V dôsledku amerického leteckého útoku prišla iracká armáda tiež o značné množstvo vojenskej techniky – osem vozidiel bojovej pechoty (BVP) a štyri obrnené automobily Humvee.
Operácia zameraná na vytlačenie IS z Mósulu pod vedením USA začala 17. októbra, pričom s jej prípadným rýchlym úspechom spájal svoje nádeje aj volebný tím neúspešnej kandidátky na funkciu prezidenta USA Hillary Clintonovej.
Straty amerických spojencov pri Mósule, ktoré Američania zvyknú kvalifikovať ako tzv. „collateral damage“ (vedľajšie škody) by neboli prvým podobným „omylom“. Dňa 17. septembra 2016 bombardovali americké lietadlá pozície sýrskej armády v Deir-ez-Zor, pričom obeťou amerického „friendly fire“ bolo vyše šesť desiatok sýrskych vojakov a takmer 100 zranených. Vinu za tento masaker sa následne snažil Pentagon pripísať spojeneckým stíhačkám z Dánska, Británie a Austrálie.
Iracké ministerstvo obrany v Bagdade poprelo správy médií o americkom bombardovaní vládnych síl pri Mósule a pohrozilo novinárom, ktorí šíria túto správu, že ich bude riešiť právnou cestou.
Gabriel Gačko