Odborníci uvádzajú, že Bielorusko nákupom moderných stíhačiek Su-30SM posiela „do dôchodku“ staršie modely MiG-29. Podľa časopisu The National Interest, ak si Bielorusko spolu so stíhačkami kúpilo aj rakety a tiež sa dohodlo na technickom servise týchto strojov, je to veľmi výhodný obchod nielen pre Minsk, ale aj pre celú Organizáciu Dohody o spoločnej bezpečnosti /vznikla 15. mája 1992, tvorí ju šesť štátov: Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan, plus dva štáty majú štatút pozorovateľskej krajiny – Afganistan a Srbsko – pozn. aut./
The National Interest prízvukuje, že za každú stíhačku Su-30SM Bielorusko zaplatilo približne 50 miliónov dolárov. Pre porovnanie: Taiwan mieni nakúpiť od USA 66 stíhačiek F-16C/D za 8 miliárd dolárov, číže každá stíhačka bude stať takmer 121 miliónov dolárov .
Nové Su-30SM sú vybavené dvoma dvojkontúrovými zosilnenými turboreaktívnymi motormi s riadeným vektorom pohonu. V článku sa síce poukazuje na to, že servis ruských stíhačiek Su-30SM bude nákladnejší, ako servis F-16, ale či ide o objektívne konštatovanie, je otázne, keďže náhradné diely pre americké stíhačky treba objednávať až z USA, ale dodávky náhradných dielov a zariadenia z Ruska do Bieloruska rozbehli už dávnejšie.
Stíhačka Su-30SM je dobre vyzbrojená a môže dôstojne konkurovať F-16 každej modifikácie. Ruská stíhačka je schopná niesť 6 rakiet stredného doletu R-77 a R-27 a tiež 6 rakiet pre blízky boj R-73. Okrem toho môže byť vyzbrojená protilodnými raketami Ch-35.
Eugen Rusnák