Tieto dve krajiny si Putin podľa agentúry Bloomberg vybral preto, lebo sa nachádzajú na druhej a tretej priečke svetových dovozcov ropy. Treba však tiež povedať, že ide aj o geopolitickú záležitosť.
Dopyt Číny po rope je veľký a Rusko sa snaží získať väčšinu na tomto trhu v konkurencii pred Saudskou Arábiou. V posledných rokoch sa Rusku darí zvyšovať objem dodávanej suroviny do Číny. Okrem Saudov, ktorí trochu stratili vo vývoze ropy do najľudnatejšej krajiny, je veľkým konkurentom aj pre niekoho málo známa Angola, ktorá si v poslednom čase polepšila.
Spotreba ropy v Číne už klesá od augusta minulého roka. Napriek tomu sa ukazuje priestor, aby sa čínske ropné spoločnosti Sinopec, PetroChina a CNOOC zapojili do kúpy akcií Rosneftu. V Indii sa zasa ukazuje štátna prieskumná spoločnosť Oil & Natural Gas Corp., ktorá okrem iného sa chystá minúť 5 miliárd USD dolárov na podporu výroby na východnom pobreží krajiny a má tiež aktíva v Sudáne, v Kolumbii, vo Venezuele, v Brazílii, vo Vietname, v Sýrii a v Rusku.
Jedna pätina predávaného majetku v Rosnefte predstavuje 700 miliárd rubľov (v prepočte takmer 11 miliárd USD), čím by vláda mohla vyrovnať isté schodky v štátnom rozpočte kvôli dlhšie trvajúcemu poklesu ceny ropy.