Novinári sa dozvedeli, že pred takmer mesiacom na rokovaní najvyššieho vedenia NATO padlo rozhodnutie o vytvorení špeciálnej nemecko-francúzskej misie pod „strechou“ OBSE na „zastavenie paľby na juhu Ukrajiny“. Vraj pod rúškom mierotvornej misie na Ukrajinu dopravia tanky na pomoc ukrajinskej armáde.
Experti hovoria, že pre Nemcov to nie je také jednoduché a účasť nemeckých vojakov v operácii na juhovýchode Ukrajiny musí schváliť nemecký parlament. Pripomínajú, že mnohí poslanci sú proti zasahovaniu Nemecka do ukrajinského konfliktu a získať podobný súhlas na účasť nemeckých vojsk v operácii na Ukrajine vôbec nebude ľahké.
Sociálnodemokratická strana Nemecká trvá na tom, aby armáda dostala podobný súhlas, ale ľavica to odmieta a pripomína, že by to bolo veľmi nebezpečné aj z historického hľadiska: po celom svete to budú spájať s udalosťami z obdobia druhej svetovej vojny, keď nemecké vojská taktiež „operovali“ na Ukrajine. Ministerstvo obrany zatiaľ navrhuje používanie bezpilotových lietadiel na monitorovanie rusko-ukrajinskej hranici.
Experti sa medzitým zaoberajú otázkou, prečo práve tanky Challenger britskej výroby niekto mieni dopraviť na Ukrajinu. Niektorí sa domnievajú, že je to kvôli „dôchodcovskému“ veku týchto tankov – sú to staršie modely.
Britský tank Challenger bol vypracovaný firmou Vickers Defence Systems v druhej polovici 70. rokov minulého storočia na základe exportného modelu tanku Chieftain Mk-5. Sériovo sa vyrábal v r. 1983 – 1990. Celkovo vyrobili 420 tankov. Tieto tanky používala britská armáda počas vojny v Perzskom zálive. Koncom minulého tisícročia ho v britskej armáde nahradil tank Challenger-2 a „prestarnuté“ modely Challengeru predali Jordánsku – 392 kusov.
Niektorí nemeckí novinári, ktorí sledujú vývoj udalostí okolo bývalých britských tankov Challenger, sa domnievajú, že sa „neznáma firma“ snaží dopraviť na Ukrajinu chýbajúcich 28 kusov tankov, ktoré nepredali Jordánsku. Iní sa obávajú, že sa tých Challengerov môže ocitnúť na Ukrajine oveľa viac…
eu