Azov aj s veliteľmi, zahraniční vojaci, ktorí slúžili v ukrajinskej armáde, a jeden z lídrov na Ukrajine už zakázanej strany Opozičná platforma za život Viktor Medvedčuk, údajne podozrivý z vlastizrady, boli prepustení zo zajatia

Ukrajina a Rusko si vymenili takmer 300 vojnových zajatcov vrátane Medvedčuka
Na snímke ukrajinský vojak Mychailo Dianov, prepustení v rámci výmeny zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou, ukazuje znak víťazstva počas stretnutia s rodinou a priateľmi v nemocnici v ukrajinskom meste Černihiv 21. septembra 2022

V noci 22. septembra sa uskutočnila najväčšia výmena zajatcov od začiatku ukrajinského konfliktu. Nad tým čo viedlo k tejto, pre mnohých len ťažko pochopiteľnej, výmene sa zamýšľa portál Strana.ua, známy ukrajinský bloger Anatolij Šarij a na stránke denníka Vzgľad sa k nej vyjadril už aj vodca DĽR Denis Pušilin. Prinášame vám to najdôležitejšie z ich komentárov:

Výmena vyvolala jasot na Ukrajine, pocit zrady v Rusku, zatiaľ čo sprostredkovateľ výmeny, Turecko, uviedlo, že bol urobený krok k ukončeniu vojny. V rámci výmeny sa Ukrajine podarilo vrátiť 215 vojakov – vrátane 108 Azovcov. Celkovo 124 dôstojníkov – vrátane príslušníkov Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU), pohraničnej služby a ďalších agentúr. Zelenskyj a Jermak tvrdili, že Rusko odovzdalo 200 väzňov, teda väčšinu, za samotného Viktora Medvedčuka, ukrajinského politika, ktorý má blízko k Putinovi a je kmotrom ruského prezidenta. Podľa ukrajinského prezidenta ruská strana najprv ponúkla výmenu za 50 ukrajinských vojakov. Neskôr sa tento počet zvýšil na 200. Ukrajinské orgány tvrdia, že Medvedčuk poskytol všetky svedectvá, takže súdny proces môže pokračovať bez jeho osobnej prítomnosti. Ďalších päť ukrajinských dôstojníkov zo závodu Azovstaľ bolo vymenených za 55 ruských zajatcov.

Tými piatimi dôstojníkmi sú veliteľ Azova Denis Prokopenko (prezývaný Redis), zastupujúci veliteľ 36. brigády námornej pechoty Sergej Volynskij (Volyn), velitelia Azova Svjatoslav Palamar (Kalina) a Oleg Chomenko a veliteľ 1. samostatného práporu námornej pechoty Jevgenij Bova. Výmenu sprostredkoval turecký prezident Erdogan. Podľa podmienok dohody zostanú v Turecku „v úplnom bezpečí a v pohodlných podmienkach” a pod osobnou ochranou tureckého vodcu, uviedol ukrajinský prezident. Ukrajinská televízia vysielala komunikáciu Zelenského s bývalými zajatými veliteľmi prostredníctvom videospojenia. „Máme sa dobre, náš zdravotný stav je uspokojivý, ďakujem vám a celému tímu za to, čo ste urobili,” povedal Zelenskému veliteľ Azova Prokopenko. Prezidentská kancelária tiež uviedla, že medzi prepustenými Ukrajincami sú tri ženy – Mariana Mamonova, Jana Šumoveckaja a Anastasia Černenka. Keď boli zajaté, boli tehotné.

Erdogan, ktorý pôsobil ako sprostredkovateľ, označil túto výmenu za „dôležitý krok k ukončeniu vojny” a uviedol, že je výsledkom jeho rozhovorov s Putinom a Zelenským. Pripomeňme si, že ešte nedávno turecký prezident povedal, že Ukrajina a Rusko sa dohodli na výmene približne 200 ľudí. Boli tu však aj ďalší sprostredkovatelia. S pomocou Saudskej Arábie bolo prepustených 10 cudzincov – medzi nimi občania Spojeného kráľovstva, USA, Švédska, Chorvátska a Maroka, ktorí bojovali na strane Ozbrojených síl Ukrajiny (OSU).

Štátna saudskoarabská tlačová agentúra zverejnila na Twitteri video, na ktorom je vidieť, ako cudzinci vystupujú z lietadla. Na záberoch sú zachytení Briti Sean Pinner a Aidan Aslin, ako aj Maročan Saadoun Brahim. Všetci traja boli zajatí v apríli a v lete ich súd DĽR odsúdil na trest smrti. Je tiež známe, že boli prepustení aj dvaja Američania, Alexander Druke a Andy Huhne. Túto informáciu bez uvedenia mien potvrdil aj  minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken.

Rusko sa k výmene najprv oficiálne nevyjadrilo. Až na druhý deň napoludnie ruské ministerstvo obrany oznámilo, že prebehla výmena. „V dôsledku zložitého procesu výmenných rokovaní bolo dnes večer z územia kontrolovaného Kyjevom na Ukrajine vrátených 55 vojakov ruských ozbrojených síl a Doneckej a Luhanskej republiky, ktorí boli v zajatí v smrteľnom nebezpečenstve,” uviedla agentúra.

Ruská armáda sa zároveň nevyjadrila k prepusteniu vojakov Azova ani k výmene Viktora Medvedčuka. Medzitým ruské telegram kanály ukazovali fotografie ruských zajatcov na ceste domov. Médiá tiež ukázali moment, keď bývalých zajatcov vyložili v Moskve na letisku Čkalovskij.

Neskôr výmenu Medvedčuka potvrdil vodca DĽR Denis Pušilin. Uviedol, že to bol on, kto podpísal dekrét o výmene a vysvetlil, prečo bol Medvedčuk vymenený. „Pred mojimi očami, za účasti Viktora Medvedčuka, boli oslobodené tisíce ľudí,” povedal Pušilin. Podľa vodcu DĽR sú niektorí zo zajatcov odovzdaných Ukrajine vojnoví zločinci. Celkovo bolo jasné, že hlavnou osobou zodpovednou za túto výmenu sa mediálne stal Pušilin. „Chápem pocity a emócie každého z nás, ale podpísal som dekrét na základe toho, že životy našich chlapcov sú na prvom mieste,” povedal. „Prečo sú na strane nepriateľa len také „veľké“ mená? Je to jednoduché – kyjevský režim je v oblasti PR veľmi profesionálny,” povedal Pušilin. Vysvetlil, že Kyjev „nemá záujem o obyčajných vojakov ukrajinskej armády ani o obyčajných príslušníkov pluku Azov”. Podľa Pušilina ukrajinskú stranu „zaujímali len mená, išlo im o osobnú sebaprezentáciu, nič viac“. Zdôraznil, že pri výmene zajatcov s Kyjevom sa Rusko a donbaské republiky riadili potrebou vrátiť všetkých vojakov z ukrajinského zajatia, „bez ohľadu na ich hodnosti, bez ohľadu na ich náramenníky”, uviedla agentúra TASS.

 

Čo sa skrýva za výmenou?

Rusko zatiaľ neposkytlo žiadne bližšie vysvetlenie (hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol prepustenie Medvedčuka komentovať). Na prvý pohľad to však vyzerá celkom neočakávane a zaujme hneď niekoľko vecí. Najskôr výmena Viktora Medvedčuka. Predtým sa z Ruska ozývali signály, že by mohol byť vymenený za vojakov pluku Azov. Proti tomu sa však v tom čase postavili mnohí zástancovia špeciálnej operácie. Potom Kremeľ vyhlásil, že Medvedčuk nie je vojnovým zajatcom a nebojoval na strane Ruska, takže ho nemožno vymeniť za iných vojnových zajatcov. Teraz bol vymenený. Podstatné je, že sa tak stalo v predvečer referenda o pripojení zabraných ukrajinských území k Rusku. A to už vyvolalo fámy, že Medvedčukovo prepustenie nejako súvisí s týmito referendami. A údajne môže získať nejakú pozíciu v ruskom mocenskom systéme, ktorá súvisí s „novými územiami”.

Po druhé, z Kremľa a z republík už skôr prichádzali vytrvalé signály, že Azovci nebudú vôbec predmetom výmeny a budú postavení pred tribunál. Súd Mariupoľa sa na to už začal otvorene pripravovať. A ako vidíme, opäť došlo k zmene stratégie. To isté platí aj pre zahraničných vojakov, ktorí sa zapojili do radov OSU. Predtým boli odsúdení na trest smrti zastrelením, ale teraz boli bez akéhokoľvek vysvetlenia prepustení.

V Rusku preto táto výmena vyvolala rozhorčenie v kanáloch aplikácie Telegram, ktoré podporujú špeciálnu operáciu. Očividne očakávali rovnocennejšiu výmenu – o to viac po takých drastických krokoch Ruska v súvislosti s referendami a čiastočnou mobilizáciou. A tiež na pozadí Putinových hrozieb, že v prípade útoku na ruské územie použije jadrové zbrane. Ruské ministerstvo obrany sa jednoznačne snažilo zmierniť túto zradu argumentom, že 55 Rusov prepustených z Ukrajiny bolo v zajatí týraných – t. j. museli byť zachránení za každú cenu.

Rovnako prekvapivé sú aj opatrenia spojené s veliteľmi Azova a ďalších formácií zajatých na Azovstali. V Turecku zostanú až do konca vojny, pričom ich pohyb bude zrejme obmedzený. Zjavne to bola podmienka Ruskej federácie. Hoci už teraz je jasné, že Azovci sa v blízkej budúcnosti stanú mediálnymi hviezdami bez toho, aby vstúpili na Ukrajinu. Inými slovami, na prvý pohľad táto výmena pre Ruskú federáciu zjavne nie je výhodná. Okrem toho je to v rozpore s usmerneniami, ktoré predtým vydali ruské orgány, ako aj vedenie DĽR, ktoré je pod ich kontrolou.

Ukrajina a Rusko si vymenili takmer 300 vojnových zajatcov vrátane Medvedčuka
Na snímke ukrajinskí vojaci prepustení v rámci výmeny zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou sa usmievajú neďaleko ukrajinského Černihiva 21. septembra 2022

Existuje mnoho vysvetlení toho, čo sa stalo, od zrady až po rafinovaný plán. Mimochodom, je možné, že súčasná výmena je prológom k širšej výmene „všetci za všetkých”, ktorú už ohlásil ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin. Je však pravdepodobnejšie, že dohôd bolo viac, a to nielen s Ukrajinou, ale aj na medzinárodnej úrovni. Naznačuje to hneď niekoľko faktorov: aktívna účasť Turecka a Saudskej Arábie, prepustenie všetkých alebo takmer všetkých zajatých cudzincov a pozitívne komentáre USA a Veľkej Británie. To znamená, že táto výmena bola s najväčšou pravdepodobnosťou adresovaná externým hráčom a bola s nimi dohodnutá.

Pozornosť v tejto súvislosti púta Erdoganovo tvrdenie, že výmena, ktorá sa uskutočnila, je krokom k ukončeniu vojny. Je to naozaj tak? Výmena skutočne vyzerá ako istý druh „zálohy” zo strany Ruska, ktorú poskytuje Ukrajine aj Západu. A ak áno, musí existovať nejaký recipročný krok (nie nevyhnutne na úrovni zajatcov). Môže ním byť aj prísľub Ukrajiny neútočiť na civilné ciele počas referenda.

Za zmienku stojí aj to, že k výmene došlo presne v deň, keď Rusko dramaticky zvýšilo stávky v tejto vojne oficiálnymi nárokmi na časť ukrajinského územia (referendá) a vyhlásením mobilizácie. A tiež načrtnutím „červených línií” pre použitie jadrových zbraní (pri útoku na ruské územie, kam Ruská federácia plánuje zahrnúť aj časť ukrajinských regiónov). V tejto súvislosti sa na Západe už objavili hlasy, že Rusko tak môže vyhlásiť akúsi vyjednávaciu pozíciu, z ktorej je pripravené začať vyjednávať s Ukrajinou a Západom o ukončení vojny. A vydanie osôb, ktoré Moskva predtým zamýšľala využiť na iné účely, vyzerá ako ďalšie „gesto dobrej vôle”. A ako znak medzinárodnej  spôsobilosti Ruska k dohode – najmä na pozadí jeho tvrdšieho postoja voči Ukrajine.

Ak si spomenieme na prvé mesiace prezidentovania Vladimíra Zelenského, takéto výmeny symbolizovali určité oteplenie vzťahov, ak nie medzi krajinami, tak na úrovni Kremľa a Bankovej (sídlo úradu prezidenta Zelenského). Pravda, nakoniec sa to skončilo vojnou. Preto je ešte teraz predčasné tvrdiť, že najväčšia výmena počas špeciálnej operácie ukončí vojnu. Rovnako ako ju neukončila dohoda o obilí, ktorú sprostredkovalo Turecko.

Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by Západ zmenil svoju pozíciu voči Rusku po Putinových vyhláseniach o referende a čiastočnej mobilizácii. Vyhlásenia o pokračovaní vyzbrojovania Ukrajiny prichádzali včera celý deň z USA, NATO aj EÚ. A vojenskí experti blízki Pentagónu z Inštitútu pre štúdium vojny, dnes uviedli, že v Putinových slovách sa nevyskytla hrozba jadrového úderu na Ukrajinu (t. j. je možné pokračovať v podpore protiofenzívy OSU).

Zazneli však aj ďalšie výroky. Nemecký kancelár Scholz povedal, že by sa nemala pripustiť priama eskalácia medzi Ruskom a Západom. Denník New York Times zverejnil analýzu, podľa ktorej sa situácia stala nestabilnejšou a dilema, ako ďalej vyzbrojovať Ukrajinu bez toho, aby sa dostala do jadrovej vojny, sa zvýšila. Takéto pochybnosti však už zazneli aj predtým. Oficiálna rétorika Západu o Ukrajine sa zatiaľ nezmenila. To znamená, že v tom, čo sa tam deje, nevidia veľkú hrozbu pre seba (alebo ju nedávajú najavo). A vo všeobecnosti sú teraz pozície Ukrajiny a Ruska úplne opačné. Na oboch stranách je teraz prvoradé vojenské riešenie tejto otázky.

Na druhej strane, výmena názorov ukázala, že diplomatické kanály zostávajú zachované a konzultácie sa nezastavujú. A keď sa objaví politická vôľa rokovať, tieto kanály môžu fungovať.

„Všimnite si ukážkovú rozsiahlu výmenu väzňov, ktorá sa uskutočnila včera, práve v deň mobilizácie. Donedávna nikto neveril, že je niečo také vôbec možné. Rusi pohrozili Azovcom súdnym procesom a cudzinci boli odsúdení na trest smrti. A potom boli vymenení. Pričom za Medvedčuka. To ukazuje, že za zástenou vonkajšej eskalácie, ktorej sme teraz svedkami na pozadí mobilizácie a referenda, prebiehajú aj zákulisné procesy, o ktorých nie je verejnosť informovaná. Nemôžeme preto stopercentne vylúčiť scenár, že eskalácia bude dovedená do nejakého krajného bodu, a potom ustúpi o pol kroku späť a na niečom sa dohodnú,” uviedol pre portál Strana.ua zdroj z diplomatických kruhov.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

SHMÚ upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy majú trvať až do popoludnia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay,Screenshot SHMÚ)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy prvého stupňa majú trvať až do nedeľného popoludnia. Informoval o tom na svojom webe Výstraha platí do 13.00 h pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Žilina, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Zvolí si Bulharsko v nových podmienkach nové smerovanie? V krajine sú dnes voľby. Už štvrté za rok a pol

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Bulharsko sa zmieta v takom politickom chaose, že dnešné predčasné voľby budú štvrtým takýmto hlasovaním za posledných 18 mesiacov. Čo teda stojí za touto nestabilitou a existuje v dohľadnej dobe nejaké riešenie? Bulharsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie spolu so susedným Rumunskom pred…

Kollár: Hromadným výpovediam lekárov predchádzala ignorancia vlády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hromadným výpovediam lekárov predchádzala v roku 2011, rovnako ako aj teraz, ignorancia zo strany vlády k problémom slovenského zdravotníctva. V súčasnosti je ešte v horšom stave. Pre TASR to uviedol čestný predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. V roku 2011 stál ako…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

NAJNOVŠIE

BLOG

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

SHMÚ upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy majú trvať až do popoludnia

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay,Screenshot SHMÚ)   Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) upozorňuje na silný vietor na horách, výstrahy prvého stupňa majú trvať až do nedeľného popoludnia. Informoval o tom na svojom webe Výstraha platí do 13.00 h pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Žilina, Dolný Kubín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno…

Žilinka mal pravdu – Haščákovo stíhanie a väzba boli nezákonné. Je §363 Trestného poriadku naozaj nepotrebný?

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/blog.sme.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian,Pixabay)   Akákoľvek snaha o očistu spoločnosti a očistu justície musí prebiehať výlučne zákonným spôsobom, hovorí v svojej analýze advokát, ktorí bol veľmi dlhý čas vo väzbe Martin Ribár  Spochybňovanie generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, jeho  námestníka Jozefa Kanderu vo vzťahu k využívaniu §-u 363 Trestného…

Zvolí si Bulharsko v nových podmienkach nové smerovanie? V krajine sú dnes voľby. Už štvrté za rok a pol

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Visar Kryeziu)   Bulharsko sa zmieta v takom politickom chaose, že dnešné predčasné voľby budú štvrtým takýmto hlasovaním za posledných 18 mesiacov. Čo teda stojí za touto nestabilitou a existuje v dohľadnej dobe nejaké riešenie? Bulharsko, ktoré vstúpilo do Európskej únie spolu so susedným Rumunskom pred…

Kollár: Hromadným výpovediam lekárov predchádzala ignorancia vlády

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Hromadným výpovediam lekárov predchádzala v roku 2011, rovnako ako aj teraz, ignorancia zo strany vlády k problémom slovenského zdravotníctva. V súčasnosti je ešte v horšom stave. Pre TASR to uviedol čestný predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár. V roku 2011 stál ako…

Ukrajinské ozbrojené sily zaplatia vysokú cenu za Krasnyj Liman

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Svpressa/Foto:Twitter)   Už na budúci týždeň - prvýkrát po 78 rokoch - bude ruské mesto pod kontrolou nepriateľských vojsk, píše Alexandr Sitnikov v článku ruských novín Svobodnaja Pressa Zatiaľ čo ukrajinskí vlastenci tancujú okolo "víťazstva" nad Krasným Limanom, adekvátnejšie telegramové kanály krajiny informujú, že Rusko posilňuje…

Matovič obvinil šéfredaktora denníka N zo šírenia podlých lží: Ľudia nie sú hlúpi

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) sa pre svoje výroky dostal do sporu s novinármi. V najnovšom príspevku reaguje na Denník N, ktorý podľa jeho slov "hrubo klame, podsúva a manipuluje" "Povedal som si, že na zaujatých novinárov už budem reagovať, len…

Putin prekročil Rubikon

0 icon

Moskva 2. októbra 2022 (HSP/nationalinterest/Foto:TASR/AP-Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin)   Teraz sa nachádzame v neprebádaných vodách a to, čo sa skrýva za rohom, môže byť nebezpečnejšie ako všetko, čo svet doteraz videl na Ukrajine, píše National Inerest Ruskí predstavitelia dali jasne najavo, že územia Donecka, Luhanska, Chersonu a Záporožia sú suverénnymi…

Poslanci majú v utorok hlasovať o viacerých návrhoch i odvolaní Matoviča

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR zasadnú do lavíc opäť v utorok (4. 10.), čaká ich ešte viacero neprerokovaných bodov z programu 72. schôdze. Okrem toho by mali o 11.00 h rozhodnúť o všetkých doteraz prerokovaných návrhoch, medzi nimi o návrhu na skrátené legislatívne…

Prezidenti štátov strednej a východnej Európy podporujú suverenitu Ukrajiny

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prezidenti stredoeurópskych a východoeurópskych členských štátov NATO podporujú suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny. Neuznávajú a nikdy neuznajú snahy Ruskej federácie o anexiu akejkoľvek časti ukrajinského územia. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré TASR v nedeľu poskytol hovorca prezidentky SR Zuzany Čaputovej Martin Strižinec "Podporujeme…

Aký bude trest za zákerný zločin na dne Baltu? Rusi vôbec nemusia prestrihávať podmorské káble – karma má rôzne podoby

0 icon

Bratislava 2. októbra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Swedish Coast Guard)   Orientálne filozofie hovoria o karme, Západ používa výrazy ako akcia a reakcia, príčina a následok. Odporný teroristický zločin, ktorý môže ohroziť prosperitu celého európskeho kontinentu, bude mať nevyhnutne následky aj pre jeho páchateľa Nasledujúca rádiová komunikácia sa údajne kedysi naozaj odohrala, kdesi…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Charakter sa s poslancom Krúpom nikdy ani nekrižoval! Je to totálna kombinačná nemožnosť!!!

0icon

  Politický či skôr len politizujúci pracovník, nie politik Krúpa sa totiž zrazu zrodil ako objavujúci Kolumbus a začal búrkovať ako 5 centimetrové krúpy! Doslovne a do písmena môžeme šéfa branno-bezpečnostného výboru parlamentu (Čudujem sa, že ešte stále sedí na tejto stoličke!) charakterizovať nielen ako p

Boris Mesár

Je Krasnyj Liman pripravená ruská pasca ? + dobré správy z bojov 

0icon

Americká rozviedka varovala Kyjev, že tvrdohlavá obrana Krasného Limanu by sa mohla ukázať ako diverzná taktika na zakrytie smeru hlavnej ofenzívy spojeneckých síl.Zatiaľ čo Zelenského generáli presúvajú posledné rezervy pri Limane, znižujú počet vojakov v Donbase a dokonca aj pri Kyjeve, Rusko pripravuje Ukrajine nepríjemné a dosť možno zdrvujúce prekvapenie.

Marek Bičík

Ako sa "alzak" odkopal.

0icon

Mnohí sme zaregistrovali slávne vyhlásenie kokaínového prezidenta Ukrajiny o tom ako podáva urýchlenú prihlášku do NATO. Odhliadnuc od stanov na prijatie a splnenia podmienok je to zase len jedno vyhlásenie, ktoré sa bude Európanom stále pripomínať napriek tomu, že z toho nič reálne nemôže byť. To by však nebol problém.…

Juraj Tušš

Súvislosť medzi energetickou, migračnou krízou v Európe, brexitom a konfliktom na Ukrajine.

0icon

Žijeme vo veľmi zaujímavej dobe, v ktorej vplyv mocenských skupín na riadenie obyvateľstva prebieha extrémne vysokým tempom. Doposiaľ ľudstvo nezažilo dynamickejšiu dobu riadiacich manévrov elít uplatňovaných na svojom obyvateľstve. V tomto článku sa vám pokúsim vysvetliť súvis

Armádny Magazín

Incident so stíhačkou. Čo sa stalo na letisku v Sevastopole

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Na letisku Belbek, ktoré sa nachádza v severozápadnej časti Sevastopolu neďaleko pobrežia Čierneho mora, došlo 1. októbra k mimoriadnej situácii. Niektoré podrobnosti o tom, čo sa stalo, uviedol vo svojom telegramovom kanáli guvernér mesta Michail Razvožaev.  

Americký film Southern Comfort, alebo likvidácia amerických vojakov Louisiane, ktorá nenudí a celkom pobaví

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil americký film Souther Comfort (1981), ktorý mám ozaj rád a ktorý má prednostné miesto v mojej zbierke filmov. K tomuto filmu sa z času na čas rád vraciam, aj keď môže dnes niekomu kamera tohto filmu pripadať trochu pomalá a scenár príliš…

Šojguova prefíkanosť odpísala americké raketomety HIMARS

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Rozpory medzi Kyjevom a Washingtonom sú čoraz silnejšie. Velenie NATO rozhodne odmieta dodať kyjevskému režimu diaľkové delá ATACMS. Ide o húfnice, ktoré by mohli umožniť Ozbrojeným silám Ukrajiny zasiahnuť takmer celé územie Belgorodskej, Rostovskej a dokonca aj Voronežskej oblasti. Reakcia NATO na vydieranie Kyjeva je dôkazom, že…

Andrej Fursov: Starý svet už neexistuje. Kam ľudstvo vykročí z bodu maximálnej voľby

0 icon

Slovensko, 2.október 2022 (AM) – Súčasná situácia je charakteristická tým, že keďže sa nenachádzame len v bode rozvetvenia, ale v bode mnohorozvetvenia, je tu veľmi ťažké predpovedať. Čo je mnorozvetvenie? Keď existuje možnosť implementácie niekoľkých možností naraz. A v tomto prípade na mnohom záleží – nie je to náhoda – v…

„Kornet“ sa naučil prerážať aktívnu ochranu tankov

0 icon

Rusko, 2.október 2022 (AM) – Pre ruský protitankový raketový komplex (PTRK) „Kornet“ sa spracúva algoritmus „dvojakého odpalu“, ktorý mu umožní oklamať systémy aktívnej ochrany tankov a ďalšej obrnenej techniky, tvrdí riaditeľ klastru výzbroje spoločnosti Rostech Bekchan Ozdojev.   [caption id="attachment_29659" align="alignnone"

Vášeň v Tebe

Čo môžete urobiť pre mozog vašich detí? Povedzte im o troch návykoch pri učení

0 icon

„,Nemusím si robiť poznámky na hodine, pretože to všetko mám v knihe. Na písomku sa naučím deň vopred,“ aj takto argumentujú žiaci v súvislosti s učením. Niektorí vysokoškoláci môžu ešte dodať: „Nemusím ísť na prednášku, pretože si ju môžem pozrieť cez sociálne siete, alebo si nahrávku prednášky pozriem neskôr.“ Každý…

5 typov pre zdravé manželstvo

0 icon

Cvičenie a zdravá strava prospieva vášmu telu. Vzdelávanie a čítanie prospieva vašej mysli. Modlitba či meditácia prospieva vašej duši. A čo prospieva vášmu manželstvu? Prinášame vám 5 typov, ako posilniť vaše manželstvo. Spoznajte najprv samú seba Dajte si záležať na sebapoznávaní. Mnoho ľudí totiž vstupuje do vzťahov be

Modelka prišla na mólo takmer nahá. A potom sa to začalo ... šaty na mieru a na počkanie

0 icon

Počas finále show Coperni, ktorá uzatvárala Paris Fashion Week, kráčala modelka Bella Hadid do stredu móla. Mala na sebe len nohavičky a držala si prsia. Zrazu sa stalo niečo, čo mnohých určite prekvapilo... Šaty modelky vznikli priamo pred očami divákov K modelke Belle Hadid pristúpili dvaja muži, ktorí začali na ňu sprejovať…

Vajíčka by mali byť klasifikované ako superpotravina. Prinášame 5 dôvodov

0 icon

O vajíčkach sa už toho veľa napísalo. Nielen o ich prospechu pre naše zdravie, ale aj o ich škodlivosti v súvislosti so zvyšovaním cholesterolu. My vám prinášame 5 benefitov pre vaše zdravie. Vajcia sú totiž jednou z mála potravín, ktoré by mali byť klasifikované ako „superpotraviny“, informuje

Vitajte na portáli VÁŠEŇ V TEBE

0 icon

Vitajte na novom webovom portáli VÁŠEŇ v TEBE, ktorý je venovaný najmä ženám. Ale aj muži tu určite nájdu dosť informácií, ktoré ich upútajú a zároveň nahliadnu do (pre nich niekedy) tajomného sveta žien. Cez články zamerané na manželstvo, deti, krásu, životný štýl, rodinu a priateľov i celebrity chceme vo vás prebudiť vášeň, ktorá…

FOTO DŇA

Na snímke dobový kostýmový sprievod cez Staré mesto Bratislavy pri príležitosti rekonštrukcie historického boja Bitka o Bratislavu - Prešporok 1620. V Bratislave 1. októbra 2022

Autor: TASR-Martin Baumann

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali