Anton Hrnko o Benešovi a mystifikácii

Anton Hrnko o Benešovi a mystifikácii

Bratislava 30. decembra 2023 (HSP/Foto:TASR)

 

O bývalom prezidentovi ČSR E. Benešovi možno okrem iného povedať aj to, že bol kráľom mystifikácie. Vedel veľmi dobre odhadnúť svojho partnera, a preto ho často hladkal po srsti, aby ho presvedčil, že to, čo hovorí, je pravda. U jeho partnerov ani v náznakoch nevznikol dojem, že ich zavádza

Edvard Beneš
Na nedatovanej snímke mladý Eduard Beneš číta Právo lidu

Za čistú mystifikáciu považujem aj to, čo uviedol prezident E. Beneš americkému veľvyslancovi L. Steindhardtovi začiatkom apríla roku 1947. “Ambasádor sa počas rozhovoru s Benešom” – vraj -“dozvedel, že uprednostňuje udelenie milosti, no rozhodujúci bude postoj vlády. „Usiluje sa presvedčiť jedného alebo dvoch ministrov o zmene zamýšľaného hlasovania, aby mohol rozšíriť milosť (na Tisa, poz. red.),” oznámil L. Steinhardt. Objasnil, prečo by stačil taký počet: „Prezident si vo vláde urobil prieskum, podľa ktorého uprednostňuje vykonanie rozsudku väčšina jedného hlasu.”

Reklama

Americký veľvyslanec jednoducho naletel mystifikáciám prezidenta Beneša, ktorý si uvedomoval, že bude preňho lepšie, keď zodpovednosť za svoje konanie prehodí na iných. Proti týmto Benešovým vyjadreniam svedčí mnoho okolností, ktoré sú čiastočne z druhotných zdrojov (hovoria to ľudia, pred ktorými sa prezident Beneš na margo Tisa vyjadril), ale existujú aj priame záznamy z rozhovorov diplomatov, ktorí v rámci svojho poverenia na túto téme s Benešom hovorili.

Sú známe a v rôznych zápisoch z londýnskeho exilu zaznamenané vyjadrenia prezidenta E. Beneša, ktorý ako mantru opakoval slovné spojenie “Tiso musí visieť”. Rovnako je známy zápis Beneša z rokovaní v Moskve ( ten je tak trochu obdobný spomínanému rozhovoru so Steinhardtom), keď žiadal Sovietov, aby špinavú robotu “očisty Slovenska” vykonali oni. Až ho musel Molotov upozorňovať, že hádam nechce so Slovákmi zachádzať ako s Nemcami.

Reklama

Rovnako z rôznych vyjadrení je zrejmé, že Beneš ovplyvňoval Národný súd, najmä jeho predsedu I. Daxnera. Nebudem to komentovať, lebo sú to zväčša vyjadrenia na úrovni klebiet.

Čo však nemožno nespomenúť, sú najnovšie zverejnenia z Vatikánskeho archívu, ktoré zaznamenávajú rozhovory Vatikánskych diplomatov s prezidentom Benešom. Po rozhovore s prezidentom Benešom v septembri 1945 sa vatikánsky Chargé d´Affaires R. Formi posťažoval do Vatikánu, že Beneš nestratil nič zo svojej starej nenávisti voči Slovákom, ktorých pokladá za menejcennejších ako Čechov a podelil sa so svojím dojmom, že “Beneš cíti voči slovenským politikom i biskupom, ktorí nezdieľajú jeho československé presvedčenie osobnú nenávisť…a prezidentovi Tisovi, o ktorom sa vyjadroval neslýchanými slovami.”

Najzaujímavejší je však rozhovor, ktorý mal E. Beneš s vatikánskym internunciom X. Ritterom 25. októbra 1946, teda niečo vyše mesiaca pred začatím procesu s J. Tisom (2. decembra 1946). Beneš zástupcovi Vatikánu priamo povedal, že “Tiso bude odsúdený na smrť” a podotkol, že “by som si želal, aby Svätá stolica neintervenovala”. Okrem toho, že toto vyjadrenie absolútne spochybňuje legitimitu procesu s J. Tisom pred N S, (lebo načo súdiť, keď rozsudok už bol napísaný), ukazuje nemenný postoj prezidenta E. Beneša k J. Tisovi.

Ale poďme späť, aká bola úloha prezidenta E. Beneša v zachádzaní s J. Tisom po skončení druhej svetovej vojny? Predovšetkým si treba uvedomiť, že Jozef Tiso bol počas prvej republiky osobou, ktorú prezident Beneš pokladal za svojho intimusa (dôverníka) v HSĽS. Jozef Tiso zabezpečil hlasy HSĽS pri voľbe prezidenta, bez ktorých by sa Beneš hlavou ČSR nestal. Bol to práve J. Tiso, ktorý až do poslednej chvíle s Benešom rokoval o česko-slovenskom vyrovnaní pred Mníchovom roku 1938, aby sa zabezpečil spoločný postup pri obrane republiky. Beneš však nebol ochotný v slovenskej otázke ustúpiť ani o centimeter, a preto sa ani s veľmi ústretovým J. Tisom nedohodol. Postup J. Tisa po Mníchove pokladal napriek tomu za zradu nielen Čechov, ale aj jeho osobne. A je známe, že Beneš neodpustil nikomu, koho považoval za zradcu svojej osoby. Z toho vyplývali aj jeho časté výroky, že Tiso musí visieť. On nikomu neodpúšťal.

J. Tiso bol vydaný Spojencami do ČSR v októbri 1945. V jeho veci sa však vyše roka nič nedialo a proces s ním začal až 2. decembra 1946. Je veľmi pravdepodobné, že slovenskí politici by boli radšej, keby prezidenta česko-slovenským úradom nevydali a zbavili ich problému, čo s človekom s obrovskou autoritou medzi ľuďmi, ktorého budú musieť postaviť pred súd. Zásadným zlomom v osude J. Tisa boli podľa môjho názoru voľby roku 1946, ktorým predchádzala tzv. Aprílová dohoda medzi slovenskými evanjelikmi a katolíkmi o ďalšom postupe. Jedným z bodov dohody bolo, že s J. Tisom sa bude zaobchádzať mierne.

Reklama

Výsledky májových volieb roku 1945, v ktorých Demokratická strana získala takmer 63% hlasov, prečítali ako v Prahe, tak aj v komunistickej centrále na Slovensku veľmi presne. Takmer úplne to boli hlasy, ktoré by v slobodných voľbách získala Slovenská ľudová strana, teda v svojich dôsledkoch to boli hlasy za samostatné Slovensko. Myslím si, že voľby v roku 1946, nie činnosť J. Tisa v minulosti rozhodli o osude slovenského prezidenta. Preto prezident Beneš už pred začiatkom procesu vedel, že Tiso bude odsúdený na smrť i popravený. Bolo treba predsa “naivným” Slovákom dokázať, že ich vôľa neznamená nič, že veci pôjdu podľa taktovky Prahy bez ohľadu na to, čo si o tom myslia.

Na to, aby sa výsledky volieb na Slovensku zvrátili, nebolo treba veľa. Stačilo súdiť, odsúdiť a popraviť slovenského kňaza, politika a prezidenta zaniknutej Slovenskej republiky a bolo vymaľované. Tí, čo svojimi podpismi garantovali mierne zaobchádzanie s J. Tisom, sa po jeho poprave stali generálmi bez vojska, Slovenským komunistom dirigovaným z Prahy sa ich potom ako sa hovorí “ľavou zadnou” podarilo odstaviť a ešte za prizerania českých “demokratov” niektorých dostať aj za kater, teda do väzenia. Komunistická propaganda v neskoršom období mohla potom vyspevovať, že predohrou Februára 1948 porážka “slovenskej reakcie” na jeseň 1947.

Z vyššie napísaného je jasné, že ani v Prahe a ani v radoch komunistov sa s milosťou pre Tisa nepočítalo. Preto aj tvrdenia o tom, že Beneš by dal Tisovi radšej milosť ako podpísal jeho ortieľ, je čistá mystifikácia. Beneš sa chcel pred americkým veľvyslancom jednoducho urobiť lepším, ako bol. Keďže o znení rozsudku bolo rozhodnuté ešte pred procesom a proces mal všetky charakteristiky monsterprocesu, nemožno ani rozsudok a jeho vykonanie považovať za legitímne. Pri jeho vyhlásení a exekúcii nešlo o vinníka a určenie miery jeho viny, ale o rozbitie a likvidáciu Demokratickej strany; v perspektíve o likvidáciu myšlienky samostatnej slovenskej štátnosti. A v tomto prípade predpokladať zaváhanie prezidenta Beneša pri podpise je čistý nezmysel.

 

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:04

Španielsko pre urážku odvolá svoju veľvyslankyňu v Argentíne. Dôvodom je vyhlásenie argentínskeho prezidenta Javiera Mileiho, ktorý v nedeľu počas návštevy Španielska v Madride označil manželku španielskeho premiéra Pedra Sáncheza za skorumpovanú.

19:31

Dvojica turistov v indickej provincii Kašmír utrpela v noci na nedeľu strelné zranenia po útoku militantov.

