“Európska občianska iniciatíva Stop TTIP zozbierala viacej podpisov ako akákoľvek iná európska občianska iniciatíva doteraz – požadujeme, aby Európska komisia venovala pozornosť nesúhlasu s podpísaním obchodných dohôd CETA a TTIP. Chceme, aby sa vyjednávanie o obchodnej dohode TTIP zastavilo a odmietla sa ratifikácia obchodnej dohody CETA,” povedal Michael Efler, člen občianskeho výboru iniciatívy Stop TTIP.
“Počas jedného roka trojnásobne viac ľudí, ako bolo potrebné, podpísalo petíciu európskej občianskej iniciatívy Stop TTIP podľa pravidiel Európskej únie. Dosiahli sme národné kvórum, ktoré bolo potrebné získať v siedmych krajinách a nakoniec sme prekonali podpisový prah v 23-och členských štátoch. Viacej ako 500 občianskych organizácií naprieč Európskou úniou je súčasťou EOI Stop TTIP,” dodáva Susan Georgeová z občianskeho výboru iniciatívy Stop TTIP.
“Tento neuveriteľný výsledok poukazuje na to, aká je silná opozícia naprieč Európou voči obchodným dohodám TTIP a CETA. Ak Európskym inštitúciám ešte vôbec záleží na demokracii, musia zorganizovať vypočutie v Európskom parlamente a Európska komisia musí urobiť kroky, aby zabránila prijatiu oboch obchodných dohôd.”
Samostatne organizovaná EOI Stop TTIP vyzýva inštitúcie Európskej únie a jej členské štáty, aby zastavili vyjednávania so Spojenými štátmi americkými o Transatlantickej obchodnej a investičnej dohode (TTIP) a odmietli ratifikáciu Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody (CETA) s Kanadou. EOI začala ako samostatne organizovaná iniciatíva presne pred rokom, 7.októbra 2014, potom čo Európska komisia vyhlásila oficiálnu EOI za neprípustnú. Iniciatíva Stop TTIP aktuálne namieta voči tomuto rozhodnutiu na Európskom súdnom dvore.
Dodatočné informácie
Existuje 10 dôvodov, prečo vznikajú obavy občanov jednotlivých krajín Európskej únie ohľadom prijatia obchodnej a investičnej dohody TTIP:
1. Hrozba pre demokraciu
Obchodná a investičná dohoda TTIP by dala nadnárodným spoločnostiam právomoc súdiť vlády kvôli rozhodnutiam, ktoré by poškodili budúce zisky nadnárodných spoločností, podkopúc tak demokratické rozhodnutia urobené vo verejnom záujme.
2. Hrozba pre verejné služby
Obchodná a investičná dohoda TTIP vytvorí nové trhy vo verejných službách, ktoré vedú k ich liberalizácii a privatizácii. Bolo by veľmi náročné – takisto ako energiu a vodu1 – ich vrátiť späť pod verejnú kontrolu.
3. Hrozba pre potravinovú bezpečnosť
Prostredníctvom harmonizácie regulácie potravinovej bezpečnosti potravinové bezpečnostné štandardy Európskej únie by sa znížili na úroveň štandardov Spojených štátov amerických. Odstránilo by to obmedzenia voči geneticky modifikovaným organizmom (GMOs)2, pesticídom a hovädziemu mäsu, ktoré obsahuje rastové hormóny3.
4. Hrozba pre životné prostredie
Obchodná a investičná dohoda TTIP by zharmonizovala a znížila environmentálne regulácie Európskej únie na úroveň Spojených štátov amerických povoľujúc americký štýl frakovacieho rozmachu v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska a kdekoľvek v Európe.
5. Hrozba pre podnebie
So silnými právami investorov by obchodná a investičná dohoda TTIP dovolila nadnárodným spoločnostiam súdiť vlády kvôli zavádzaniu nových politík neťaženia fosílnych palív.
6. Ohrozenie pracovných práv
Pracovné práva by boli znížené na štandardy Spojených štátov amerických a podniky by mohli presídliť do štátov Spojených štátov amerických a krajín Európskej únie s najnižšími pracovnými štandardmi.
7. Hrozba pre osobné súkromie
Uniknuté dokumenty ukazujú, že obchodná a investičná dohoda TTIP by mohla byť použitá na znovuzavedenie hlavných prvkov dohody ACTA, ktorú odmietol Európsky parlament po rozsiahlom proteste. Mohla by prinútiť internetových poskytovateľov, aby sledovali svojich zákazníkov.
8. Ohrozenie finančnej kontroly
Obchodná a investičná dohoda TTIP je zostavená tak, že by odstránila mnohé nové finančné regulácie (napr. ako bankové zábezpeky), ktoré sa zaviedli od roku 2008, aby zabránili budúcemu finančnému krachu.
9. Vyjednávanie v tajnosti
Zatiaľ čo lobisti nadnárodných spoločností zohrávajú neodmysliteľnú úlohu vo vyjednávaniach, verejnosť bola vylúčená. Neexistuje verejný prístup k návrhom vyjednávaných textov, takže väčšina informácií, ktoré z návrhov zmluvy vieme, je z uniknutých dokumentov.
10. Nebezpečný projekt pre zvyšok sveta
Ak obchodná a investičná dohoda TTIP bude schválená, tak celosvetovo krajiny na juhu sa dostanú pod obrovský tlak aplikovať štandardy TTIP, aby sa vyhli obchodným stratám. Cieľom obchodnej loby je vytvorenie “celosvetového približovania k štandardom Európskej únie – Spojených štátov amerických”. Toto by prinútilo chudobnejšie krajiny, aby prijali politiku voľného obchodu, o ktorej nemohli spoluvyjednávať.
Viac informácií nájdete na: www.stop-ttip.org
Redakciu informovala Beata Novomeská, koordinátorka iniciatívy STOP TTIP pre Slovensko, výkonná podpredsedníčka o.z. Priama demokracia.