Ako komentuje Čína situáciu v Kosove

Ako komentuje Čína situáciu v Kosove

Priština 3. júna 2023 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Bojan Slavkovic)

 

Náhla eskalácia situácie na Balkáne v posledných dňoch vyvolala veľké znepokojenie medzinárodného spoločenstva. Od 26. mája, keď kosovské úrady vynútili inauguráciu albánskeho starostu, čo vyvolalo protesty a demonštrácie Srbov, až po 29. máj, keď vypukli násilné strety medzi “mierovými” jednotkami NATO a srbskými demonštrantami, pri ktorých boli zranené desiatky ľudí, a potom na najnovšie varovanie veliteľa “mierových” jednotiek NATO v Kosove, že situácia je tam veľmi nebezpečná a že akýkoľvek incident by mohol viesť k eskalácii situácie, núti ľudí uvažovať, či sa konflikty v Kosove, známom ako “sud pušného prachu” na Balkáne, obnovia. Existujú tiež obavy, aby sa nezopakovalo niečo podobné kosovskej vojne z roku 1999

Kosovo
Poľskí vojaci mierovej misie KFOR hliadkujú na ulici v meste Zvečan na severe Kosova

V roku 1999 NATO bezostyšne začalo 78-dňové bombardovanie Juhoslávie, ktoré malo za následok nielen veľký počet obetí a materiálne straty, ale zanechalo v tejto krajine aj skryté nebezpečenstvo. Tentoraz je krvavý konflikt jedným z dôsledkov tejto pohromy. Pod manipuláciou USA a NATO bolo dohodnuté, že Kosovo, autonómna provincia patriaca bývalej Juhoslovanskej republike Srbsko, bude prechodne spravovaná Organizáciou Spojených národov. O niekoľko rokov neskôr Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť a niektoré západné krajiny ho okamžite uznali. Inými slovami, boli to USA a NATO, ktoré násilne rozdelili Srbsko prostredníctvom bombardovania a podlej politickej taktiky. To je koreň tejto skazy.

Reklama

Je potrebné povedať, že podstata eskalácie napätia je tentoraz jasná. Srbi v štyroch mestách na severe Kosova obývaných Srbmi v apríli bojkotovali “miestne voľby”, pretože kosovské úrady ich prinútili zmeniť poznávacie značky a odmietli splniť požiadavky bruselskej dohody z roku 2013 o vytvorení srbského samosprávneho orgánu. V reakcii na výsledky volieb, ktorých účasť bola nižšia ako 5 % a zúčastnilo sa na nich len 1 500 voličov, kosovské orgány trvali na vykonaní výsledku a dokonca použili špeciálnu políciu na eskortovanie “zvolených” kandidátov do mestskej radnice, čo vyvolalo konflikty. Napätie medzi oboma stranami dosiahlo vrchol.

V dôsledku zložitých historických otázok, reálií a etnických a náboženských faktorov boli Albánci a Srbi v Kosove v priebehu rokov v neustálom konflikte. Dôvod, prečo konflikt medzi oboma stranami dosiahol v poslednom čase kritický bod vypuknutia krízy, súvisí s nerovnováhou v politickej a bezpečnostnej situácii v Európe od začiatku ukrajinskej krízy. Dôvodom, prečo dočasná samosprávna inštitúcia Prištiny tentoraz podnikla ďalšiu jednostrannú akciu, je zrejme snaha loviť v mútnych vodách a využiť konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Samozrejme, inštitúcia kalkulovala nesprávne a neuvedomila si, že jej konanie spôsobilo problémy USA a NATO a vyvolalo sústredenie Washingtonu na využitie Ukrajiny na oslabenie Ruska.

Reklama

Washington si dobre uvedomuje, že teraz nie je čas na vyhrotenie situácie v Kosove, inak nebude môcť pokračovať vo svojom “ukrajinskom príbehu”. Preto USA a NATO prijímajú opatrenia na rýchle potlačenie situácie, pričom USA dokonca uvalili na kosovské orgány sankcie. Treba poznamenať, že to nie je preto, že by sa USA a NATO stali spravodlivými a nestrannými, ale skôr v dôsledku väčších vlastných záujmov a zloby. V súčasnosti nechcú a nemôžu si dovoliť riskovať ďalšiu krízu na Balkánskom polostrove. Na šachovnici Washingtonu je dočasná samosprávna inštitúcia v Prištine len malou šachovou figúrkou a oni nie sú ochotní investovať príliš veľa úsilia a prostriedkov. Dvojité štandardy USA a NATO sa nezmenili, ale naopak, stali sa ešte zjavnejšími.

Pred eskaláciou tejto krízy západné krajiny stále uplatňovali “dvojitý meter” a výsledky volieb, ktoré etnickí Srbi komplexne bojkotovali a ktorých volebná účasť bola nižšia ako 5 %, spočiatku považovali za “zodpovedajúce ústavným a právnym požiadavkám Kosova”. Svoj postoj zmenili až po zhoršení situácie. Preto nie je prekvapujúce, že keď USA tentoraz vydali svoje vyhlásenie, netzens pocítili niečo zvláštne a vycítili akési falošné milosrdenstvo pripomínajúce krokodílie slzy.

V súčasnosti všetky strany vyvíjajú intenzívne diplomatické úsilie v nádeji, že sa im prostredníctvom dialógu a rokovaní podarí obnoviť stabilitu na Balkánskom polostrove. Treba však povedať, že okrem utilitárnych úvah sa USA a Západ musia vážne zamyslieť nad svojím dlhodobým zaujatým postojom a intervencionistickou tradíciou v kosovskej otázke, skutočne rešpektovať suverenitu a územnú celistvosť príslušných krajín a robiť veci, ktoré sú skutočne prospešné pre mier v regióne.

USA a NATO najprv porušili suverenitu Srbska a podporili nezávislosť Kosova a potom sa vyhovárali na porušovanie medzinárodných dohôd zo strany Kosova a uplatňovali dvojaký politický meter. Zlý precedens, ktorý USA a NATO vytvorili v Kosove, je “toxickou látkou” v medzinárodnej politike, ktorá bude pretrvávať ešte dlho. Vzhľadom na takýto precedens je potrebné, aby príslušné regióny a krajiny zostali ostražité, keď USA a NATO rozšíria svoj dosah ešte ďalej. USA a NATO nemajú právo obviňovať iných, kým neurobia dostatočné nápravné opatrenia a nápravu, pretože samy sú v nespravodlivom postavení.

 

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali