Arcibiskup Bober slúžil omšu za obete nešťastia po výbuchu plynu

Prešov 8. decembra 2019 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)

 

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober slúžil v predvečer druhej adventnej nedele svätú omšu v zaplnenej Konkatedrále svätého Mikuláša v Prešove za obete nešťastia po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici

Arcibiskup Bober slúžil omšu za obete nešťastia po výbuchu plynu

Vyjadril blízkosť pozostalým, pripomenul zjavenú pravdu o nesmrteľnosti ľudskej duše a povzbudil prítomných k solidarite a dielam pomoci. Okrem prejavenej ľudskej blízkosti, všetkých ubezpečil o Božej blízkosti a láske. Pozval veriacich a hlavne tých, ktorých sa najviac dotkli bolestné následky tragédie, aby načerpali útechu a pokoj srdca pri Ježišovi Kristovi.

„Kristus si vzal dokonca aj naše ľudské telo, aby sa nám ešte viac priblížil. On kráča s nami a pomáha nám niesť naše kríže a bremená.“ V závere svätej omše predniesol modlitbu za zosnulých spojenú s prosbou k Panne Márii a oznámil úmysel zorganizovať celodiecéznu zbierku na pomoc dotknutým rodinám. Zbierka sa má konať na sviatok Svätej rodiny, v nedeľu 29. decembra 2019, vo všetkých kostoloch Košickej arcidiecézy.

Arcibiskup Bober slúžil omšu za obete nešťastia po výbuchu plynu

 

PLNÉ ZNENIE homílie arcibiskupa Bobera:

Milí páni dekani, bratia kňazi, rehoľné sestry, drahí bratia a sestry v Kristovi!

Tohtoročný Advent sa tu v Prešove začal veľmi smutnou udalosťou, tragédiou, ktorá poznačila aj samotný deň svätého Mikuláša, patróna detí a tejto konkatedrály. Všetkých Prešovčanov, a vôbec všetkých občanov našej vlasti sa tieto udalosti bolestne dotkli práve v deň, ktorý mal byť naplnený detským smiechom a nefalšovanou radosťou. V priebehu pár sekúnd sa všetko zmenilo. A hoci všetky záchranné zložky s hrdinským nasadením zachraňovali predovšetkým ľudské životy, tragédia si vyžiadala aj obete. Zomreli ľudia, dokonca aj malé nevinné dieťa.

Pri pohľade na krehkosť a pominuteľnosť nášho života nás prenikajú pocity strachu a niekedy aj vzdoru, keď sa pýtame: Prečo sa to stalo? Ako sa to mohlo stať?! Kde bol vtedy Boh!? Srdce nám naplnil smútok. No zároveň sa zdvihla nevídaná vlna solidarity. Lebo tak ako v radosti, aj v utrpení sa chceme deliť, aby tí, ktorí pociťujú najväčšiu stratu, neboli sami. Navzájom si takto nesieme bremená. Chceme pozostalým vyjadriť blízkosť, sústrasť a konkrétnu pomoc. Prešovčania sa zjednotili v rýchlej akcii pomoci. Vedenie mesta, kraja i čelní predstavitelia štátu už urobili nevyhnutné opatrenia, za čo im patrí nesmierna vďaka!

Teraz je potrebné vyliečiť boľavé srdce. A to nespraví iba čas, ako zvykneme hovoriť. Nedá sa to urobiť len cez humanitárnu pomoc či ľudskú blízkosť. Veľmi účinnou a obrovskou pomoc v takýchto chvíľach je totiž Božia blízkosť.

Preto sme dnes, deň po smutných udalostiach na Sídlisku III. zhromaždení v symbolickom srdci mesta Prešov, v Konkatedrále svätého Mikuláša. Chceme prosiť Boha o útechu našich ubolených duší a zranených sŕdc. Blízko pri Ježišovi hľadáme podporu a pomoc v uistení, že ľudská duša je nesmrteľná, a že človeka čaká po pozemskom putovaní večný život.

Práve takéto zjednotenie vo viere a spoločnej modlitbe nám prináša pokoj. Je to Ježišov pokoj, ktorý svet nemôže dať. Aby sme tento pokoj srdca našli, potrebujeme obnoviť vzťah s Bohom. A práve v dnešnom evanjeliu sme počuli ako veľký prorok Ján Krstiteľ pripravoval ľudí na prijatie Božieho Syna Ježiša Krista. Kľúčovým slovom je pokánie. Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky (Mt 3, 1-12).

Ján Krstiteľ nebol populista. Zástupy ho vyhľadávali pre čosi iné! Nehlásal svoje slová, ale Božie slovo. Ľudia z Judska, Jeruzalema a okolia Jericha, zobrali vážne jeho slová, pretože jeho slová sa dotýkali podstaty ich života. Po jeho slovách zrazu cítili, na čom v ich živote naozaj záleží.

Na láske a na vzťahoch veľmi záleží! Často si to uvedomíme až vtedy, keď nám naši drahí odchádzajú na večnosť. Vtedy sa cítime, akoby sa nám zrútil svet. No viera prináša vždy nové svetlo a nádej. Život s Ježišom mení pohľad na veci, i na kríže v našom živote. Kristus nám dodáva nové sily a obnovuje zmysel nášho života, aj keby bol akokoľvek ťažký.

Preto povzbudzujeme a podporume všetkých pozostalých aj pri tejto prešovskej tragédii, aby upreli svoj zrak na Ježiša. Ani on sa totiž nevyhol krížu. Prijal ho, a tak ho premenil na víťazstvo a večný život pre nás. Preto môžeme povedať, a vždy si to pripomíname, že nezáleží na tom, akým spôsobom umrieme, ale na tom, ako sme žili. Keď si takto uvedomujeme krehkosť nášho pozemského života, a pritom veríme, že naša duša je nesmrteľná, nebojme ničoho! Veď smrť dobrých ľudí je v Božích očiach istým prechodom do večnosti.

Drahí bratia a sestry! Keď si my, v tejto dobe prípravy na sviatky, s pomocou Božieho slova a Eucharistie, obnovíme pokoj v duši i vo vzťahoch, otvorme si potom i srdce pre potreby tých, čo sú v núdzi. Nežime iba pre seba! Takto môžeme prijať jeho najväčší dar – jeho Syna Ježiša Krista. Takto, s očisteným srdcom ho môžeme prinášať iným.

Pripravte cestu Pánovi! – pripomína Ján Krstiteľ. Keby to bola iba naša cesta, pokúšala by nás k pýche a namyslenosti, aby sme si zakladali iba na svojich plánoch, konexiách, na svojej osobe či zásluhách. No Boh nás pozýva na svoju cestu. Niekedy je to cesta kríža a trápenia, no s tým, že on po nej kráča vždy s nami! Toto je sympatické na Božom Synovi Ježišovi Kristovi – kráča s nami, vzal si dokonca naše ľudské telo, aby bol ešte bližšie pri nás. On nám pomáha niesť naše bremená a kríže.

Nech nás prešovské udalosti týchto dní zjednotia v modlitbe za nevinné obete veľkého nešťastia, a zároveň nech nás táto tragédia spojí v láske, solidarite a prejavoch pomoci. Nezatvrdzujme a nezatvárajme si srdcia pred utrpením iných. Dotýka sa to všetkých nás. Veď ak trpí jedna časť tela, trpí celé telo. Ak sa trápi jeden člen rodiny, trápi sa celá rodina.

Pri tom všetkom si zachovajme pokoru. Pokora a pokánie otvára srdce k vďačnosti. Človek pokorný si v prvom rade uvedomuje, že nad všetkým je Boh. Taký človek vie byť vďačný za dar pokoja, rodiny, i za obyčajné prejavy ľudskosti a pozornosti, ktoré si navzájom darujeme počas týchto dní.

Drahí bratia a sestry, tohtoročný Advent sa začal v Prešove ťažkou skúškou. No, cez to všetko ešte viac vnímame, na čom v živote naozaj záleží. Cítime, že život prežitý v strese a v zhone za zbytočnosťami nestojí zaveľa. To podstatné nám uniká pomedzi prsty. Majme viac času na seba navzájom a na svoje rodiny! Obnovme pokoj! Pokoj vo vzťahoch, predovšetkým s tými najbližšími. Mnohí sa vám teraz na sviatky vrátia domov. Prídu zďaleka, kde odišli za prácou, a na sviatky budú s vami. Aké by to bolo, keby ste si mali sadnúť k sviatočnému stolu a žili by ste v napätí so svojimi blízkymi?!

A potom, nielen čisto na ľudskej rovine, ale i v osobnom vzťahu k Bohu, ku Kristovi, k spoločenstvu Cirkvi, i voči celej spoločnosti potrebujeme očistiť a obnoviť vzťahy dôvery a úprimnosti. Otvorme sa Bohu pri svätej spovedi, dobre sa na spoveď pripravme, nielen vyratúvaním hriechov, ale predovšetkým ľútosťou a túžbou po Božom odpustení a pokoji.

Milí Prešovčania! Len Boh dokáže vrátiť pokoj do ľudského srdca. Veľká tragédia nami otriasla a stala sa pre nás všetkých veľkou skúškou. Znovu chcem uistiť všetkých tvrdo skúšaných a hlavne tých, ktorí stratili svojich blízkych, že Boh je s nimi, a že sme s nimi aj my, s celou Kristovou rodinou veriacich. Nech Matka Božia Panna Mária, ranná Hviezda, vyprosí tomuto mestu pokoj, pevnú vieru a nádej na nové svetlo! Amen.

 

Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.

Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Pratasevičovi vo väzbe ponúkli očkovanie Sputnikom V; oznámil, že to využije

0 icon

Minsk 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Ramil Nasibulin)   V Bielorusku zadržaný zakladateľ spravodajského webu Nexta Raman Pratasevič v pondelok na tlačovom brífingu v Minsku informoval, že mu vo vyšetrovacej väzbe ponúkli, aby sa dal zaočkovať sa proti covidu vakcínou ruskej výroby Sputnik V "Myslím si, že ho (očkovanie) v blízkej budúcnosti…

„Za kopcom je svet zatemnený hroziacou totalitou.“ Politológ Robejšek poukázal na dejinné tendencie

0 icon

Praha 15. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook)   Vplyvný politológ Petr Robejšek zaspomínal na časy odchodu komunizmu a varoval pred príchodom novej totality, ktorú vraj ľudia nevidia, lebo si myslia, že to bude pre ich dobro "Nedávno som bol pri Skryjských jazierkach. (...) Tu som bol naposledy pred viac ako 25 rokmi.…

Premiér Morawiecki vyzval parlament na zasadnutie venované kybernetickým útokom

0 icon

Varšava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Francisco Seco)   Poľský premiér Mateusz Morawiecki v utorok vyzval parlament na zvolanie neverejného zasadnutia venovaného sérii útokov na vládnych predstaviteľov, ktorých terčom sa stal aj šéf jeho kancelárie. Stretnutie, na ktorom chce vláda predložiť správu o útokoch, by sa mohlo uskutočniť ešte tento týždeň, uviedol…

Šokujúce víťazstvo Slovenska, poľskí lídri zlyhali – ohlasy médií

0 icon

Petrohrad 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ohlasy médií po pondelkovom zápase E-skupiny EURO 2020, v ktorom slovenskí futbalisti vyhrali v Petrohrade nad Poľskom 2:1 iDnes.cz (ČR): "Neboli favoriti, i tak si zo svojho prvého duelu na EURO nesú futbalisti Slovenska tri body. Zaskočili Poľsko a nad súperom, ktorý dohrával…

Poliaci najlepšie spolupracovali počas spievania Mazurka. Tréneri však mlčali, lebo to nie je ich hymna

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Poľskí futbalisti to podľa predpokladov poriadne schytali od svojich médií po prehre so Slovákmi (1:2) v pondelok na ME v Petrohrade. Zatiaľ čo sklamaný zväzový prezident Zbigniew Boniek si na sociálnej sieti povzdychol, že oba góly Slovákov padli po fatálnych chybách poľského tímu…

Taliansko môže v druhom zápase postúpiť do osemfinále

0 icon

Rím 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/LaPresse-Alfredo Falcone)   Talianska futbalová reprezentácia si môže už vo svojom druhom vystúpení na rímskom Stadio Olimpico zabezpečiť postup do osemfinále majstrovstiev Európy. V stredu o 21.00 h privíta Švajčiarsko a v prípade víťazstva neskončí v tabuľke A-skupiny horšie ako na druhom mieste. Stretnutie povedú ruskí…

Ministerstvo zdravotníctva SR chce zlepšiť podmienky rodiacich žien, pripravuje štandardy

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay, TASR-Jakub Kotian, Martin Baumann)   Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje štandardný diagnostický a terapeutický postup v oblasti pôrodníctva. Zameria sa na tehotenstvo, pôrod a šestonedelie. Pre TASR to v reakcii na stretnutie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) s verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou povedala…

Kolíková ku kauze Kuciak: Od Najvyššieho súdu očakávame kľúčové rozhodnutie

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Foto:TASR–Dano Veselský )   V utorok má začať rozhodovanie Najvyššieho súdu SR o odvolaniach v kauze vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) hovorí o "kľúčovom rozhodnutí" V statuse na sociálnej sieti ministerka uviedla, že chápe očakávania tých, ktorý…

Zastali sa medveďa? Budajov rezort reaguje na úmrtie muža po útoku medveďom. „Odmietame zneužitie nešťastia proti ochrane vlka, medveďa a rysa“

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ministerstvo životného prostredia SR v pondelok zverejnilo stanovisko v súvislosti s nedávnym úmrtím 57-ročného muža po útoku medveďom. Rezort ministra Jána Budaja (OĽaNO) reaguje aj na obvinenia štátnych lesov, že už dlhodobo žiadajú, aby štátne orgány zabezpečili zníženie stavu medveďov v danej oblasti…

Pražský hrad zvyšuje tlak na dezinformačné médiá: Vyvracia klamstvá mainstreamu

0 icon

Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Michal Pavelka)   Pražský hrad vydal na svojich internetových stránkach vyhlásenie, v ktorom sa ohradzuje proti práci portálu Seznam Zprávy a uvádza ich informácie na pravú mieru. Seznam Zprávy pritom znova označil za "dezinformačný" Hrad vo svojej správe najskôr zrekapituloval, čo sa stalo, a následne pripojil…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Biden poslušne pricupkal do Európy za Putinom

0icon

Nie Putin, prezident Ruskej federácie odišiel do Ameriky za Bidenom, ale Biden, prezident rozdelených a rozpadajúcich sa Spojených štátov amerických prichádza do Európy za Putinom 16. júna 2021. Vo vzťahoch veľmoci, resp. superveľmoci vždy cestuje slabší za silnejším. O dva týždne na to odlietajú „dve marionety, Mekelová a Zelenskyj“, každý samostatne, do USA…

Pavol Lazar

Podvod s lôžkami v Nemecku potvrdený

0icon

Že ekonomický motív hýbe svetom je snáď zrejmé aj tým najväčším optimistom. 👉 Ani tzv. najvyspelejší ťahúni EÚ nie sú žiadnou výnimkou. 🤷‍♂️ 👉 Denník Bild je síce považovaný za nemecký bulvárny časopis, no upútavka na jeho článok na titulnej strane vzbudila pozornosť po celom Nemecku. 🧐 👉 Píše sa…

Pavel Jacz

Aké hodinky, taký minister! Pán Mikulec, myslíte si to isté? Väčšina určite áno.

0icon

Problémy ministra vnútra sa začínajú kopiť. Lapá ho jeho zaujímavá minulosť. Jeho vysvetlenia oficiálnych záznamov komentuje slovami vykonštruované a Fico je klamár, chrapúň a gauner. To nám všeličo vysvetľuje, nie však podstatu problému. Oháňa sa rozsudkami súdov, na ktoré v iných reakciách haní a odsudzuje a to podľa toho, ako…

Ivan Štubňa

Diktátor Netanjahu v kresle premiéra Izraela končí ...

0icon

Netanjahua  poslalo do politického dôchodku rôznorodé zoskupenie izraelských politických strán. Svedčí to o tom, že Izraelčanom sa už prejedla politika násilia Netanjahua slúžiaceho americkým záujmom. Spojili sa proti nemu pravicové, ľavicové, ale aj proarabské sily. A to je v pomeroch Blízkeho východu niečo nevídané. Netanjahu, ktorý vládol 12 rokov železnou päsťou policajného strážneho…

Boris Mesár

COVID- 19 ,konečne vychádza pravda na povrch ! (3)

0icon

..UROBILI " SME CHYBU. KANADSKÝ VEDCI BIJÚ NA POPLACH V S/VISLOSTI S VAKCÍNAMI mRNA ,,NA" KORONAVÍRUS „Urobili sme veľkú chybu,“ - tak Bayram Bridle, vírusový imunológ a odborný asistent na univerzite v Guelphe v Ontáriu, opísal výsledky vakcinačných štúdií s novými mRNA vakcínami proti koronavírusu. https://childrenshealthdefense.org/defender/covid-vaccine-spike-protein-travels-from-injection-site-organ-damage/ Výskum tímu v

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Aké je tajomstvo šťastia? Kupujte zážitky, nie materiálne veci

0 icon

Žijeme v materialistickej ére a naučili sme sa milovať a vážiť si veci, ktoré si môžme kúpiť. Prečo ale tieto veci staviame na piedestál, podľa ktorého posudzujeme, kam sme to v živote dotiahli? To predsa nie je ukazovateľ šťastia! Aké tajomstvo sa teda schováva za šťastím? Všetci máme občas pocit, že…

Máte radi morské prasiatka? Vo Švajčiarsku je nezákonné vlastniť iba jedno

0 icon

Zdá sa, že Švajčiarsko je jednou z najviac priateľských krajín na svete. Vo Švajčiarsku musíte mať aspoň dve morské prasiatka, inak porušujete zákon. Zákony o právach zvierat z roku 2008 zakazujú vlastniť iba jedno morčiatko, pretože sa môže cítiť osamelo. Morské prasiatka sú tu veľmi časté domáce zvieratá a Švajčiari ich zbožňujú, považujú…

Ako sa dostávajú nové slová do slovníka? Nie je to až taká záhada...

0 icon

Odkiaľ pochádzajú nové slová a ako sa transformujú z hovorových na oficiálne? Nové slová sa musia šíriť v kultúre, aby sa dostali do slovníka. Musia sa používať a chápať. Nové slová majú oveľa väčšiu šancu na pridanie do slovníka, ak ich uvidíte v tlačenej forme alebo ich budete počuť v…

Záhada: Stroj Hansa Colera. 1. časť

0 icon

Prinášame ďalší zaujímavý článok z našej dielne. Opäť sa spoločne pozrieme na obdobie druhej svetovej vojne. Jednou z najzaujímavejších vedeckých záhad druhej svetovej vojny je stroj na voľnú energiu navrhnutý Hansom Colerom. Začíname prvou časťou dvojdielneho článku. Máme veľké šťastie, že sa o tomto stroji zachovali záznamy vrátane podrobných výkresov, popisov, ako funguje,…

Ako najlepšie zmraziť chlieb, aby bol neskôr ako čerstvý?

0 icon

Ukázalo sa, že najjednoduchší spôsob zmrazenia chleba je zároveň najlepším spôsobom zachovania chuti. Ak teda kupuješ chlieb do zásoby a nie na okamžitú spotrebu. Jedným z najchutnejších pôžitkov života je čerstvo upečený chlieb, ktorý chhrumkavo láka tvoje zmysly. Má to však jeden háčik - bochník remeselníckych kváskov, ktorému v pekárni…

Vo svete IT

„Nekonečný Windows 10“ sa dočká svojho konca. Microsoft prezradil, kedy ukončí jeho podporu a aktívny vývoj

0 icon

Windows 10 bol  spoločnosťou Microsoft oficiálne uvoľnení 29. júla 2015. Spoločnosť v súvislosti s jeho predstavením zmenila paradigmu, ako bol dovtedy vnímaný Windows. Na novú verziu operačného systému sa totiž už nehladilo ako na „jednorazovú akciu“, ale ako na službu. Znamená to, že Microsoft prestal v pravidelných intervaloch uvoľňovať nové…

Mi MIX Fold 2: Druhá generácia skladateľných smartfónov od Xiaomi príde ešte tento rok! Čo priniesie?

0 icon

Od predstavenia prvej generácie skladateľných smartfónov od Xiaomi ubehlo len pár mesiacov. Mi MIX Fold prišiel s takou nízkou cenou, že mnohým z nás padla sánka. A i keď pri jeho nákupe u nás si niečo priplatíme, skladateľný smartfón od Xiaomi je stále veľmi zaujímavým zariadením. Čínsky gigant však nezaspal…

Ktorí výrobcovia smartfónov na slovenskom trhu rastú a ktorí sa z trhu pomaly, ale isto vytrácajú?

0 icon

Trh so smartfónmi v tomto roku zažíva veľké oživenie v porovnaní s minulým rokom, ktorý bol vo veľkej miere poznačený pandémiou. Analytici zo spoločnosti IDC odhadujú, že tento rok trh so smartfónmi podrastie o +7,7% čo je najvyšší medziročný rast predajov smartfónov od roku 2015. Celkovo by malo byť na trh dodaných v…

Sme prepojení s inou galaxiou? Ako súvisí temná hmota s takzvanou kozmickou sieťou?

0 icon

Temná hmota je záhadná látka, ktorá tvorí až 80% všetkej hmoty vo vesmíre. Zároveň ide o druh hmoty, ktorý tvorí kostru kozmickej siete, píše portál Science Daily. Kozmická sieť je obrovská vesmírna štruktúra, ktorá vďaka svojmu gravitačnému vplyvu riadi pohyby galaxií, či iného kozmického materiálu. Temná hmota ale nemôže byť zmeraná…

Dopadneme rovnako ako Venuša? „Dvojička Zeme“ mohla byť v minulosti vhodnou planétou pre život, no niekde sa stala chyba

0 icon

Venuša bola dlhú dobu planétou, o ktorej sme veľa nepočuli. To sa však zmenilo objavom fosfánu, plynu, ktorý sa môže spájať zo životom v jej atmosfére. Nedávno oznámila americká vesmírna agentúra, NASA, že k planéte posiela dve vedecké misie, DAVINCI+ a Veritas. K americkej NASA sa pridáva aj Európska vesmírna agentúra, so svojou…

Armádny Magazín

Bývalý dôstojník bezpečnostnej služby Ukrajiny prehovoril o výcviku ukrajinských diverzantov na sabotáže v Rusku

0 icon

Ukrajina, 15. júna (AM)  – Bývalý dôstojník protiteroristického centra Bezpečnostnej služby Ukrajiny Vasilij Prozorov v rozhovore pre rádio „Sputnik“ hovoril o príprave ukrajinských diverzantov, ktorí majú „pracovať“ na území Ruskej federácie.

Indické obavy: Čína testuje stealth bombardér Xian H-20 blízko hraníc v Ladaku

0 icon

India, 15. júna (AM)  – "Čínska ľudová oslobodzovacia armáda testovala strategické tajné bombardéry Xian H-20 na leteckej základni Hotan" , vyhlásila indická strana. Prvý materiál publikoval indický publicista Sumit Kumar Singh.   Letecká základňa Hotan sa nachádza na juhu autonómnej oblasti Xinjiang Ujgur. Medzi čínskymi vojenskými le

Kedmi hovoril o nebezpečných ruských plánoch: "Američania zažili skutočný šok“

0 icon

Izrael, 14. júna (AM)  – Americké ministerstvo obrany zažilo skutočný šok po tom, čo sa dozvedelo o plánoch Ruska na návrat na Kubu. Tento názor vyslovil v nedávnom rozhovore Jakov Kedmi.   Podľa izraelského politológa začala Ruská federácia v roku 2020 posilňovať svoju pozíciu na medzinárodnej scéne a aktívne sa zúčastňovať na udalostiach,…

Projekt kolmo štartujúceho obojživelného lietadla VVA-14 konštruktéra Roberta Bartiniho

0 icon

ZSSR/Rusko, 14. júna 2021 (AM) – História skonštruovania tohto úžasného lietajúceho stroja sa začala v roku 1965, čiastočne aj ako reakcia na zavedenie Spojenými štátmi (15. novembra 1960) dvojstupňovej balistickej rakety na tuhý pohon Polaris A-1 určenej na nasadenie z

Vojenský historický ústav pripravil interaktívnu mapu lokalít múzejných exponátov

0 icon

Slovensko, 14.jún 2021 (AM) – Vojenský historický ústav pripravil pre nadšencov vojenskej histórie Slovenska interaktívnu mapu, ktorá znázorňuje rozmiestnenie múzejných exponátov oboch múzejných oddelení Vojenského historického múzea, ktoré boli na základe prejaveného záujmu zapožičané alebo prenajaté múzeám, územne

Svetlo sveta

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali