Aj včerajšie hlasovanie o prerozdelení utečencov bolo schválené. Ako hlasovali slovenskí europoslanci?

Aj včerajšie hlasovanie o prerozdelení utečencov bolo schválené. Ako hlasovali slovenskí europoslanci?

Brusel 11. septembra 2015 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR/AP-Christian Lutz)

 

Aj druhý Junckerov návrh o prerozdelení celkovo 160.000 migrantov medzi členské štáty EÚ dostal vo včerajšom hlasovaní v Europarlamente zelenú. Ako hlasovali slovenskí europoslanci?

Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.
Na snímke predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Návrh bol schválený, podobne ako predchádzajúci návrh o prerozdelení migrantov, drvivou väčšinou. Za nelegislatívne uznesenie hlasovalo celkovo 432 europoslancov, proti nemu bolo len 142 a zdržalo sa 57 poslancov. Samozrejme, hlasovali aj slovenskí europoslanci. Hlasovalo sa o celkovom uznesení, ktoré zahŕňalo aj kvóty. Zloženie hlasov slovenských europoslancov však vyzeralo podobne, ako v predchádzajúcom hlasovaní:

Reklama

ZA: Monika Flašíková-Beňová (SMER-SD), Boris Zala (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD) a József Nagy (Most-Híd).

PROTI: Richard Sulík (SaS), Branislav Škripek (OľaNO) a Pál Csáky (SMK).

Reklama

ZDRŽALI SA: Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Miroslav Mikolášik (KDH), Monika Smolková (SMER-SD), Ivan Štefanec (KDH), Anna Záborská (KDH), Jana Žitňanská (NOVA).

Zloženie hlasov bolo takmer úplne presné, ako v hlasovaní zo stredy. Europoslanec Miroslav Mikolášik za stranu KDH sa na rozdiel od stredy zdržal hlasovania.

Oveľa jasnejšie sa slovenskí europoslanci vyjadrili pri hlasovaní o paragrafoch 6 a 9, ktoré hovoria o možnosti zavedenia stáleho mechanizmu prerozdeľovania žiadateľov o azyl (národné kvóty).

V bode číslo 6 sa uvádza, že EP víta iniciatívy Európskej komisie o premiestňovaní a presídľovaní utečencov, vrátane nového návrhu na núdzové presídlenie vyššieho počtu žiadateľov o azyl, ktorí potrebujú medzinárodnú ochranu, zahŕňajúceho Grécko, Taliansko a Maďarsko. Rovnako sa tu spresňuje podpora oznámeniu na vytvorenie mechanizmu trvalého premiestnenia azylantov, ktorý sa bude aktivovať v núdzových situáciách – s ohľadom na počet utečencov.

Z hľadiska hlasovania bol tento bod rozdelený na tri separátne časti, pričom v tej poslednej, kde sa uvádza zavedenie tohto trvalého mechanizmu, europoslanci zo SR boli jasne proti. Nikto z nich nestlačil tlačidlo s označením “za”. Proti takémuto mechanizmu sa vyjadrili všetci traja členovia ECR – Sulík, Škripek i Žitňanská. Za skupinu EĽS, kde má Slovensko najpočetnejšie zastúpenie (šesť poslancov), sa piati vyslovili proti tomuto mechanizmu – Csáky, Mikolášik, Nagy, Štefanec a Záborská. Z frakcie socialistov boli proti Flašíková Beňová, Maňka a Smolková. Hlasovania sa zdržali Kukan (EĽS) a Zala (S&D).

Reklama

V rámci bodu číslo 9 prijatého uznesenia Európsky parlament zopakoval výzvu Európskej komisii, aby zmenila platné dublinské nariadenie tak, aby obsahovalo stály záväzný systém rozdelenia žiadateľov o azyl medzi všetkých 28 členských štátov za použitia spravodlivého a povinného rozdeľovacieho kľúča.

Tento bod zo slovenských poslancov podporil iba Mikolášik (EĽS). Ostaných päť poslancov z frakcie ľudovcov bolo proti – Csáky, Kukan, Nagy, Štefanec a Záborská. Zo skupiny S&D boli všetci jej štyria slovenskí členovia proti tomu návrhu – Flašíková Beňová, Maňka, Smolková i Zala. Aj v skupine reformistov bol medzi jej slovenskými členmi jasný súlad – Sulík, Škripek a Žitňanská sa vyslovili proti. Nikto zo slovenských európskych zákonodarcov sa pri hlasovaní o tomto bode nezdržal.

Postoj slovenských zástupcov v europarlamente však celkový výsledok hlasovania neovplyvnil, lebo výsledok tohto nelegislatívneho uznesenia je, že EP je pripravený pracovať na návrhoch zákonov, ktoré by vytvorili záväzný mechanizmus relokácií žiadateľov o azyl a ktoré by zaviedli pevnú migračnú a azylovú politiku.

Podľa lídra politickej strany NOVA – Daniela Lipšica by sa mali slovenskí europoslanci za SMER-SD vzdať svojich mandátov kvôli „znižovaniu dôveryhodnosti slovenského postoja“. Lipšic tvrdí, že by ich k tomu mal vyzvať premiér Robert Fico.

Podľa schváleného uznesenia by sa malo na Slovensko dostať celkovo 2.287 osôb – z pôvodného májového návrhu 785 migrantov a z dodatočných 120.000 migrantov (cudzinci, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v Maďarsku, Taliansku a Grécku) ďalších 1.502 osôb. Slovenská verejnosť je vo väčšine proti prijatiu migrantov, podobne ako ľudia v Maďarsku, Poľsku, či Českej republike. Posledné a hlavné slovo však budú mať samotné členské štáty EÚ. Ministri vnútra krajín EÚ budú mať rokovanie na tému povinných kvót 14. septembra (v pondelok) v Bruseli.

Reklama

Podľa návrhu by malo najviac utečencov dostať Nemecko (40.206), nasleduje Francúzsko (30.783) a prvú trojku uzatvára Španielsko (19.219). Poliaci by mali prijať takmer 12.000 utečencov a Česká republika 4.306 migrantov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali