11. časť Neznáme slovenské dejiny: Doba Pribinova

11. časť Neznáme slovenské dejiny: Doba Pribinova

Bratislava 20. októbra 2018 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

Podľa úvah nemeckého bádateľa a historika Hansa Dietera Tönsmeyera (v knihe „Koceľ a Blatnohrad“) „životné dejiny kniežaťa Pribinu zahrňujú časové obdobie asi od roku 800 do roku 860“. Toto je teda Pribinova doba, doba muža, o ktorého nitrianskych – slovenských koreňoch zrejme nikto nepochybuje. U západných susedov, Nemcov toto bola doba východofranského kráľa Ľudovíta Nemca, ten žil asi v rokoch 805 – 876

Pribina a Koceľ

Pritom absolútne presné dátumy z Pribinovho života sú len dva: biskup Luipram zo Salzburgu vo vnútornom opevnení sídla Pribinu pri Zale vysvätil 24. januára 850 kostol ku cti svätej Bohorodičky Márie a 20. februára 860 vydal kráľ Ľudovít Nemec listinu, ktorou odobril Pribinovo podarovanie veľkého územia dolnobavorskému kláštoru v Altaichu pri Pasove.

Reklama

Zo spisu „O obrátení Bavorov a Korutáncov na vieru“, o ktorom nám práve Tönsmeyer odkazuje, že niektoré jeho pasáže sú vymyslené, že Pribinovi sa tu vedome upiera titul knieža (kňaz či knez) a že zmienka o Pribinovom krste v Traismaueri je „jednoznačne lož“, poznáme prvý dátum a mená mužov, ktorí sa vysviacky zúčastnili. Pätnásti mali slovenské mená: Koceľ, Unzat, Chotemír, Ľutemír, Skrben, Siliz, Vlkina, Vitemír, Trebiz, Prisnec, Zemin, Zeska, Gnmišin, Gojmír, Zitislav, medzi ktorými je Pribinov syn Koceľ a zrejme ďalší jeho blízki príbuzní. Ostatní sedemnásti boli Nemci (Bavori).

Z kráľovskej listiny z 20. februára 860 poznáme pomenovanie Pribinovho panstva ako „Slovgenzin marcha“, teda „Slovenská marka“, čo napovedá, že meno územia v susedstve s touto „markou“ bolo „Slovgenzin“, po našom „Slovenčina“.

Reklama

Ostatné dátumy nie sú presné, niektoré len domyslené. Náš spravodajca Tönsmeyer uvažuje, že mladý Pribina sa mohol v roku 822 zúčastniť na ríšskom zhromaždení vo Frankfurte ako „panónsky Slov(a)en“ spolu so svojím kniežacím predchodcom, a mohol patriť do skupiny avarského vyslanectva. To by však vtedy už veľmi slabá avarská moc musela siahať až po Nitru. V čase, keď sa zdržiaval arcibiskup Adalram zo Salzburgu v Nitre, vysvätil v roku 827 alebo 828 vo vtedajšom Pribinovom sídle kostol – pričom bol to v Nitre už druhý kostol, prvý bol zasvätený sv. Emerámovi pravdepodobne o niekoľko desiatok rokov skôr.

Aj ďalšie údaje sú približné. Ak napriek všetkému uveríme spisu „O obrátení“, asi v roku 833 bol Pribina vyhnaný „vojvodom naddunajských Moravanov Mojmírom“ a prišiel k Ratpotovi, správcovi Východnej marky (dnešného Rakúska), Ten ho predstavil kráľovi Ľudovítovi Nemcovi v Regensburgu, „istý čas“ žil u Ratpota, ale „vznikla medzi nimi akási roztržka a Pribina utiekol spolu so svojimi ľuďmi, ako aj so synom Koceľom do bulhar­skej krajiny“. Stade sa vrátil k slova(e)nsko-panónskemu kniežaťu Ratimírovi, ale keďže toho z poverenia kráľa Ratbot asi v roku 838 vyhnal, franský gróf Salacho, vojvodca Korutánskej marky, zmieril Pribinu s Ratbodom. A na príhovor svojich priateľov – aj vplyvných príbuzných na bavorskom dvore – ale aj za zbožné správanie a stavanie kostolov, v roku 846 dostal Pribina do léna časť Dolnej Panónie oko­lo rieky Zala. Tam sa usídlil a na brehu Sály vybudoval hradisko a v ňom kostol, ktorý už spomínaného 24. januára 850 vysvätil arcibiskup Liupram. Posledná správa o Pribinovi súvisí s darovaním územia, a na to už len lakonické konštatovanie spisu „O obrátení“: „Bol usmrtený  Moravanmi“. Podľa Tönsmeyera pravdepodobne ešte v roku 860, krátko pred 20. novembrom padol v bojoch Karlomana s Moravanmi. Jeho nástupcom sa stal syn Koceľ.

Čo ešte stalo počas Pribinovej doby? V rokoch 815 – 817 vznikol opis krajín a hradov na severnej strane Dunaja, nazvaný „Bavorský Geograf“. Vyhotovili ho pre potreby Franskej ríše. Uvádza sa v ňom, že „Česi majú pätnásť hradov, Moravania (Marhari) majú jedenásť hradov (a) národ, ktorý nazývajú Moravanmi (Merehanmi), tí majú tridsať hradov.“ Vo wikipedii pri hesle Veľká Morava stojí: „Prevládajúca interpretácia trochu nejasného latinského je, že obyvatelia dnešnej Moravy sú Marharmi a obyvatelia dnešného Slovenska sú Merehanmi (ide azda o niečo ako Moravania a Tiežmoravania)“. Inde sa píše, že Marehanmi boli Moravania (sídliaci pri Tise) a Marharmi Sloveni (Nitrania), sídliaci na dnešnom Slovensku.

Budovanie hradov bolo pre našich predkov typickým zamestnaním. Využívali pre ne najčastejšie vyvýšené miesta, kde im neprístupný terén poskytoval prirodzenú ochranu. Na rovinatom území ako ochrana boli vodné toky a močiare. Na takýchto miestach budovali často dômyselné opevnenia z hliny, dreva i kameňa. Hradom bol aj Samom dobytý Vogastisburg, o ktorého polohe sa vedú spory. Tönsmeyer píše, že v mene hradu je obsiahnuté osobné meno Uogast/Ogast, „meno slova(e)nského pána hradu“. Príbuzný Oaza/Uzanta staršieho mal syna, ktorý mal meno Ogast. Bol bratrancom Majola mladšieho. Tönsmeyer využívajúc genealogicko-vlastnícko-dejinnú metódu, pri ktorej hojne využíva darovacie listiny a z mien svedkov na nich, odvodzuje názvy miest, došiel k zaujímavým záverom. Uvádza, že príbuzným nitrianskeho kniežacieho rodu bol v roku 772 šľachtic menom Meio(l) – možno Majo. V roku 778 sa Nitran Oazo oženil s Cotaniou, dcérou vojvodu Tassila a ich synom bol Majo(l) mladší, spoločník pravdepodobného Pribinovho brata Unzata (ten je uvedený na druhom mieste medzi veľmožmi, ktorí sa zúčastnili na vysviacke Pribinovho kostola v Blatnohrade). Tassilo, v rokoch 757 – 788 neobmedzený vládca v Bavorsku, žil vlastne len štyri generácie po Samovi a o jeho pozitívnom vzťahu k Nitranom/Slovenom Tönsmeyer nepochybuje. Napokon svedčí o tom aj nitriansky pôvod jeho zaťa Oaza.

Pokiaľ ide o hrady, bola ich výstavba medzi našimi predkami zákonom. Zo všetkých strán sa zišli a stavali ich, aby sa v nich ubránili pred útočníkmi už v Samovom, siedmom storočí. Na Slovensku sú zatiaľ najstaršie opevnené sídla doložené archeologickým výskumom z obdobie konca 8. a začiatku 9. storočia. K dobre preskúmaným hradiskám z tohto obdobia patrí Pobedim. Ako sa píše v klasickej historickej literatúre, prudkému útoku Mojmírových Moravanov na Nitru v roku 833 neodolali viaceré hrady Pribinovho kniežatstva. Pobedim, Majcichov a Čingov práve niekedy v tomto období zničil oheň. Zanikla aj Ostrá Skala na Orave.

Reklama

Počas Pribinovho života nahradil Mojmíra na centrálnom moravskom stolci Rastislav/Rastic v roku 846. V Pribinovej Nitre „dospieval“ Svätopluk.

Práve sme sa dostali k otázke, kde bol centrálny dvorec, odkiaľ prišiel Mojmír, keď vyháňal Pribinu? Zo západu, teda z dnešnej Moravy, alebo z východu? Naši klasici nepochybujú, že prišiel z dnešnej Moravy. Súčasní Moravania majú „Slovanské hradiště“ v Mikulčiciach, no bez kostola, my kostolík v Kopčanoch bez areálu. Silným argumentom v prospech moravských lokalít by mohlo byť, že Metod bol arcibiskupom moravským, muselo teda existovať mesto Morava (Marava) a málokto si vie predstaviť, že to mesto nebolo na dnešnej Morave. Konkrétne na Velehrade, ktorý favorizoval aj dokument nakrútený Českou televíziou za prispetia jej slovenskej „sestry“ v roku 2013. Velehrad bol však postavený na „zelenej lúke“ oveľa neskôr, ako ríša kráľa Svätopluka zanikla. Nebola to ani naša Nitra, tá čochvíľa bude patriť Svätoplukovi a do času Vichingovi. Ale čo Devín, Bratislava, Zlaté Moravce či Banská Štiavnica?

Marián Tkáč

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali