Príčinou pozastavenia dohôd sa stala skutočnosť, že Rusko odmieta spolupracovať s USA v oblastiach, kde to je pre USA výhodné, pričom v iných oblastiach USA presadzujú voči Rusku politiku sankcií.
Pritom Rusko môže pozastaviť aj spoluprácu s USA aj v iných oblastiach týkajúcich sa jadrovej bezpečnosti – napríklad Cooperative Threat Reduction Program, na základe tohto programu Rusko a USA zničili časť jaderných, chemických zbraní, vytvorili spoločné komisie, ktoré túto činnosť riadili a kontrolovali a vytvorili sa kontakty medzi vojenskými odborníkmi Spoločenstva Nezávislých štátov a USA.
Zhoršovanie vzájomných vzťahov sa môže premietnuť aj v oblasti dohôd o spolupráci v oblasti jadrových zbraní “Treaty between the United States of America and the Russian Federation on Measures for the Further Reduction and Limitation of Strategic Offensive Arms, New START”, na základe ktorej Rusko i USA znížili stav svojho jadrového arzenálu (2010), či Dohody o konvenčných vojenských silách v Európe, ktorú podpísali v roku v roku 1990 členovia NATO a členovia štátov Varšavskej Zmluvy. Takisto sa v ohrození môže ocitnúť dohoda o likvidácii rakiet krátkeho a stredného doletu (0 – 1000 km), ktorú ZSSR a USA podpísali v roku 1987.
Viktor Ozerov, čelný predstaviteľ výboru Zväzu Federácie pre Obranu a bezpečnosť takisto nevylúčil možnosť odstúpenia Ruska od dohody o znížení počtu strategických útočných zbraní. Dôvodom pre odstúpenie je rozmiestňovanie nových systémov protiraketovej obrany vo Východnej Európe zo strany USA.
“Je to krajné riešenie, dúfam, že až takto ďaleko sa situácia nedostane, no rozmiestňovanie amerických rakiet vo východnej Európe, znamená hrozbu pre ruskú bezpečnosť. Toto rozmiestňovanie rakiet sa môže stať dôvodom, kvôli ktorému Rusko odstúpi od zmluvy o znižovaní počtu strategických útočných zbraní” uviedol ruský odborník.