Dvojicu z indického mesta Džajpur previezli do nemocnice a ich stav je údajne stabilizovaný, uviedla polícia, ktorá miesto útoku zaistila.

19:20

Víťazstvo Donalda Trumpa v novembrových voľbách by pravdepodobne ohrozilo plánované investície do nízkouhlíkovej energetiky vo výške jedného bilióna amerických dolárov (922,16 miliardy eur) a emisie oxidu uhličitého by do roku 2050 boli o jednu miliardu ton vyššie ako pri súčasnej politike. Informovala o tom agentúra Reuters.

18:57

Jaroslaw Kaczynski, líder poľskej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), v rámci kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu (EP) predstavil hospodársky program, ktorý počíta s masívnymi verejnými investíciami vrátane výstavby jadrových elektrární.

18:35

Americký prezident Joe Biden vyzval v nedeľu na okamžité prímerie v Gaze a povedal, že pracuje na trvalom mieri, ktorý by zahŕňal vytvorenie palestínskeho štátu.

Prezident to povedal v prejave na promócii absolventov Morehouse College.

18:26

Kapitánom lode, ktorá bola účastníkom tragickej zrážky s motorovým člnom v noci zo soboty na nedeľu na Dunaji pri severomaďarskej obci Verőce, je podľa zistení servera telex.hu občanom Slovenska. Pri nehode zomreli dve osoby, jeden človek sa zranil a po piatich nezvestných stále intenzívne pátrajú, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

18:00

Španielska krajne pravicová strana Vox usporiadala v nedeľu v Madride zhromaždenie pravicových strán združených v skupine Európski konzervatívci a reformisti (ECR). V súčasnom Európskom parlamente združuje 62 poslancov, strana Vox má štyroch. Informovala agentúra Reuters.

17:11

Stovky ľudí demonštrovali v nedeľu v Tunise na podporu prezidenta Kaísa Saída uprostred rozsiahlej medzinárodnej kritiky na jeho adresu v dôsledku zatýkania novinárov, aktivistov a právnikov v krajine.

Demonštranti v centre hlavného mesta niesli Saídove fotografie a transparenty vyzývajúce Západ, aby sa nemiešal do záležitostí v ich krajine.

17:02

Vývoz benzínu z Číny v apríli klesol na najnižšiu úroveň od júla 2015. K vývoju prispela vyššia spotreba pohonných hmôt vďaka rastúcemu dopytu po domácom cestovaní.

16:34

Obyvatelia Slovenska považujú kybernetické hrozby za vážnejšie než hrozby fyzického typu. Ako najväčšiu hrozbu vidí 76 % podvody pri platení. Krádeže osobných vecí, ako napríklad odcudzenie mobilu, dokladov či platobnej karty, sa obáva 68 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry Perfect Crowd pre mBank.

16:25

Jeden z troch vrtuľníkov v konvoji, ktorý prevážal iránskeho prezidenta Ebráhíma Raísího v nedeľu na východe krajiny “tvrdo pristál”, ďalšie podrobnosti bezprostredne nie sú jasné, uviedli tamojšie médiá.

Na miesto smerujú záchranné zložky, ich presun však komplikujú zlé poveternostné podmienky, vyhlásil iránsky minister vnútra Ahmad Vahídí.

16:12

Voliči v Dominikánskej republike v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách a v prvom kole prezidentských volieb tiež rozhodnú, či súčasná hlava štátu Luis Abinader krajinu povedie aj v druhom funkčnom období. Pri nadpolovičnej podpore sa druhé kolo neuskutoční.

15:56

Kenská polícia sa v priebehu niekoľkých týždňov rozmiestni na Haiti, aby viedla mnohonárodnú misiu podporovanú OSN zameranú na boj proti násiliu gangov. V nedeľu to uviedol kenský minister zahraničných vecí.

15:39

Odchod amerických vojakov z Nigeru už začal a k ich úplnému stiahnutiu má dôjsť najneskôr do 15. septembra, krajiny o tom informovali v spoločnom vyhlásení v nedeľu.

Obe strany zároveň oznámili, že dosiahli dohodu o stiahnutí vojakov. Americké jednotky začali odchádzať z krajiny po vyhlásení Nigeru, že ich prítomnosť je nezákonná.

15:26

Jordánsky minister zahraničných vecí Ajman Safádí v nedeľu uviedol, že jeho krajina požiadala o medzinárodné vyšetrovanie “vojnových zločinov, ktorých sa Izrael dopustil počas svojho vojenského ťaženia v Gaze”. Informovala agentúra Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Mravec sa živí kvetom púpavy počas slnečného dňa v mestskom parku v estónskom Talinne

Autor: AP/Sergei Grits

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Peter Haršáni

Marek Brna

Erik Majercak

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali