Elafrosaurus, ktorého meno znamená jašterica svetlohnedá, bol blízky druhom Tyrannosaurus Rex a Velociraptor.
Päťcentimetrová fosília stavcovej kosti bola objavená počas vykopávok neďaleko mysu Otway vo Viktórii v roku 2015. Je to prvá kosť tohto druhu, ktorá sa kedy našla v Austrálii.
V tom čase sa predpokladalo, že pochádza z lietajúceho plaza, ktorý sa volá Pterosaurus. Keď však paleontológovia na Swinburne University v Melbourne ďalej nález študovali, uvedomili si, že fosília nemôže byť z Pterosaura, ale že musí byť z útlo staveného dinosaura.
“Elaphrosaurus mal dlhý krk, paže s malými rukami a relatívne jemne stavané telo,” uviedol paleontológ Dr. Stephen Poropat. Fosília naznačila, že zviera bolo dlhé asi dva metre. Ostatné fosílie tohto druhu, ktoré sa predtým našli v Tanzánii, Číne a Argentíne, však ukazujú, že by mohli tieto tvory dosiahnuť až šesť metrov.
Dospelý Elaphrosaurus pravdepodobne nejedol veľa mäsa, povedal doktor Poropat. Na dinosaurov boli dosť bizarní. Niekoľko známych lebiek Elafrosaurov ukázalo, že mláďatá mali zuby, ale že dospelé tvory o zuby prišli a nahradili ich rohovým zobákom. Vedci ešte nevedia, či to platilo pre Elaphrosaura nájdeného v Austrálii. – To sa môže zistiť až kým sa niekedy objaví lebka.
Cape Otway, kde sa nachádzala fosília, je bohatou oblasťou na objavovanie prehistorických tvorov. Dodnes tu bolo identifikovaných asi tucet zvierat, z toho päť druhov dinosaurov. Medzi tieto nálezy patrí bylinožravý dinosaurus nájdený v roku 2018.
Andrea Lopatková