Hoci spočiatku imigranti vyjadrovali vďačnosť za to, že mohli prísť do tejto krajiny na pobreží Baltského mora, mnohí neskôr utiekli do bohatších krajín. Podľa portálu Breitbart im azylová agentúra vraj “klamala” tým, že vytvárala dojem, že Litva je “trieda A” s vysokou životnou úrovňou podobnou Švédsku a Nemecku.
Zo 100 imigrantov, ktorí boli nedávno presídlení do Litvy, už minimálne dve rodiny odišli do bohatších európskych krajín. Hlavný príspevok na osobu totiž činí v Nemecku až 700 € mesačne , zatiaľ čo v Litve je to len 200 €.
Keď iracká rodina Jasira Al-Anyho prišla do Litvy, otec povedal: “Ja som vďačný každému štátu, ktorý ma chráni pred hrozbami v mojej krajine.” Slová irackého muža prevzali všetky veľké médiá v Litve. Muž so svojou rodinou však po niekoľkých mesiacoch zmizol z krajiny.
Jasirova rodina teraz býva vo Švédsku a po tom, čo opustili Litvu, im zaniká nárok na poberanie dávok v krajine, ktorá im poskytla azyl.
“Nezáleží na tom, ktorá krajina … Či bohatá alebo chudobná, človek chce len žiť v bezpečí,” povedal Sýrčan Mohamed Ali Abdul pre televízny štáb po príchode na letisko v Litve pred niekoľkými týždňami.
Avšak neskôr sa ukázalo, že pre Abdula je dôležité, ako majú daňovníci danej krajiny hlboko do vrecka. Abdul so svojou rodinou totiž nakoniec odmietol podpísať zmluvu s azylovým centrom, keď sa dozvedeli, aké nízke peňažné dávky dostanú.
Abdul povedal: “Keď mi bolo povedané, že Litva tiež prijíma utečencov, mojou hlavnou otázkou bolo, či tu platia rovnaké zákony ako v Nemecku, vo Švédsku a tiež ako v ostatných európskych krajinách. Bolo mi povedané, že áno, a Litva patrí medzi tie krajiny, ktoré sa nazývajú krajiny triedy A .. Ale keď sme sem prišli a zástupca riaditeľa utečeneckého strediska nám vysvetlil všetko o integračnom procese a aké benefity budú hradené, uvedomil som si, že som sa ocitol na nesprávnom mieste.”
Mohamed Ali Abdul, 36-ročný krajčír, ktorý cestoval do Európy s jeho 29-ročnou ženou v domácnosti a s ich troma deťmi, trval na tom, že nemôže zostať v Litve.
“Aj keď neviem, ako je Litva na tom so zdravotnou starostlivosťou, už teraz vidím, že chorý človek ako ja nemusí byť schopný pracovať, takže nemôžem nechať svoju rodinu v tejto krajine,” povedal Ali pre litovské médiá.
Spravodajský portál Delfi informoval, že ďalší imigranti, ktorí prišli nedávno do Litvy, teraz dúfajú, že s pomocou právnikov podajú sťažnosť na OSN kvôli presídleniu svojich rodín do tejto pobaltskej krajiny.
V komentári k situácii, námestník ministra práce a sociálneho zabezpečenia Algirdas Šešelgis povedal: “Je dobré, že miestni právnici pomáhajú migrantom, ktorí nechcú zostať v Sýrii prostredníctvom tlmočníka, ale migranti teraz žijú na bezpečnom mieste, takže sú schopní posúdiť situáciu, pozrieť sa na svoje možnosti a rozhodnúť o budúcnosti svojho života. Nehovoríme, že Litva je väzenie a že ďalšie voľby sú zatvorené.”
Do susedného Lotyšska bolo prerozdelených 45 migrantov, avšak doteraz viac ako polovica z nich odišla žiť do Nemecka. Portál LNK informoval o naozaj kurióznom dôvode. Imigranti vraj tvrdili, že Lotyšsko porušuje ich práva tým, že ukazuje migrantov v televízii s “odkrytými vlasmi”.
Samuel Gdovin