Nasleduje #Sieť s 11,66 %, SNS (7,38 %), OĽaNO-NOVA (7,15 %), Most-Híd (7,14 %), KDH (6,15 %), SaS (5,34 %). Do NR SR sa podľa prieskumu s vysokou pravdepodobnosťou s podporou 5,12 % dostala aj strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Nad 3 % získali strany SMK a Sme rodina – Boris Kollár. Žiadna ďalšia politická strana viac ako 3 % pravdepodobne nezískala.
Ako informoval zástupca vedúceho Katedry politológie TnUAD Miroslav Řádek, prieskum verejnej mienky Exit poll NR SR 2016 robilo dnes od rána od 7.00 do 17.00 hodiny 88 študentov katedry vo všetkých krajoch Slovenskej republiky, ktorí podľa kvótneho zadania oslovili 1241 respondentov so siedmimi otázkami. „Okrem iného sme zisťovali, prečo a kedy sa ľudia rozhodli ísť voliť a, samozrejme, koho volili a aké majú očakávania,“ priblížil Řádek.
Ako dodal, podľa výsledkov prieskumu sa potvrdil pokles podpory vládnej strany Smer-SD a približne konštantné percentná stredopravých strán. „A potom tu máme takého nováčika v NR SR – Ľudovú stranu Naše Slovensko, ktorého podpora môže byť okolo piatich percent, ale myslím, že môže byť aj vyššia. Bude záležať, ako sa ustália samotné preferencie politických strán, pretože náš exit poll je stále len odhad. Možností je veľa – od rôznych širokých koalícií až po predčasné parlamentné voľby, ak by sa do troch mesiacov politici nedohodli na zostavení novej vlády,“ zdôraznil Řádek.
Tohtoročné parlamentné voľby boli podľa Řádka s najvyššou pravdepodobnosťou bodkou za politickou existenciou SDKÚ–DS a najmä za vedením Pavla Freša. Podľa exit pollu TnUAD získa SDKÚ-DS 2,1 % hlasov.
Víťazom volieb by sa podľa exit pollu stal Smer-SD s 27,3 percentami, KDH v ohrození, zatiaľ tesne nad hranicou.
Víťazom dnešných parlamentných volieb sa podľa exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza pripravila agentúra Focus, stala strana Smer-SD so ziskom 27,3 percenta hlasov. Na druhom mieste skončila SaS s 13,3 percentami, prvú trojku uzatvára OĽaNO-NOVA s 11,2 percentami.
Do parlamentu by sa podľa tohto prieskumu dostala aj SNS s 8 percentami, Most-Híd so 7,3 percentami, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko so 6,8 percentami, #Sieť so 6,7 percentami, Sme Rodina – Boris Kollár s 5,9 percentami a KDH s presne 5 percentami.
Ak by voľby dopadli takto, Smer-SD by v Národnej rade (NR) SR obsadil 45 kresiel, SaS 22 kresiel, OĽaNO-NOVA 18 kresiel, SNS 13 kresiel, Most-Híd 12 kresiel, Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko 11 kresiel a #Sieť po 11 kresiel, Sme Rodina – Boris Kollár 10 kresiel a KDH 8 kresiel.
Exit poll je považovaný za najpresnejší odhad volebných výsledkov. Ide o prieskum uskutočnený na voličoch, ktorí práve odovzdali svoj hlas.
Výsledky Exit Pollu z Focusu sú šokujúce
Výsledky, ktoré priniesol Exit Poll agentúry Focus je mimoriadne prekvapivý. Hovorí sa o politickom zemetrasení:
SMER 27, 30%
SAS 13,30%
OĽANO-NOVA, 11, 20%
SNS 8%
Most-Híd 7, 30%
Kotleba – ĽSNS 6, 8%
Sieť 6, 7%
Sme rodina 5, 90%
KDH 5%
Väčšina volebných miestností sa zatvorila, začínajú sa spočítavať hlasy
Väčšina volebných miestností pre parlamentné voľby sa zatvorila. Výnimkou je len volebná miestnosť na obecnom úrade v Chorvátskom Grobe v okrese Senec, ktorú zatvoria až o 22.15 h. Dôvodom je, že miestnosť dnes otvo
Voľby do NR SR sú ukončené
Dosiahli slovenskí voliči v účasti tento rok rekord? Kto zostaví nasledujúcu vládu? Na tieto ale aj iné otázky dostaneme predbežné odpovede už dnes. Oficiálne výsledky budú zverejnené zajtra o 11.tej hodine, no tie budú presnejšie už len o štatistickú odchýlku.
rili až o 7.15 h. Toto predĺženie hlasovania však neovplyvní volebné moratórium, ktoré sa skončilo. Zverejňovať sa môžu aj prieskumy exit poll.
Tam, kde sa volebné miestnosti zatvorili, sa začínajú spočítavať hlasy. Prvé priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb by mohli byť známe približne 40 minút po uzatvorení hlasovacích miestností. Priebežné výsledky sa budú zverejňovať na stránke www.volbysr.sk. Definitívne výsledky bude Štatistický úrad SR prinášať bezprostredne po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán v nedeľu 6. marca.
Okrskové volebné komisie a štátna komisia pre voľby museli počas volebného dňa riešiť viacero podnetov. Podnety, ktoré voliči adresovali na okrskové komisie, sa týkali najmä upozornení na otvorené schránky na odkladanie nepoužitých volebných lístkov. “Niektorí sa sťažovali, že pri podpisovaní sa prekrývajú niektoré údaje,” dodala zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová. Ďalej sa ľuďom nepáčilo, že boli nedostatočne označené hlasovacie schránky, ktoré neboli odlíšené od schránok na odkladanie nepoužitých hlasovacích lístkov. Niekde podľa Chmelovej chýbali vzory hlasovacích lístkov. Voliči na niektorých miestach upozornili aj na nevhodné správanie členov okrskových volebných komisií.
Na štátnu komisiu pre voľby zas prišli desiatky podnetov na porušovanie volebnej kampane. “Niektoré z nich vyzerajú, že sa nimi bude štátna komisia určite zaoberať, pretože sú aj zdokumentovateľné,” uviedla Chmelová. Zároveň upozornila, že za každé porušenie volebného moratória hrozí sankcia.
Po 22.00 h začala štátna volebná komisia spočítavať hlasy, ktoré poslali slovenskí občania, ktorí nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Celkovo na štátnu komisiu prišlo 1049 obálok. Zároveň bude štátna komisia pre voľby očakávať zápisnice z okresných volebných komisií.
Konečné výsledky by mali byť vyhlásené v nedeľu 6. marca na tlačovej konferencii.