Na základe tohto zákona rodičom nedovolia zaregistrovať meno novorodenca, ak, ako to znie v návrhu zákona, „meno nie je v súlade so základmi lotyšského jazyka alebo komplikuje zaradenie osoby do spoločnosti“. V súčasnosti v Lotyšsku funguje „čiastočná lotyšifikácia“ (podobný zákon platí aj v susednom Estónsku a Litve a nad tým už dávnejšie vážne rozmýšľajú aj na Ukrajine). K ruským mužským menám pripisujú písmeno „s“: Ivan – Ivans, Alexander – Alexanders, Vladimír – Vladimírs. Sergej – Sergejs a pod. Takže keby sa Slováci pokúsili zapísať v Lotyšsku do rodného listu meno svojho novorodenca, vyzeralo by to nasledovne: Jozefs, Františeks, Jáns, Peters, Pavols a pod.
Je celkom možné, že na jeseň tohto roku vzniknú problémy aj s registráciou slovenských mien v Lotyšsku. Nový lotyšský zákon je síce zjavne nasmerovaný proti „šíreniu“ ruských mien, ale zároveň môže vetovať aj iné, pretože autori tohto zákona mienia zakázať všetky iné mená pre novorodencov, okrem lotyšských. Teda (možno) nedovolia dávať novorodencom ani slovenské mená.
Na ministerstve spravodlivosti Lotyšska potrebnosť podobného zákona vysvetlili… „obhajobou demokratických práv v krajine“ a „právom ostatných obyvateľov Lotyšska slobodne sa rozprávať v rodnej reči“. Takže, ak náhodou niekto na území Lotyšska vysloví ruské /slovenské, maďarské, české, poľské a pod. meno, katastrofálne tým obmedzí právo pravých Lotyšov rozprávať sa v rodnej reči…
Pochopiteľne, v Lotyšsku sú aj oponenti tejto novinky. Napríklad, poslanec mestského zastupiteľstva Rigy Ruslan Pankratov, ktorý je predsedom občianskej organizácie „Vráťte nám naše mená“, tvrdí, že pripravovaný /ale už aj súčasný/ zákon v Lotyšsku porušuje medzinárodné právne normy, napríklad, Medzinárodný pakt o občianskych a politických právach a iné.
Lotyšské média pripomenuli v tejto súvislosti, že ešte v r. 2010 Rada pre ľudské práva OSN poukázala na porušovanie ľudských práv v Lotyšsku, keď občanom násilne menia mená a priezviska v preukazoch, pasoch a iných dokumentoch. „Bohužiaľ, ani OSN nemá na Lotyšsko! Vedenie krajiny nemieni robiť žiadne zmeny vo svojej politike „lotyšifikácii“. Niektorí politici síce priznávajú, že OSN poukázala na tieto porušenia, ale tvrdia, že to nebola riadna požiadavka, ale iba odporúčanie, a teda lotyšská vláda to síce môže zmeniť, ale nemusí a samozrejme, to robiť nemieni,“ zdôraznil Ruslan Pankratov.
Eugen Rusnák