Podľa zástupcu ústavu Joaoa Loba Antunesa tento efekt dosiahli vďaka niekoľkým nepremokavým vrstvám a špeciálnej inovatívnej tkanine so špeciálnym povlakom.
Počas testov vedci ponorili rúško do roztoku s molekulami koronavírusu, pričom 99 percent z nich stratilo svoje vlastnosti po hodine.
Vedci uviedli, že rúško je opakovane použiteľné. V priebehu experimentov vo francúzskom Pasteurovom inštitúte sa ukázalo, že je možné ho prať minimálne 50-krát.
Ľudstvo na kolenách
Podľa najnovších údajov Svetovej zdravotníckej organizácie bolo vo svete registrovaných viac ako 15,5 milióna prípadov nákazy koronavírusom. Obeťou Covidu-19 sa stalo viac ako 635 tisíc ľudí.
Minulý týždeň generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že pandémia koronavírusu zrazila ľudstvo na kolená.
“Svet je v chaose. Ekonomika je vo voľnom páde … Pandémia ukázala našu krehkosť,” povedal.
Guterres poznamenal, že karanténa odhalila problémy, ktoré ľudia po desaťročia ignorovali. Spomenul nedostatky v zdravotníckych systémoch, medzery v sociálnej ochrane, štrukturálnu nerovnosť, zhoršovanie životného prostredia a klimatickú krízu.
Generálny tajomník upozornil, že regióny, ktoré v minulých rokoch dosiahli veľký pokrok v boji proti chudobe, sa počas niekoľkých mesiacov pandémie vrátili späť.
Guterres varoval, že svet čelí najhlbšej recesii od druhej svetovej vojny a ďalších sto miliónov ľudí môže padnúť do extrémnej chudoby. Kríza tiež poukázala na hlboké spoločenské rozdiely.
“Znázorňuje rozšírené mylné predstavy a podvody: že slobodné trhy môžu poskytovať univerzálnu zdravotnú starostlivosť, … že žijeme v post-rasistickom svete, že sme všetci na rovnakej lodi. V skutočnosti, aj keď sme všetci na rovnakom mori, je jasné, že niektorí plávajú na super jachtách, zatiaľ čo iní sa držia plávajúcich trosiek,” povedal.