Komentár s názvom “Spojené štáty v Hongkongu narúšajú čínsku suverenitu” v úvode uvádza, že Benny Tai a Joshua Wong – hlavní organizátori kampane Occupy Central – sa dostali na zoznam popredných svetových mysliteľov roka 2014, ktorý zverejnil magazín Foreign Policy. Ocenenie prišlo za to, že sa kvôli ním Peking poriadne zapotil. Toto je podľa Sommera jeden zo spôsobov, ako poukázať na to, že za dáždnikovým hnutím stojí Západ pod vedením USA.
Ako ďalšie tvrdenia autor článku uviedol, že jeden z organizátorov, Beeny Tai, je profesorom na Hongkonskej univerzite a pravidelne navštevuje konferencie platené z Washingtonu.
Podľa Sommera sú do demonštrácií okrem menovaných akademikov zapojení aj ďalší kľúčoví vodcovia.
Demokratické organizácie
Na organizácii demonštrácií sa podľa Sommera podieľajú aj organizácia National Endowment for Democracy a jej dcérska organizácia National Democratic Institute. Obe menované síce majú v názve demokracia a demokratický, ale podľa neho boli založené, aby vykonali špinavú špionážnu prácu, ktorú CIA nemohla urobiť.
Skutočným poslaním oboch organizácií je destabilizovať a zvrhnúť nezávislé vlády, ktoré nie sú v súlade s predstavami politikov Spojených štátov. „Buď prostedníctvom podpory demonštrantov, ktorí chcú slobodnejšie voľby ako v Hongkongu, alebo zvrhnutím legitímne zvolenej vlády, ako sa to nedávno stalo na Ukrajine s vládou Viktora Janukovyča,“ uvádza sa v komentári.
Jediná veľmoc
Vzostup Číny, Ruska alebo akéhokoľvek iného národa, ktorý je stabilný a výrazne vplyvný vo svetovom dianí, je samozrejme proti doktríne uvádzajúcej, že Spojené štáty musia byť jedinou veľmocou.
Aby USA dosiahli svoj cieľ organizácie ako National Endowment for Democracy či National Democratic Institute a vládne orgány USA sponzorujú prípravu “mladých politických vodcov“ či uskutočňujú kampane pre kandidátov a manažérov kampaní. Zároveň združenia organizujú stretnutia na vysokej úrovni s organizátormi politických pouličných protestov a financujú politické organizácie, nie však v ich vlastnej krajine, v Spojených štátoch, ale napríklad v Číne.
Čo ak by sa úlohy vymenili?
Ako by vláda Spojených štátov, média, alebo americkí občania reagovali, ak by čínske vládne agentúry sponzorovali v USA konferencie o tom, ako sa v Spojených štátoch dá zmeniť politický systém, alebo organizovali politické výcvikové tábory pre americkú mládež, či čínski predstavitelia uskutočňovali časté stretnutia s organizátormi z Occupy Wall Street? – pýta sa v závere Eric Sommer.
ru