Podľa správy sa terčom kritiky niektorých, hlavne pravicových extrémistov, stali i médiá, predovšetkým verejnoprávne. Extrémisti ich obviňovali z nepravdivého či zavádzajúceho informovania verejnosti. Snažili sa tým znížiť ich dôveryhodnosť. V tejto súvislosti extrémisti následne propagovali a využívali alternatívne médiá.
Treba sa zamyslieť nad mocou, ktorá za extrémizmus označuje aj kritiku verejnoprávnych médií, ktorá je naviac oprávnená, lebo tieto prinášajú absolútne nevyvážené spravodajstvo nie len v Čechách, ale rovnako i na Slovensku a v ostatných členských štátoch EÚ. Všeobecne je známi prípad nemeckých médií, ktoré po kolínskej noci, keď došlo k hromadnému obťažovaniu žien počas silvestrovskej noci, sa pokúsili celý incident najprv umlčať a následne zľahčovať.
Ako príklad konania podkopávajúceho demokratický štát správa uvádza medializáciu prípadu muža v hnedej bunde, kde podľa českého ministerstva vnútra došlo k stretu protiislamských a protiimigrantských zoskupení s anarchistami. Podľa iných informácií však išlo o cielenú provokáciu, ktorá bola riadená políciou alebo pod jej dohľadom. Akcia je dokumentovaná na videu, kde skupina osôb, možno policajtov v kuklách, ktorí sa vydávajú za neonacistov provokujú pochod tzv. vítačov utečencov. Celá akcia tak mala pravdepodobne poslúžiť médiám, aby mohli skompromitovať protestujúcich proti migrantom a označiť ju za fašistickú a násilnú (viac TU).
Zo správy ďalej vyplýva, že nebezpečným extrémistov je v súčasnosti Národná demokracia vedená Adamom Bartošom, ktorá sa rozvíja a vytvára miestne organizácie. “Od všeobecnej kritiky Európskej únie sa presunula ku kritike tuzemskej politickej reprezentácie, najmä potom Českej strany sociálno-demokratickej a premiéra Sobotku … Oproti iným subjektom sa Národná demokracia vymykala veľmi radikálne rétorikou. Chcela tým na seba upozorniť v rámci širokej a nesúrodej scény politických subjektov, ktoré opakujú v rôznych obmenách tie isté populistickej argumenty,“ uvádza sa v správe.
Ďalším v rade extrémistov je menovaný aj český Blok proti islamu, ktorý sa podľa správy internacionalizuje a tiež organizuje besedy s občanmi.
Z uvedených informácií teda vyplýva, že akákoľvek kritika voči štátnym či európskych orgánom, nesúhlas s ich politikou, naberá smer, v ktorom sú kritici označovaní za extrémistov. Pod rúškom extrémizmu teda dochádza k postupnému obmedzovaniu slobody slova, ktorá bola považovaná za najväčší výdobytok nežnej revolúcie a demokracie celkovo.
Ďalšie práva navyše…
Ďalším príkladom, pri ktorom môže dôjsť k obmedzovaniu slobody slova v Českej republike je novela trestného zákonníka z pera ministra spravodlivosti Roberta Pelikána (ANO). Návrh síce podľa portálu Echo24.cz primárne rieši financovanie a podporu terorizmu, ale zároveň požaduje , aby sa postihovanie hanobenia po novom týkalo aj pohlavnej identity a sexuálnej orientácie. Za usvedčenie z hanobenia by bolo následne možné uložiť trest odňatia slobody až na dva roky.
Ale ďalšie práva navyše pre gay a lesbické komunity odmietajú koaliční ľudovci, podľa ktorých zákon môže ohroziť slobodu slova. Experti i politici dokonca varujú, že väzenie môže hroziť aj za vtipy či ironické poznámky na internete.
Ľudovci namietajú, že by Európska únia žiadala uzákoniť zákaz hanobenia na základe pohlavnej identity a sexuálnej orientácie. Ide vraj len o odporúčania. Podľa KDU-ČSL tiež nie je vhodné problematiku gayov a lesbičiek riešiť spoločne s bojom proti terorizmu a navyše je táto oblasť v českom právnom poriadku už dostatočne ošetrená, píše server Echo24.cz.
Aj ďalší českí politici varujú, že návrh novely trestného zákona môže do značnej miery obmedziť slobodu slova, napríklad pri výrokoch na internete a obzvlášť na sociálnych sieťach. Pelikánova novela by v dôsledku znamenala, že navrhované dva roky odňatia slobody budú hroziť aj za vtipy na adresu sexuálnych menšín, za ich kritiku alebo ironické poznámky.
Na margo kritiky voči elitám redaktorka menovaného serveru Lenka Zlámalová píše: „Doba, kedy hneď každý považuje kritiku, iróniu alebo zosmiešnenie za hanobenie či nenávisť, bude veľmi nepríjemná. Názory sa vždy najlepšie cibria v ostrej kritickej debate. A obzvlášť od elít sa vždy očakávalo, že budú tak silné a sebavedomé, že kritiku unesú. To ich robí elitami.“