Roman Michelko: Zrušenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko alebo O čo sa tu hrá?

Roman Michelko: Zrušenie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko alebo O čo sa tu hrá?

Bratislava 20. júla 2017 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Top  politickou témou neskorej jari či ranného leta 2017 sa stal  návrh generálneho prokurátora Jozefa Čižnára rozpustiť, respektíve zakázať parlamentnú politickú stranu Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Vyvstáva otázka, čo je skutočným cieľom tejto ťažko pochopiteľnej iniciatívy

Treba zdôrazniť, že vstup strany Kotleba – ĽSNS bol pre politický mainstream relatívne nečakaným šokom. Isté indície, že táto strana môže prekročiť prah parlamentu, boli už po župných voľbách v roku 2013, keď sa jej líder Marián Kotleba stal županom v Banskej Bystrici.  Potom však prieskumy nesignalizovali nárast preferencií tejto strany. V marci 2016 tesne pred voľbami sme však boli svedkami raketového nárastu preferencií a vstupu strany do parlamentu.

Reklama
Na archívnej snímke predseda ĽSNS Marián Kotleba

Reakcie štandardných strán boli kŕčovité a iracionálne. Dvadsaťjeden poslancov Národnej rady SR vytvorilo neformálne zoskupenie naprieč politickým spektrom, zahrňujúc teda koaličných aj opozičných poslancov, s cieľom udržať túto stranu  v maximálnej politickej karanténe. Veľmi podobne sa k tejto strane postavili aj štandardné, ba dokonca aj verejnoprávne médiá, ktoré túto stranu, až na malé výnimky, ostentatívne ignorujú. Jediné relevantné médium, ktoré po roku prestalo túto hru hrať,  je spravodajská televízia TA3.

Ukazuje sa však, že strane takáto kŕčovitá ignorácia nijako zvlášť nepoškodila, práve naopak. Kým štandardné strany sa vybíjajú často v iracionálnych, neproduktívnych, osobných a nevyberavých vzájomných útokoch, čo ich preferenciám ani v najmenšom neprospieva, ĽSNS v mediálnom závetrí pomaly, ale iste rastie. Dnes je už zrejmé, že pravdepodobne prvým plánom ako marginalizovať Kotelbovu stranu, bolo dať ju do pokiaľ možno úplnej mediálnej karantény. Zjavne však tento plán nevyšiel, a teda sa hľadá, čo ďalej.

Reklama

Je možné, že kroky Generálnej prokuratúry SR spustil Ficov prejav na Slavíne, v ktorom len vyzval  na boj proti extrémizmu. Je možné, že Generálna prokuratúra SR to pochopila ako návod na jej konanie. O to prekvapujúcejší je potom Ficov komentár, ktorým reagoval na tento krok.  V diskusnej relácii RTVS na jednej strane povedal, že ho chápe, na druhej strane však povedal, že to ničomu nepomôže. Skutočne, zrušenie či zakázanie politickej strany nie je vôbec  jednoduchý, ani rýchly krok. Poďme teda k meritu veci.

Na snímke politológ Roman Michelko

Na Slovensku už bola jedna strana zakázaná. Bola to Slovenská  pospolitosť, strana, v ktorú, mimochodom, v tom čase tiež viedol Marián Kotleba. Treba však zdôrazniť, že to bolo  v čase povestných fakľových sprievodov, keď členovia tejto strany chodili odetí v povestných čiernych uniformách.  Oficiálnym dôvodom na zrušenie strany však neboli tieto vonkajšie prejavy, ale bol to jej program, konkrétne premena Slovenska na stavovský štát. Dnes je však situácia podstatne iná.

Sám som veľmi zvedavý, ako rozhodne Najvyšší súd SR. V prípade, že vyhovie návrhu Generálnej prokuratúry SR, bude veľmi zaujímavé zdôvodnenie. Strana mala predsa rovnaký program už pri svojej registrácii na Ministerstve vnútra SR a odvtedy ho nezmenila, preto ak sa dnes argumentuje programom, považujem to za účelové a nepochopiteľné. Navyše všetky prvky stavovského štátu už strana v programe nemá. Zároveň je veľmi otázne, či sa Generálnej prokuratúre SR podarí  dokázať, že cieľom ĽSNS je odstránenie súčasného demokratického systému v Slovenskej republike. ĽSNS predsa prijala pravidlá hry, prešla volebným procesom, stala súčasťou demokratického systému, má legitimitu od voličov, predkladá v NR SR návrhy zákonov, hlasuje o zákonoch.

Na druhej strane je veľkou a zásadnou otázkou, či je alebo nie je legitímne zmeniť politický systém. Iste je neprijateľné zmeniť ho prevratom či násilím. Politický systém sa však, aj keď v tomto prípade len teoreticky, dá zmeniť aj legálnymi prostriedkami, čiže ústavnou cestou. Samozrejme, na to by museli kotlebovci dosiahnuť ústavnú väčšinu,  teda deväťdesiat hlasov, čo sa dosiaľ nikdy žiadnej politickej strane nepodarilo. V nedávnej minulosti sme však boli svedkami podobnej zmeny systému. Predsa čo iné, ako zmena systému bolo v roku 1989 odstránenie  ústavného článku 4 o vedúcej úlohe KSČ, čím sa systém jednej strany zmenil na pluralitný a socialistický systém sa zmenil na pluralitnú demokraciu, v ktorej bolo možné vybrať si z viacerých strán často s veľmi protichodnými programami.

Treba tiež zdôrazniť, že proces, ktorý odštartoval generálny prokurátor, nebude ani ľahký ani rýchly. V prvej inštancii bude o zákaze strany rozhodovať Najvyšší súd SR, ale ak by aj prijal rozhodnutie o zákaze strany, s najväčšou pravdepodobnosťou by sa kotlebovci obrátili na Ústavný súd SR. Samozrejme, konania pred týmito súdmi budú dlhé a náročné, a preto nemožno predpokladať, že budú skôr než o jeden a pol až dva roky. No aj v prípade, že by bola ĽSNS zakázaná, poslancom za túto stranu ich mandáty nemôže nik vziať, čo znamená, že budú pôsobiť v parlamente až do konca svojho volebného obdobia. Čiže na realite to veľa nezmení. Strana by však rozpustením prišla o finančný príspevok zo štátneho rozpočtu, ktorý jej prináleží za volebné výsledky, čo by, samozrejme, stranu poškodilo.

Reklama

Podstatné, je že zrušením strany by sa problém extrémizmu nevyriešil. Členovia strany by mohli vystúpiť do inej strany (a ako vieme, takúto stranu majú už kotlebovci pripravenú) a v ďalších voľbách by mohli kandidovať znovu, len pod inou značkou. Toto úskalie si uvedomujú aj navrhovatelia, preto sa uvažuje o nejakej zákonnej úprave, ktorá by štatutárom a poslancom zrušenej strany zakazovala ďalšie politické pôsobenie. Je jasné, že takéto hrubé obmedzenie občianskych a politických práv by bolo veľmi kontroverzné a mohlo by byť len dočasné, povedzme na štyri roky, ale nie doživotne. Na niečo také by bol určite potrebný ústavný zákon a aj tak je veľmi pochybné, či by niečo také obstálo pred medzinárodnými inštitúciami.

Pokus o zrušenie  parlamentnej politickej strany Generálnou prokuratúrou SR je zlé a hlúpe riešenie, predovšetkým preto, že vôbec nerieši príčiny, ale len veľmi nešťastne „hasí“ dôsledky. Čím skôr si to uvedomia kompetentní, tým lepšie.

Roman Michelko

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:15

Neznámy útočník na motorke zastrelil v piatok irackú influencerku známu pod menom Om Fahad pred jej domom v Bagdade. Informovala o tom agentúra AFP.

06:56

V okrese Chua-lien na Taiwane zaznamenali v noci z piatka na sobotu ďalšie dve zemetrasenia, najsilnejšie s magnitúdou 6,1. Informoval tamojší meteorologický úrad.

06:45

Čína usporiada rokovania medzi militantným hnutím Hamas a sekulárnym Fatahom zamerané na palestínsku jednotu. V piatok to oznámil nemenovaný diplomat v Pekingu aj predstavitelia hnutia.

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali