Prečo padla Palmýra do ruk ISIL?

Prečo padla Palmýra do ruk ISIL?

Palmýra 13. decembra 2016 (HSP/Foto:PrinScreen Youtube)

 

Ruský vojenský analytik Viktor Baranec publikoval na portáli kp.ru úvahy, v ktorých sa venoval najnovším udalostiam v Palmýre. Pokúsil sa dať odpoveď na päť otázok, ktoré v spoločnosti zarezonovali v súvislosti s obsadením Palmýry. Ľudia totiž vyjadrovali prekvapenie, pretože ešte v nedeľu ráno vyšla informácia, o tom že vládne sily útok teroristov ISIS odrazil

Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4
Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4

1. Čo sa vlastne v Palmýre stalo?
Sýrska vojenská rozviedka vedela o tom, že teroristi z ISIS sa chystajú na útok voči Palmýre. Podcenili však skutočnosť, že do Palmýry prenikli už niekoľko týždňov predtým skupiny teroristov, ktorí sa vydávali za civilistov utekajúcich z Rakky. Ich úlohou bolo napadnúť sýrske jednotky brániace mesto od chrbta, čo aj urobili. Teroristi zaútočili v dvoch vlnách a z troch smerov. Prvú vlnu dokázali vládne jednotky odraziť za pomoci ruských vrtuľníkov a letectva, potom však prišlo v nedeľu k prekvapujúcemu dennému útoku druhej vlny a tá mesto dobyla.

Reklama
Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4
Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4

2. Prečo sa nepodarilo zastaviť útok ISIS?
Ide o vážny neúspech sýrskej vojenskej rozviedky, ktorá nedokázala generálnemu štábu dodať informácie o pohybe a sile teroristov. Je to problém, pretože tak veľké skupiny teroristov proste museli členovia sýrskej rozviedky zaregistrovať – najmä v oblasti sýrskej pustiny. Takisto pohyb teroristov musela zaregistrovať vojenská rozviedka a letectvo, nejaké informácie museli predsa mať aj sýrski agenti, ktorí sa nachádzajú v oddieloch ISIS. Sýrsky prezident Bašár Asad asi bude musieť trochu prečistiť rady svojích generálov.

Evidentne majú Sýrčania problémy so svojimi kádrami a profesionalitou. Na druhej strane je však možné, že teroristi sa naučili veľmi umne presúvať, maskujú sa za civilistov a presúvajú sa v noci, pričom cez deň sa dokážu zamaskovať a ukryť, takže ich letectvo v púštnej pustine nedokáže objaviť.

Reklama

V poslednej dobe chodili informácie od sýrskej rozviedky k naším letcom v Hmeimmim a námorníkom v Tartúze oneskorene, takže naši viackrát nestihli operatívne adekvátne zareagovať. Momentálne je možnosť nasadenia nášho letectva značne obmedzená, teroristi sa budú totiž kriť štítom z civilistov. Výhodou je, že teroristi neobsadili starobylú Palmýru, len novšie štvrte.

Na druhej strane však zlyhala čiastočne aj naša rozviedka….

 

Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4
Sýrske jednotky idúce na pomoc Palmýre a k ochrane letiska T-4


3. Odkiaľ sa u teroristov ISIS objavili také sily?

5000 členov ISIS na presúvajúcich sa na obrnených pickupoch, ktorí majú k dispozícii mohutnú palebnú silu zloženú z mínometov, protitankových a protilietadlových rakiet predstavuje naozaj silnú skupinu. Teroristi, ktorí zaútočili na Palmýru pochádzali najmú z oblasti Mosulu, Rakky a Deir az Zor.

Reklama

Američania sa snažili dobyť Mósul k začiatku amerických prezidentských volieb. Nepodarilo sa im to, ďalší termín si určili na 21.1.2017, ku dňu inaugurácie Donalda Trumpa. Američania potrebujú, aby z Mósulu odišlo čo najviac teroristov a obrana mesta sa oslabila. Vytvorili koridor, časť teroristov z mesta odišlo a môžeme povedať že s americkým zvolením zaútočili na Palmýru. Američania tak dosiahli dva ciele – oslabili Mosul a uškodili Rusom i Asadovi.

Takisto v Rakke pozastavili Američania svoje bojové operácie, Kurdi a ich spojenci utrpeli vysoké straty. Podobne ako v Mosule aj tu časť teroristov ISIS opustilo svoje pozície a presunulo sa k útoku na Palmýru.

4. Prečo sýrske vojská neochránili mesto?
Asadova armáda bojuje na viacerých frontoch. Aj keď sa momentálne situácia zlepšila, uvoľnil sa front vo Východnej Gute i v Aleppe, armáda má stále nedostatok síl. Posádka, ktorá chránila Palmýru s výnimkou dvoch bataliónov Tigrov tvorili jednotky bez väčších vojenských skúseností. Sýrske vládne sily nestačili na ubránenie mesta. Prvý útok odrazili, druhý bol nad ich sily.

Napriek tomu viedli efektívnym spôsobom zdržiavace boje, pokiaľ mesto neopustil vojenský kontingent aj s civilistami, ktorí sa nechceli dostať do rúk teroristov. Na mieste však museli zanechať poškodenú a pokazenú vojenskú techniku (niekoľko tankov, transportérov a automobilov), ktorá sa v Palmýre nachádzala. Na túto techniku už podniklo útoky aj letectvo, aby ho nemohli teroristi používať.

Netreba zabúdať ani na skutočnosť, že od Rakky ku Palmýre je vzdialenosť 220 km. Na ceste sa síce tesne pred Palmýrou nachádzajú blokposty sýrskej armády, 220 km však silný oddiel teroristov ISIS na rýchlych obrnených pickupoch dokáže prekonať za 4 hodiny, takže rýchly nočný presun z Rakky do Palmýry je problematické zachytiť.

Reklama

Toto však nie je koniec, situácia v Palmýre sa bude riešiť a vyrieši sa. Dôležité je, aby teroristi nezískali vojenské letisko T-4, na ktorom sa nachádza štvorica ruských bojových vrtuľníkov. Strata letiska by obmedzila možnosti nasadenia ruských a sýrskych vrtuľníkov v boji proti teroristom.

5. Čo bude ďalej?

Momentálne odborníci na sýrskom vojenskom štábe i naši odborníci skúmajú skutočný stav v Palmýre a analyzujú príčinu porážky. Zlyhanie rozviedky je jedna príčina, vyčerpanosť a poddimenzovaný stav sýrskych vládnych jednotiek je ďalšia príčina.

Hneď ako však dorazia posily od Damasku, z Východnej Guty a z Aleppa, bude nasledovať útok na teroristov v Palmýre.

Menšie problémy budú s nasadením nášho letectva, ktoré nebude útočiť kvôli civilistom na mesto. Pokryje však logistické línie teroristov, takže k teroristom do Palmýry sa reálne žiadna pomoc a zásoby nedostanú. Tigre, Hizballáh, Iránske gardy i palestínska Liwa al Quds majú dostatok bojových skúsenosti s nasadením v meste, možno vypomôžu aj naše špeciálne jednotky.

Palmýra nemôže zostať a ani nezostane v rukách teroristov.

Video k článku si môžete pozrieť tu:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

07:22

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok uviedol, že telefonoval s predsedom Snemovne reprezentantov USA Mikeom Johnsonom a lídrom demokratickej väčšiny v americkom Senáte Chuckom Schumerom. Poďakoval im za schválenie dôležitej pomoci pre Kyjev v hodnote takmer 61 miliárd dolárov.

07:16

Spojené štáty sa v piatok chystajú oznámiť dlhodobú vojenskú pomoc pre Ukrajinu v hodnote šesť miliárd dolárov, ktorá má zahŕňať muníciu pre systémy protivzdušnej obrany. Informovala o tom agentúra AP.

07:06

Grécko nemôže poslať Ukrajine systémy protivzdušnej obrany Patriot alebo S-300. Uviedol to vo štvrtok grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Mitsotakis v rozhovore pre televíziu Skai povedal, že Atény už poskytli Kyjevu rôzne zbrane, no nemôžu mu dodať systémy, ktoré majú zásadný význam pre obranu krajiny.

06:55

Balíky kokaínu objavili vo štvrtok v prepravkách s banánmi v siedmich supermarketoch v Berlíne a v štyroch obchodoch v spolkovej krajine Brandenbursko.

06:44

Izrael údajne zvažuje dohodu s palestínskym hnutím Hamas, na základe ktorej by bolo prepustených najmenej 20 rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

Navrhovaná dohoda zahŕňa prepustenie žien, starších a vážne chorých rukojemníkov výmenou za to, že Izrael povolí vysídleným osobám v Pásme Gazy vrátiť sa na sever palestínskej enklávy.

06:35

Havária v atómovej elektrárni v Černobyle patrí medzi najväčšie tragédie v oblasti jadrovej energetiky. V piatok 26. apríla uplynie od výbuchu v Černobyľskej atómovej elektrárni 38 rokov.

06:30

Ukrajinský minister poľnohospodárstva Mykola Solskyj podozrivý z účasti na korupčnom škandále vo štvrtok uviedol, že je pripravený odstúpiť.

Vyšetrovatelia tento týždeň Solského obvinili z nezákonného zmocnenia sa pôdy v hodnote viac než sedem miliónov dolárov.

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali