Imigranti presídlení do Litvy sa cítia byť podvedení: Dostávame malé dávky. Chceme ísť do bohatších krajín

Imigranti presídlení do Litvy sa cítia byť podvedení: Dostávame malé dávky. Chceme ísť do bohatších krajín

Vilnius 8. októbra 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)

 

Imigranti presídlení z utečeneckých táborov v Grécku a Turecku do Litvy hovoria, že sa cítia byť “podvedení”. Nie sú spokojní s výškou dávok, ktoré sú oveľa nižšie ako napríklad v Nemecku. Jedna rodina dokonca podala sťažnosť Organizácii Spojených národov (OSN)

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Hoci spočiatku imigranti  vyjadrovali vďačnosť za to, že mohli prísť do tejto krajiny na pobreží Baltského mora, mnohí neskôr utiekli do bohatších krajín. Podľa portálu Breitbart im azylová  agentúra vraj  “klamala” tým, že vytvárala dojem, že Litva je “trieda A” s vysokou životnou úrovňou podobnou Švédsku a Nemecku.

Reklama

Zo 100 imigrantov, ktorí boli nedávno presídlení do Litvy, už minimálne dve rodiny odišli do bohatších európskych krajín. Hlavný príspevok na osobu totiž činí v Nemecku až 700 € mesačne , zatiaľ čo v Litve je to len 200 €.

Keď iracká rodina Jasira Al-Anyho prišla do Litvy, otec povedal: “Ja som vďačný každému štátu, ktorý ma chráni pred hrozbami v mojej krajine.” Slová irackého muža prevzali všetky veľké médiá v Litve. Muž so svojou rodinou však po niekoľkých mesiacoch zmizol z krajiny.

Reklama

Jasirova rodina teraz býva vo Švédsku a po tom, čo opustili Litvu, im zaniká nárok na poberanie dávok v krajine, ktorá im poskytla azyl.

“Nezáleží na tom, ktorá krajina … Či bohatá alebo chudobná, človek chce len žiť v bezpečí,” povedal Sýrčan Mohamed Ali Abdul pre televízny štáb po príchode na letisko v Litve pred niekoľkými týždňami.

Avšak neskôr sa ukázalo, že pre Abdula je dôležité, ako majú daňovníci danej krajiny hlboko do vrecka. Abdul so svojou rodinou totiž nakoniec odmietol podpísať zmluvu s azylovým centrom, keď sa dozvedeli, aké nízke peňažné dávky dostanú.

Abdul povedal: “Keď mi bolo povedané, že Litva tiež prijíma utečencov, mojou hlavnou otázkou bolo, či tu platia rovnaké zákony ako v Nemecku, vo Švédsku a tiež ako v ostatných európskych krajinách. Bolo mi povedané, že áno, a Litva patrí medzi tie krajiny, ktoré sa nazývajú krajiny triedy A .. Ale keď sme sem prišli a zástupca riaditeľa utečeneckého strediska nám vysvetlil všetko o integračnom procese a aké benefity budú hradené, uvedomil som si, že som sa ocitol na nesprávnom mieste.”

Mohamed Ali Abdul, 36-ročný krajčír, ktorý cestoval do Európy s jeho 29-ročnou ženou v domácnosti a s ich troma deťmi, trval na tom, že nemôže zostať v Litve.

Reklama

“Aj keď neviem, ako je Litva na tom so zdravotnou starostlivosťou, už teraz vidím, že chorý človek ako ja nemusí byť schopný pracovať, takže nemôžem nechať  svoju rodinu v tejto krajine,” povedal Ali pre litovské médiá.

Spravodajský portál Delfi informoval, že ďalší imigranti, ktorí prišli nedávno do Litvy, teraz dúfajú, že s pomocou právnikov podajú sťažnosť na OSN kvôli presídleniu svojich rodín do tejto pobaltskej krajiny.

V komentári k situácii, námestník ministra práce a sociálneho zabezpečenia Algirdas Šešelgis povedal: “Je dobré, že miestni právnici pomáhajú migrantom, ktorí nechcú zostať v Sýrii prostredníctvom tlmočníka, ale migranti teraz žijú na bezpečnom mieste, takže sú schopní posúdiť situáciu, pozrieť sa na svoje možnosti a rozhodnúť o budúcnosti svojho života. Nehovoríme, že Litva je väzenie a že ďalšie voľby sú zatvorené.”

Do susedného Lotyšska bolo prerozdelených 45 migrantov, avšak  doteraz viac ako polovica z nich odišla žiť do Nemecka. Portál LNK informoval o naozaj kurióznom dôvode. Imigranti vraj tvrdili, že  Lotyšsko porušuje ich práva tým, že ukazuje migrantov v televízii s “odkrytými vlasmi”.

Samuel Gdovin

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali