Snaha Američanov uviesť do bojovej pohotovosti flotilu, zloženú zo zakonzervovaných lodí svedčí o dvoch faktoch. Prvým faktom je, že Rusko a Čína sa vymkli spod kontroly a Američania už nemajú diplomatické a ekonomické možnosti ovplyvňovať obe krajiny, potrebujú navýšiť svoje vojenský potenciál. Druhým faktom je, že Američania nemajú dostatok bojových lodí k tomu, aby dokázali vo svete presadzovať svoje záujmy.
Americká flotila a americká armáda sú rozlezené po celom svete. Americké základne, ponorky a loďstvo sa snažia kontrolovať strategické body i cesty na Zemi i v oceánoch a sú pripravené dopraviť “ideály bombokracie” všade tam, kde to budú vyžadovať americké záujmy. Ak by svoje bojové prostriedky Američania z uvedených oblastí stiahli, v daných oblastiach by sa oslabil americký vplyv, čo by bolo podľa amerických jastrabov nežiaduce a kontraproduktívne.
Novú skupinu bojových lodí potrebujú Američania nasadiť v Severnom mori a v oblasti Arktídy. Útoky v Sýrii ukázali na nemohúcnosť britského a francúzskeho vojenského potenciálu, Nemci otvorene hovoria, že ich letectvo je zastaralé a nevhodné nasadenia, nemecké vojenské námorníctvo dokáže kontrolovať akurát svoje teritoriálne vody. Ak by sa mali Američania spoliehať na poľské bojové loďstvo, to by znamenalo že americké bojové loďstvo je kúsok pred totálnym kolapsom, nasadzovať Talianov a Španielov v oblasti Arktídy nemá význam. Ako vhodní spojenci v Arktíde a v Severnom mori ostávajú Kanaďania a Nóri, ich vojenský kontingent však nie je veľmi veľký.
Američania sa cítia ohrození zvyšovaním ruskej vojenskej prítomnosti v Akrtíde. Rusi posilnili svoju kontrolu nad ostrovmi v Severnom ľadovom oceáne, ruské vojenské jednotky sa priblížili k Severnému pólu. Na morskom dne v blízkosti Severného pólu sa nachádzajú mohutné ložiská plynu, ktoré by Američania radi získali pod svoju kontrolu, pomôcť k tomu majú lode obnovenej 2. flotily, vytvorenej zo zakonzervovaných lodí. Americký admirál John Richards tvrdí, že národná stratégia USA je smerovaná na brzdenie konkurencie a je pripravená bojovať s výzvami dnešnej doby.
Novovybudovaná druhá flotila začne svoju činnosť 1. 7. 2018. Zatiaľ nejde o nejaké mohutné počty, momentálne sa v radoch 2.flotily nachádza 11 dôstojníkov a 4 radoví vojaci. Ich počty sa budú rozrastať, v júli 2018 bude v zostave druhej flotily bude slúžiť 85 dôstojníkov, 164 vojakov a 7 civilistov. Američanov čaká množstvo práce, zakonzervované lode, ktoré stáli vo vojenských prístavoch dlhú dobu treba skontrolovať, modernizovať, vybaviť modernou elektronikou a uviesť do bojovej prevádzky. Rusi predpokladajú, že budovanie 2. flotily bude trvať s určitosťou niekoľko desiatok mesiacov.
Podľa ruského vojenského experta Viktora Baranca, ktorý publikoval svoje názory takisto na portáli Politexpert lode, ktoré majú slúžiť v 2. flotile boli zakonzervované z geopolitických a ekonomických dôvodov krátko po rozpade ZSSR v roku 1991. To znamená, že od tohto obdobia bojové lode stáli v amerických vojenských prístavoch. Elektronika a počítačová sieť na týchto lodiach, rovnako ako výzbroj pochádzajú z 90.rokov minulého storočia, uviesť tieto bojové lode do bojovej pohotovosti bude trvať dlhšiu dobu.
Viktor Baranec uviedol, že uvedené lode budú slúžiť špeciálne v oblasti Arktídy, to znamená, že pri ich modernizácii a procese zavádzania do bojovej služby budú musieť Američania lode pripraviť na službu v krutých klimatických podmienkach, čo celý proces opätovne predĺži.
Američania v oblasti Arktídy výrazne zaostávajú za možnosťami ruského arktického vojenského okruhu. Ruskí vojaci obnovili už pred niekoľkými rokmi svoju prítomnosť na ostrovoch pod kontrolou Ruska, uviedli do prevádzky množstvo nových radarov, systémov PVO, v oblasti sa zaktivizovali lode a ponorky ruskej Severnej flotily. Američania sa obávajú najmä o svoje systémy PVO, ktoré majú rozmiestnené v Grónsku a na Islande, tieto systémy mali brániť útokom ruských rakiet cez Severné more a severný Atlantik.
Momentálne je situácia na Severe pre USA a ich spojencov kritická. Novoobnovená 2. flotila má zmenšiť dominanciu Ruska, budovanie 2. flotily však bude finančne náročné (Američania sú veľmi drahí a ich projekty často nespĺňajú očakávania) a ich výhodnosť a perspektívy ukáže až čas. Američania však musia urýchlene konať, pretože aj primrznutie amerických ponoriek pri pokuse vynoriť sa v ľadovcových oblastiach znížilo prestíž USA (ruské ponorky pri vynorení v arktických oblastiach neprimŕzajú) vo svete a ukázalo, že Američania za ruskom v Arktíde výrazne zaostávajú.
Video cvičenia ruských vojenských síl v Arktíde
Film o primrznutí a oslobodzovaní amerických ponoriek