EÚ prejavuje rastúce znepokojenie nad neplnením nedávnej dohody zo strany Turecka, hlavne od posledného týždňa kvôli odstúpeniu premiéra Ahmeta Davutoglua. Navyše prezident Recep Tayyip Erdogan vyslovil v miestnej televízii prudký nesúhlas s návrhom, aby Ankara sprísnila protiteroristický zákon. “EÚ nás požiadala o zmenu nášho protiteroristického zákonodarstva. Prepáčte, ale pôjdeme vlastnou cestou, vy zase svojou.”
Ak by teda Erdogan skutočne nechcel sprísniť boj proti terorizmu, je pravdepodobné, že Brusel na oplátku stopne plánované oslobodenie od vízovej povinnosti pre Turkov. Je tu však obava, že by v takomto prípade Erdogan mohol znovu otvoriť hranice a púšťať tisíce utečencov do Európy.
Vedúci predstavitelia EÚ sa však chcú aj na to pripraviť. Ako píše nemecký Bild, podľa slov nemenovaného ministra by utečenci boli potom zastavení na gréckych ostrovoch ako na ústrednom prijímacom mieste pre utečencov, aby sa už na grécku pevninu nedostali. Neúspešných žiadateľov o azyl budú odtiaľ deportovať naspäť priamo do ich domovských krajín. Plánovaných 6 miliárd eur by nakoniec nedostalo Turecko, ale Grécko.
Expert na zahraničnú politiku z radov CDU Karl-Georg Wellmann podotýka: “Musíme v každom prípade vytvoriť aj svoje vlastné opatrenia: ochrana vonkajšej hranice EÚ, spracovanie žiadostí o azyl už na ostrovoch a nie na pevnine, a nelegálnych utečencov odmietnuť”.
Platiť Turecku za zdržiavanie migrantov je absolútne nepochopiteľný plán nemeckej kancelárky Merkelovej. Jednak sa tak Európa vydáva do rúk Turecku, na milosť a nemilosť tureckým politikom, jednak míňa 6 miliárd peňazí z vreciek svojich daňových poplatníkov na dotovanie moslimského štátu na prahu Európy.
Každý Európsky štát si pritom vydržiava armádu, ktorá by dokázala hranice Európy ľahko zabezpečiť. Európske štáty majú flotily, ktoré by si veľmi ľahko a v krátkom čase poradili s prevádzačskými gangmi, len ich treba na túto činnosť nasadiť a je pravdepodobné, že by to ani nestálo toľko, ako čo dostane nespoľahlivé Turecko.