Odteraz si prisťahovalci dlho počkajú, kým dostanú sociálny príspevok. Kým ešte prednedávnom prisťahovalci z EÚ mali v Nemecku nárok na sociálne príspevky už po šiestich mesiacoch pobytu v krajine, odteraz to bude inak. Pred pár týždňami nemecká vláda prijala zákon, podľa ktorého budú musieť prisťahovalci z EÚ čakať na podobné príspevky až päť rokov, čo bude citeľný rozdiel…
V Nemecku silnejú hlasy žiadajúce obmedziť ako samotný príjem prisťahovalcov, tak aj ich „kŕmenie“. Vláda nemôže vylúčiť sociálne vzbury domáceho obyvateľstva a musí reagovať. Preto trochu sprísňuje podmienky príjmu prisťahovalcov a ich pobytu v krajine. Nemecko má dosť silné postavenie v EÚ a preto svoje kroky veľmi nemusí konzultovať s „partagenosse v únii“ a bezproblémovo svoje domáce problémy rieši bez toho, aby sa obzeralo na iných, čakalo na ich povolenie, alebo aby vôbec by nemeckú vládu zaujímala mienka ostatných členských krajín. Rozhodla sa trochu škrtiť – tak škrtí a značne ďalej od úst prisťahovalcov posunulo „misku so sociálnymi dávkami“ – odteraz si na ne prisťahovalci počkajú až 5 rokov.
Nemecké médiá v tejto súvislosti pripomínajú, že koncom minulého roka nemecký Spolkový snem schválil zákon, ktorý striktne zakazuje, aby prisťahovalci z iných členských krajín únie mohli požiadať o sociálne príspevky skôr ako po piatich rokoch. Komentujú, že schválením tohto zákona nemecká vláda zjavne a výrazne zníži prístup občanov Európskej únie k svojmu sociálnemu systému.
Nemecké vedenie to podložilo celkom logickými argumentmi: Nemci nechcú, aby do ich krajiny prichádzali občania druhých krajín EÚ za vyššími sociálnymi dávkami. Príspevky už nedostane kadekto a len tak, ale iba ten, kto v krajine žije, pracuje a – čo je podstatné – platí dane. Nemecké média pripomínajú, že ešte pred polrokom v Nemecku poberalo rôzne druhy sociálnej pomoci až 450 tisíc ľudí zo všetkých ostatných 27 krajín Európskej únie. Tieto čísla svedčia, že len 12% prisťahovalcov z EÚ dostávalo pomoc zo sociálneho systému krajiny, pričom značná ich časť – okolo 135 tisíc osôb pochádzala z Bulharska a Rumunska.
Čo sa zmenilo? Pomerne veľa. Odteraz, ak do Nemecka príde občan inej krajiny EÚ a nebude mať prácu – nebude dostávať ani sociálne príspevky od štátu a nárok na ne získa až po piatich rokoch. Poslanci nemeckého parlamentu tento zákon odklepli s tým, že predtým mnohí občania EÚ využívali a zneužívali nemecký sociálny systém: mnohí predtým nikdy nepracovali a do Nemecka prišli iba preto, aby dostávali štedré sociálne príspevky. Odteraz majú podobnú pomoc vyhľadávať iba vo svojej domovskej krajine.
Ministerka práce Andrea Nahlesová takto komentovala tieto novinky: „Je to logicky, že každý, kto žije v Nemecku, pracuje tu a platí dane, bezpochyby má nárok na príspevky a môže využívať náš sociálny systém. Ale iní nemôžu. Pre tých, ktorí tu nikdy nepracovali a spoliehajú sa len na štátnu finančnú pomoc, aby prežili, platí zásada, že majú hľadať obživu a poberať príspevky doma – vo svojom štáte.“
Samozrejme, nemecká vláda nemieni úplne nechať prisťahovalcov na pospas – aj preto, že mnohí nepoznajú presne nemecké zákony a nevedia, čo si môžu dovoliť a čo nie. Preto podobným prisťahovalcom Nemecko poskytne pomoc, ale iba jednorazovú: dostanú finančnú podporu – avšak iba na obdobie jedného mesiaca. Potom budú mať na výber: zaplatia si ubytovanie a budú čakať na zázrak, alebo dokážu získať zamestnanie, alebo aspoň budú mať peniaze na spiatočnú cestu domov.
Eugen Rusnák