Generál David Goldfin potvrdil, že pre vytvorenie bezletových zón v Sýrii sú potrebné tri faktory. Prvým faktom je už spomenuté zostreľovanie všetkých lietadiel. Keďže ISIL a ani “umiernená opozícia” nemá lietadlá, je zrejmé že musí ísť o ruské a sýrske lietadlá.
Druhým dôležitým faktorom je získanie pozemnej kontroly. Na zemi musia podľa generála existovať jednotky (pravdepodobne myslel jednotky ” z tzv. “umiernenej opozície”), ktoré by hlásili aká je situácia na zemi, aby v prípade potreby mohli americké letecké sily zasiahnuť. Preložím do slovenčiny – sýrska armáda by mala zastaviť svoje aktivity a prijať arbitrážne rozhodnutia teroristov z “umiernenej opozície”, pretože s tými mienia USA spolupracovať. Na základe informácii “umiernenej opozície” sa bude konzultovať prípadný letecký útok.
Tretí dôležitý faktor, aby bezletová zóna fungovala je, určiť za akých podmienok môže letectvo fungovať v bezletovej zóne, v rámci protiteroristickej operácie. Preložím opäť do slovenčiny – americký generál má zrejme na mysli, že najlepšie by bolo, keby ruské a sýrske lietadlá nelietali, respektíve neexistovali a ich úlohu by prebralo americké letectvo, ktoré bude pracovať podľa vlastných kritérii.
Generál zastáva názor, žeak sa splnia tieto tri body, bude to mať pozitívny efekt na ochranu obyvateľstva pred bombardovaním. USA a sýrska opozícia totiž neúnavne obviňujú ruské a sýrske letectvo, že bombardujú civilných obyvateľov. Rusi a Sýria tieto tvrdenia odmietajú, ich letecké akcie sú namierené proti teroristom.
Podľa môjho názoru, na ukončenie konfliktu v Sýrii by bohato stačilo, keby sa USA ktoré nemajú žiaden mandát na vedenie vojenských operácii v Sýrii, z krajiny stiahli. Pritom podčiarkujem, že oficiálne USA nie sú so Sýriou vo vojne a regulérny prezident Asad americké jednotky do Sýrie nepozval, takže USA nemajú čo v Sýrii hľadať.
Zo sebou si USA samozrejme môžu vziať zo Sýrie aj členov “umiernenej opozície”, ktorú USA a ich spojenci v mainstreamových médiach neustále hodnotia v superlatívoch. Členovia sýrskej “umiernenej opozície” by určite obohatili nielen americký genofond, ale ich inteligencia a vysoké morálne vlastnosti by sa s istotou pozitívne podpísali aj na ďalšom vývoji a smerovaní USA.
A ktovie, možno ako bonus v disciplinovanom toku utečencov “umiernenej opozície” získajú USA aj nového budúceho držiteľa Nobelovej ceny mieru.
Branislav Krasnovský