Premiér v Rade EÚ: Slovensko okrem prvého predsedníctva bude prvýkrát čeliť i dezintegrácii

Premiér v Rade EÚ: Slovensko okrem prvého predsedníctva bude prvýkrát čeliť i dezintegrácii

Štrasburg/Bratislava 6. júla 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

 

Premiér Robert Fico predstavoval priority slovenského predsedníctva v Rade EÚ

Slovenské predsedníctvo nebude pre Slovensko iba historicky prvým, ale prvýkrát vôbec bude čeliť i dezintegrácii – táto téma mu bude dominovať, povedal dnes slovenský premiér Robert Fico v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu pri predstavovaní priorít slovenského predsedníctva v Rade EÚ. “Chceme, aby rokovania boli maximálne konštruktívne,” konštatoval.

Reklama
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico reční počas prezentácie programových priorít SK PRES v pléne Európskeho parlamentu v stredu 6. júla 2016 v Štrasburgu. Dole vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico reční počas prezentácie programových priorít SK PRES v pléne Európskeho parlamentu v stredu 6. júla 2016 v Štrasburgu. Dole vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

Predseda slovenskej vlády je rád, že Slovenská republika môže byť súčasťou integračného projektu, ktorý nepozná vo svete obdobu, pretože podľa jeho slov nijaký iný integračný projekt sa nikdy vo svete lepšie nevydaril. Slovensko je podľa neho vďaka EÚ silnejšie ekonomicky i geopoliticky.

“EÚ je pre ľudí a musí byť budovaná pre ľudí,” povedal. Musí podľa neho počúvať kritické hlasy a byť pružnejšia a vnímavejšia. Podľa slovenského premiéra sme sa dostali do fázy, keď musíme prekonať strach z migrácie, terorizmu a ekonomických problémov. Prekonať však musíme aj strach politických lídrov z toho, že nezvládnu politické krízy.

Reklama

Zopakoval, že strach je najhorší radca, ktorý sa premieta i v súčasnom raste extrémistických a nacionalistických skupín. Pripustil, že EÚ nie je dokonalá, ale nemá alternatívu. Potrebuje nový investičný impulz a dôveru. Slovensko sa podľa neho chce sústrediť na lepšie využitie finančných nástrojov a na dokončenie hospodárskej, menovej či bankovej únie.

Krízu sa Európe podľa neho nedá vyriešiť nekoordinovanými národnými postupmi, ale je na to potrebný jednotný európsky prístup. Jednotný hlas by mala zabezpečiť napríklad nová globálna stratégia pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku. Slovenské predsedníctvo by sa malo sústrediť najmä na dlhodobé ciele týkajúce sa ochrany vonkajších hraníc a Schengenu a odstraňovania príčin migrácie.

Fico uvítal a súčasne sa poďakoval za to, že bola prijatá a široko podporená iniciatíva neformálneho summitu 27 členských krajín, ktorý sa uskutoční 16. septembra v Bratislave. Z doterajších rozhovorov podľa neho vyplýva, že summit je spojený s očakávaniami. Je podľa neho potrebné sa veľmi opatrne postaviť k úvahám o otázkach inštitucionálnych a zmluvných zmien.

“Cementom Európy je jej história. Tá určuje náš pocit príslušnosti k jednej rodine a pocit európskej identity. Práve tento pocit bol hnacím motorom dlhoročných integračných snáh Slovenska,” povedal. Upozornil na to, že nemôžeme žiť iba minulosťou, lebo nielen my sa meníme, ale mení sa aj svet okolo nás. Aj Európa preto potrebuje ísť s dobou. Pozornosť upriamil na jednotný digitálny trh, ktorý so sebou neprináša len možnosti, ale aj riziká.

Premiér Fico potvrdil, že Slovensko sa vo svojej agende počas predsedníctva chce sústrediť na pozitívnu agendu – predovšetkým na to, čo nás spája. V srdci agendy bude občan Európskej únie. “Radi by sme zabránili jej fragmentácii,” podotkol.

Reklama

Richard Sulík (SaS) ocenil odmietnutie kvót, ktoré Ficova vláda presadzuje, avšak mrzí ho, že tento bod sa nedostal do priorít. Víta aj to, že slovenská vláda žiada bezodkladnú reflexiu EÚ. Sulík si myslí, že to je to, čo EÚ potrebuje.

“Pán Juncker ako predseda Európskej komisie nie je únosný,” konštatoval Sulík. Podľa neho pokiaľ sa má EÚ reformovať, ťažko s človekom, ktorý sa na európskej scéne pohybuje 20 rokov. Verí, že práve slovenské predsedníctvo povie aj nepopulárne pravdy, napríklad aj takú, že koncept stále užšej únie nefunguje.

Vladimír Maňka (Smer-SD) sa domnieva, že predlžovanie neistoty škodí Británii i Európe. Britským kolegom povedali, že potrebujú stanovisko čo najskôr, avšak na druhej strane chápu, že ešte potrebujú trochu času.

Prvý podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans poznamenal, že máme pred sebou rozvod, ktorý musíme zvládnuť, avšak domnieva sa, že Slovensko je dobre pripravené. “Priority slovenskej vlády odzrkadľujú aj priority Junckerovej diskusie,” uviedol.

Parafrázoval slová nedávno zosnulého nositeľa Nobelovej ceny za mier Elieho Wiesela, že opakom lásky nie je nenávisť, opakom lásky je ľahostajnosť. Európania by mali podľa neho znovu pochopiť historický význam európskeho projektu.

Reklama

Predseda Európskej ľudovej strany Manfred Weber súhlasil so slovenským prezidentom Andrejom Kiskom v tom, že SR musí vyzdvihnúť úspechy Európy v nasledujúcich mesiacoch. Odmietol však fakt, že počas poslednej predvolebnej kampane sa rozdúchaval populizmus. “Hovoriť tónom, ktorý naháňa strach, nie je správnym tónom,” upozornil. Jeho strana víta program slovenského predsedníctva.

V rozprave zazneli dnes v Európskom parlamente väčšinou názory, že Slovensku počas nadchádzajúceho šesťmesačného obdobia držia palce, avšak dominovali jej aj také témy, akými sú brexit, migrácia či ďalšie smerovanie EÚ.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali