Podľa denníku Le point Ludovine de La Rochére sa usilovala o stretnutie s pápežom od januára minulého roku, odkedy bola oznámená plánovaná návšteva francúzskeho prezidenta Hollanda vo Vatikáne. Predstavitelia hnutia poslali pápežovi list, v ktorom mu vysvetlili proti akým legislatívnym anti-rodinným opatreniam vystupujú a zároveň požiadali pápeža o prejav podpory a povzbudenia.
Ludovine de la Rochéreová pri rozhovore s pápežom uviedla, že „rodina vo Francúzsku je napádaná zo všetkých strán“ a spomenula zákony prijaté Hollandovou vládou, ktorá oslabuje postavenie rodiny v spoločnosti. Hlavný dôraz je však kladený na tzv. zákon Taubira a s tým spojenú adopciu detí párom rovnakého pohlavia a vytrvalé snahy napriek spoločenskému odporu legalizovať umelé oplodnenie (PMA) nielen pre manželské páry, ale aj pre páry rovnakého pohlavia a pre slobodné ženy. Ministerka spravodlivosti Christine Taubirová už urobila prvý krok k tomu, aby boli vo Francúzsku legalizované deti narodené v cudzine tzv. náhradným matkám. (táto prax tzv. GPA je doteraz v krajine ilegálna, ale jej uzákonenia sa dožadujú homosexuálne páry v rámci zákona Taubira ako odstránenie diskriminácie). Podľa hnutia La manif by sa tým poprelo právo detí na obidvoch rodičov. V rozhovore sa takisto dotkli aj otázok genderovej teórie, ktorej aplikáciu je už možno pozorovať v niektorých oblastiach.
Prezidentka hnutia darovala pápežovi tričko s logom La manif a publikáciu, ktorá vyšla na jar a ktorá mapuje celú históriu hnutia. Hnutie spája všetky konfesie a aj ľudí bez vyznania, avšak veľmi veľkú časť tvoria práve katolíci.
Podľa vyjadrenia prezidentky hnutia sa jej pápež zdôveril s tým, že bude hľadať najvhodnejší spôsob ako vyjadriť Francúzom podporu v tejto záležitosti. Denník Le Point na záver pripomína, že po svojom nástupe na pápežský stolec sa František nevyjadroval často k týmto závažným spoločensko-etickým otázkam, čo vyvolávalo u mnohých Francúzov akýsi pocit horkosti a ktorí po ňom požadovali, aby vydal jasné vyhlásenie v tejto oblasti. „Jeho odmietavé stanovisko k homosexuálnym manželstvám bolo však notoricky známe, keď pôsobil ešte ako arcibiskup v Buenos Aires.“ Ukončil článok Le Point.
Katarína Hanzlíková, Paríž