Populistka Julia Tymošenková sa stáva hlavnou kandidátkou na prezidentské kreslo na Ukrajine v budúcom roku. Petro Porošenko, ktorý málo bojuje proti korupcii a nerobí reformy, sklamal nielen Ukrajincov, ale i Západ, píše v novinách Gazeta Wyborcza poľský novinár a dodáva, že súčasný prezident už cíti, že mu šľape na päty Julia Tymošenková, ktorej popularita stúpa už niekoľko mesiacov.
V súčasnej chvíli sa chystá pre predsedkyňu strany Baťkivščyna hlasovať okolo 23 % Ukrajincov — prakticky dvakrát viac než pre súčasného prezidenta Petra Porošenka. Tymošenková zjednocuje predovšetkým najchudobnejších obyvateľov, sklamaných tým, že sa nezlepšuje ich životná úroveň. Mnoho im sľubuje a neberie do úvahy to, že štátny rozpočet je obmedzený a že vládnuce kruhy musia dodržiavať medzinárodné dohody. Sľubuje zníženie ceny komunálnych služieb pre všetky domácnosti a tým najchudobnejším odpustenie dlhov. Chce tiež odstúpiť od dohody s MMF a zvýšiť štátne dotácie na plyn pre domácnosti. Odmieta privatizáciu poľnohospodárskej pôdy, pretože nechce, aby sa dostala do rúk mafie, vypočítava autor.
Zdôrazňuje pritom, že proti Tymošenkovej je tiež dosť voličov — okolo 22% tvrdí, že za ňu nebudú nikdy hlasovať. Ukrajinci jej doteraz nemôžu odpustiť jej prílišné politické ambície. Keď v roku 2014 začala revolúcia, Tymošenková, prepustená z väzenia, sa ponáhľala priamo na invalidnom vozíku na majdan, aby informovala o svojej účasti v prezidentských voľbách, pripomína Michał Kokot.
Ale ešte viac voličov je proti Petrovi Porošenkovi — 48 % Ukrajincov tvrdí, že zaňho v žiadnom prípade nebudú hlasovať. Po hlbokej kríze v rokoch 2014-2015 sa ukrajinská ekonomika veľmi pomaly stavia na nohy. Rast v minulom roku tvoril iba 2 % HDP, v tomto roku má dosiahnuť 3 %. 83 % občanov sa teraz domnieva, že krajina sa uberá nesprávnym smerom, uvádza novinár.
Politológ Vladimir Fesenko tvrdí, že jedinými úspešnými bodmi v Porošenkovej štvorročnej prezidentskej lehote bolo zrušenie víz s Európskou úniou a jeho zahraničná politika.
Politológ Jaroslav Jurčušin, riaditeľ kyjevskej pobočky Transparency International, uvádza, že dôvodom, prečo prezident nepostavil krajinu na nohy, je to, že hlavným kritériom pre výber svojich spolupracovníkov bola pre neho len loajálnosť. A posledné štyri roky jeho prezidentovania boli venované tomu, aby harmonizoval záujmy troch skupín: spoločnosti, ľudí zo svojho okolia a oligarchov, docháddza k záveru Michał Kokot v novinách Gazeta Wyborcza.