Vojna na Ukrajine urobila z tureckého prezidenta Erdogana neočakávaného víťaza

Ankara 6. februára 2023 (HSP/wsj/Foto:TASR/AP-Armin Durgut)

 

Prezident využil svoju blízkosť s Putinom na rozšírenie svojho medzinárodného vplyvu a posilnenie slabnúceho hospodárstva krajiny, píše Jared Malsin pre The Wall Street Journal

Recep Tayyip Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Ruská invázia na Ukrajinu pred rokom vyvolala celosvetové hospodárske otrasy. V Turecku sa ukázala ako neočakávaný zisk pre prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Tureckému lídrovi sa podarilo urobiť sa nepostrádateľným pre všetky strany konfliktu, čo mu prináša ekonomické odmeny, ktoré pomohli zmierniť finančné problémy tureckého štátu. Tento obrat posilnil jeho pozíciu pred celoštátnymi voľbami, ktoré by mohli upevniť jeho pozíciu najmocnejšieho tureckého vládcu za posledných takmer sto rokov.

Pod jeho vedením Turecko profitovalo z predaja smrtiacich dronov Ukrajine, ktoré kosili ruské jednotky v prvých dňoch invázie. Erdogan je tiež jedným z mála svetových lídrov, ktorí sa pravidelne rozprávajú s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, vďaka čomu sa dostal do centra diplomatického úsilia o výmenu väzňov a vývoz dôležitých potravín. Ruskí oligarchovia, aby sa čiastočne vyhli západným sankciám, nalievajú peniaze do Turecka.

Vojna poskytla Turecku nový vplyv na Severoatlantickú alianciu. Erdogan už niekoľko mesiacov hrozí, že zabráni Fínsku a Švédsku vstúpiť do bloku vzájomnej obrany. USA teraz dúfajú, že využijú predaj flotily nových stíhačiek F-16, aby ho prinútili schváliť rozšírenie aliancie.

Moderné Turecko, podobne ako jeho predchodcovia, už dlho zápasí so svojím miestom na križovatke Európy, Ázie a Blízkeho východu. Pre  Erdogana sú jeho jedinečné vzťahy s Európou a Ruskom vrcholom dvoch desaťročí úsilia o premenu Turecka na mocnosť s globálnym vojenským a diplomatickým dosahom.

“Rozhodli sme sa, viete, že by sme mali byť sprostredkovateľmi moci,” povedal Ilnur Cevik, vysoký poradca tureckého prezidenta pre zahraničnú politiku, s odkazom na diskusie medzi tureckými predstaviteľmi na jar minulého roka po neúspešnom prvom útoku Ruska na Kyjev. “Všetci cítili, že toto je naša chvíľa.”

Erdoganova kancelária na žiadosť o komentár pre WSJ nereagovala.

Erdogan zmenil podobu Turecka, odkedy sa z ťažko dostupnej štvrte Istanbulu stal v 90. rokoch starostom mesta, v roku 2003 premiérom a v roku 2014 prezidentom. Kedysi bol oslavovaný za vedenie hospodárskeho rozmachu, ktorý pozdvihol milióny ľudí do strednej triedy, postupne sa však stal autoritárskejším a v roku 2017 v referende nahradil turecký parlamentný systém systémom, ktorému velí imperiálne prezidentstvo.

Pod jeho dohľadom sa Turecko stalo jedným z hlavných väzňov novinárov na svete. Odkedy v roku 2016 prežil smrteľný pokus o vojenský prevrat, turecké orgány uväznili aj bývalého prezidentského kandidáta z prokurdskej strany a významných predstaviteľov občianskej spoločnosti.

Ruská invázia prišla v čase, keď bol Erdogan v jednom z najslabších bodov svojho 20-ročného pôsobenia. Bol izolovaný v zahraničí a doma čelil rastúcej nespokojnosti v súvislosti s hospodárskou krízou, ktorá zlikvidovala viac ako polovicu hodnoty tureckej meny, a jeho volebné čísla prudko klesali.

Prvý náznak obratu nastal v prvých týždňoch vojny, keď drony Bayraktar TB-2 tureckej výroby vyhodili do vzduchu ruské vojenské konvoje a pomohli Ukrajine odvrátiť prvý útok Kremľa na Kyjev. Zábery z úderov dronov sa stali symbolom ukrajinského odporu.

“Chceli nás napadnúť silou a my sme sa na týchto orkov vrhli. Z ruských banditov urobil Bayraktar duchov!” znie jedna z piesní inšpirovaných údermi.

Bezpilotné lietadlá okamžite podporili medzinárodné postavenie Turecka, ktoré v posledných rokoch upadalo. Členovia amerického Kongresu, ktorí inak kritizovali stav ľudských práv v Turecku, vyzvali Ankaru, aby na Ukrajinu poslala viac bezpilotných lietadiel. Hoci finančný prínos pre Turecko je zanedbateľný, pretože bezpilotné lietadlá vyrobené súkromnou spoločnosťou stáli každé len približne 5 miliónov dolárov, TB-2 podporili turecký zbrojársky priemysel vo všeobecnosti.

Keď prvý pokus Ruska o obsadenie Kyjeva zlyhal, tureckí predstavitelia vycítili príležitosť. V prezidentskom paláci v Ankare si podľa úradníkov uvedomili, že Turecko by sa mohlo stať sprostredkovateľom medzi Ruskom, Ukrajinou a Západom.

Od tohto kľúčového momentu pán Erdogan využíva svoju úlohu diplomatického hráča. V rozhovoroch s pánom Putinom až niekoľkokrát mesačne naliehal na Rusko, aby prijalo mierové rokovania, ale tiež pomohol zmierniť izoláciu Kremľa a zmierniť úder západných sankcií.

Často sa rozpráva aj s ukrajinským Volodymyrom Zelenským, ktorý navštívil Ukrajinu v rámci prejavu podpory niekoľko týždňov pred inváziou a opäť v auguste, čím si získal dôveru ukrajinských predstaviteľov. Vďaka tomu sa turecký prezident dostal do pozície sprostredkovateľa niektorých jediných diplomatických prelomov počas celej vojny vrátane dohody o opätovnom otvorení ukrajinských čiernomorských prístavov pre vývoz obilia a výmeny stoviek ruských a ukrajinských väzňov.

Vzťahy Erdogana s Putinom ukazujú, že obaja majú cit pre reálnu politiku. Hoci sú Turecko a Rusko dôležitými obchodnými partnermi, sú aj historickými protivníkmi, ktorí v posledných rokoch viedli sériu zástupných vojen. Okrem dronov Turecko predalo Ukrajine aj obrnené vozidlá, zablokovalo vstup ruských vojnových lodí do Čierneho mora a odoprelo ruskej armáde prístup do tureckého vzdušného priestoru pre lety zo Sýrie.

Putin však zistil, že jeho náprotivok je užitočný pre jeho väčšie strategické ciele, tvrdia ľudia, ktorí sledovali vývoj vzťahov. Chronické trenice medzi Tureckom a ostatnými členmi NATO prispeli k túžbe ruského vodcu oslabiť tento blok.

Podľa bývalých tureckých predstaviteľov a blízkych pozorovateľov ich vzťahov sa zdá, že Putin, hlavný odporca demokracie západného typu, vidí v Erdoganovi spolucestujúceho. Putin získal takmer úplnú kontrolu nad ruským štátom a prerušil postsovietsky prechod krajiny k demokracii.

“Putin chce vytvoriť klub autoritárskych vodcov. To sa mu páči,” povedal Aydin Sezgin, bývalý turecký veľvyslanec v Moskve, ktorý je teraz opozičným poslancom. Navyše “s Erdoganom môžete vždy vytvoriť trhlinu v NATO a v západnej solidarite,” dodal.

Tureckí predstavitelia odmietajú názor, že Erdogan je autokrat, a poukazujú na to, že krajina má fungujúcu opozíciu a ostré voľby. Súhlasia však s tým, že Putin si váži svoj vzťah s tureckým lídrom. Bývalí vysokopostavení tureckí diplomati tvrdia, že Putin a Erdogan často rozdeľujú trenice medzi oboma krajinami a zameriavajú sa na pozitíva.

“Je to určitý druh dôverného vzťahu. Budovali ho celé roky. A tak Putin, pokiaľ vidím, považuje Erdogana za prínos v Turecku,” povedal Cevik.

Putinova ochota neodsudzovať stav ľudských práv v Turecku je kľúčom k ich vrelým vzťahom, tvrdia ľudia oboznámení s ich vzťahmi. Keď sa v posledných rokoch zrútili nádeje Turecka na vstup do Európskej únie v dôsledku narušenia právneho štátu v Turecku, Putin sa do toho vložil a podľa úradníkov mu poskytol ústretovejší prístup.

“Putina veľmi nekritizuje, zatiaľ čo niektorí naši západní priatelia prezidenta priamo kritizovali,” povedal Huseyin Dirioz, turecký diplomat na dôchodku, ktorý pôsobil ako veľvyslanec v Moskve.

Erdoganova hrozba vetovať vstup Fínska a Švédska do NATO ukazuje, ako sa prejavuje jeho balansovanie. Erdogan obvinil tieto dve krajiny z ukrývania kurdských militantov a celé týždne presadzoval svoje požiadavky. Predbežná dohoda viedla Švédsko k zmene ústavy s cieľom posilniť protiteroristické zákony a deportovať dvoch podozrivých do Turecka. Dohoda tiež pomohla pánovi Erdoganovi zabezpečiť stretnutie s prezidentom Bidenom, o ktoré dlho usiloval a ktorý ako prezidentský kandidát povedal, že USA by mali podporiť Erdoganových volebných protivníkov.

Turecká vláda stále požaduje ďalšie ústupky. Bidenova administratíva dúfala, že v najbližších mesiacoch presvedčí Turecko, aby schválilo rozšírenie NATO, a v januári poslala Kongresu návrh na predaj bojových lietadiel F-16 v hodnote 20 miliárd dolárov.

Analytici tvrdia, že pán Erdogan už možno získal to, čo chcel: vplyv na západných lídrov a príležitosť hrať na nacionalistické nálady v Turecku a zároveň sa počas nadchádzajúceho volebného obdobia postaviť proti Európe. Najmä prezidentov tvrdý postoj voči Švédsku má širokú podporu tureckej verejnosti, a to aj medzi stúpencami opozície.

“Všetko sa sústreďuje na voľby. Každý jeho krok je zameraný na to, aby využil každú príležitosť, ktorá sa mu naskytne,” povedal Yasar Yakis, bývalý turecký minister zahraničných vecí a niekdajší člen Erdoganovej strany.

Erdoganove volebné čísla od začiatku vojny na Ukrajine minulý rok stúpli a odrazili sa od minima, ktoré dosiahol na vrchole tureckej hospodárskej krízy tesne pred inváziou. Prieskumy verejnej mienky ukázali, že aliancia vládnucej strany pána Erdogana zvýšila svoj podiel hlasov v hypotetických celoštátnych voľbách na 44,7 % v novembri z 39,9 % v januári 2022, uvádza popredná turecká politicko-poradenská spoločnosť MetroPOLL.

Napriek tomu Erdogan nemôže považovať víťazstvo za samozrejmosť. V roku 2019 vyhrala opozícia voľby starostov v dvoch najväčších mestách, Istanbule a Ankare. Opozičné strany plánujú v máji vyslať pozorovateľov po celej krajine, ako to urobili počas úspešných primátorských volieb.

Rastúce hospodárske väzby s Ruskom predstavujú pre Erdogana svetlý bod. Turecký vývoz do Ruska sa v minulom roku zvýšil o 45 %, pričom Turecko sa zapojilo do predaja tovaru, ktorý Rusi už nemohli dovážať zo Západu, vrátane železa, oblečenia, domácich spotrebičov a elektroniky a súčiastok do vozidiel potrebných pre armádu. To vyvolalo vo Washingtone a ďalších západných hlavných mestách znepokojenie nad tým, že Turecko nedokáže presadzovať sankcie.

Tureckí predstavitelia tvrdia, že krajina presadzuje len sankcie uvalené Bezpečnostnou radou OSN, nie tie, ktoré uvalili krajiny ako USA. turecké ministerstvo zahraničných vecí tiež tvrdí, že neschvaľuje pokusy o obchádzanie sankcií voči Rusku.

Rusko odpovedalo transfúziou zahraničnej meny, ktorú Turecko veľmi potrebuje na financovanie politiky obrany svojej meny, ktorá od série znížení úrokových sadzieb v rokoch 2021 a 2022 prudko klesá. V júli Rusko previedlo Turecku 5 miliárd USD na pokračovanie výstavby jadrovej elektrárne. Rusko malo neskôr poslať ďalších 10 miliárd USD na elektráreň, uviedla turecká štátna tlačová agentúra.

Turecký minister energetiky minulý mesiac uviedol, že Rusko zvažuje aj možný odklad platieb za dovoz zemného plynu do Turecka vo výške až 20 miliárd USD. Tieto prostriedky by podľa ekonómov mohli pomôcť pokryť viac ako 100 miliárd USD v cudzej mene, ktoré centrálna banka minulý rok vynaložila na podporu líry.

“Putin otvorene podporuje Erdogana, aby bol znovu zvolený,” povedal Soli Ozel, politický analytik a docent na univerzite Kadir Has v Istanbule. “Pre Putina je dôležité mať Erdogana ako piatu kolónu v NATO.”

Odhliadnuc od volieb, Erdogan získava zahraničnú podporu pre svoje diplomatické úsilie. Putinova dohoda s Ukrajinou a OSN odblokovala ukrajinské prístavy pre vývoz obilia, čím znížila svetové ceny potravín a pomohla zmierniť prudký nárast hladu vo svete, ktorý čiastočne spôsobila vojna. Dohodou sa tiež začalo úsilie OSN o uľahčenie vývozu ruských potravín a hnojív.

Júnový podpisový ceremoniál v prestavanom osmanskom paláci na brehu Bosporu v Istanbule bol apoteózou Erdoganovej predstavy o sebe ako o sprostredkovateľovi moci. Turecký líder tam sedel v obrovskej kamennej miestnosti za veľkolepým stolom s bielym obrusom, po boku ruského ministra obrany, ukrajinského ministra a generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, ktorý vyzdvihol Erdogana. Svet prišiel za ním.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:10

V Bulharsku zatvorili v utorok -už druhý deň po sebe – desiatky škôl, ktoré dostali mailové vyhrážky bombou. Vyšetrovatelia preverujú prepojenie hrozieb na Rusko.

16:56

Škótsky parlament potvrdil v utorok Humzu Yousafa na poste nového predsedu regionálnej vlády. Urobil tak deň po jeho víťazstve v súboji o lídra Škótskej národnej strany (SNP).

16:43

Maďarsko je odhodlané plniť zmluvu podpísanú pred deviatimi rokmi s ruskou štátnou spoločnosťou pre jadrovú energetiku Rosatom. Vyhlásil to v utorok maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó v Bruseli po zasadnutí Rady ministrov energetiky EÚ

16:14

Ruský súd v utorok na dva roky odsúdil otca-samoživiteľa za internetové príspevky o invázii Moskvy na Ukrajinu. Prípad súvisí aj s jeho dcérou Mašou, ktorá v škole nakreslila obrázok proti vojne.

16:08

Ruské ministerstvo obrany v utorok uviedlo, že na Ukrajine zneškodnilo diaľkovú raketu, ktorú na chystanú protiofenzívu Kyjevu nedávno dodal Washington.

“Protivzdušná obrana zneškodnila… riadenú strelu GLSDB” v zóne konfliktu, napísal ruský rezort obrany vo vyhlásení. GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) sú vysoko presné rakety odpaľované z pozemných zariadení, ktoré vyrábajú firmy Boeing a Saab.

16:07

Vysokoškolskí učitelia v utorok protestujú vo viacerých českých mestách proti nízkym platom vyučujúcich humanitných a spoločenskovedných odborov. Požadujú viac peňazí zo štátneho rozpočtu a rovnosť v platových tarifách medzi jednotlivými odbormi. Protestujúci v hlavnom meste zamierili na Pražský hrad.

15:58

Britská vláda v utorok zvýšila výstrahu pred možným teroristickým útokom v Severnom Írsku na druhý najvyšší stupeň. Urobilo to pred návštevou amerického prezidenta Joea Bidena pri príležitosti 25. výročia podpisu Veľkopiatkovej dohody.

15:38

MZV Číny: Čína je proti rozmiestneniu ruských jadrových zbraní v Bielorusku.

„Je potrebné sa vyhnúť vojnám medzi štátmi s jadrovými zbraňami a vyhnúť sa strategickým rizikám. Za súčasných okolností by všetky strany mali zamerať svoje diplomatické úsilie na mierové vyriešenie ukrajinskej krízy a spoločne prispieť k zmierneniu situácie,“ povedal tlačový tajomník Mao Ning.

15:24

Americký minister zahraničných vecí Blinken označil návrhy na prímerie na Ukrajine za možnú “cynickú pascu”, ktorá by zmrazila konflikt.

15:22

Vo veľkom množstve bežných potravín v EÚ sa potvrdili nitrozamíny, látky rizikové pre ľudí. Upozornil na to v utorok Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA).

15:09

Americký herec Mark Hamill, ktorý v ságe Hviezdne vojny stvárnil postavu Luka Skywalkera, prepožičal svoj hlas pre mobilnú aplikáciu oznamujúcu na Ukrajine začiatok a koniec leteckých poplachov.

15:09

Poškodený návratový modul kozmickej lode Sojuz MS-22, ktorý sa v utorok odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), pristál o niekoľko hodín v bezpilotnom režime v Kazachstane.

15:08

Portugalská polícia postrelila v utorok muža, ktorý je podozrivý z toho, že v moslimskom centre v hlavnom meste Lisabon pobodal na smrť dve osoby.

15:06

Francúzsko ešte v marci zdvojnásobí dodávky delostreleckej munície kalibru 155 mm na Ukrajinu, a to na približne 2000 nábojov mesačne. Oznámil to v utorok francúzsky minister obrany Sébastien Lecornu s tým, že Paríž zároveň plánuje navýšiť fond, ktorý Kyjevu umožňuje nakupovať francúzske zbrane.

15:02

Európska únia schválila zákon, ktorý do roku 2035 zakáže predaj automobilov so spaľovacími motormi, informuje agentúra Reuters.

Výnimku budú mať len spoločnosti, ktoré ročne vyrobia menej ako 10 000 osobných automobilov alebo 20 000 dodávok.

Zákaz predaja vozidiel so spaľovacím motorom je súčasťou plánu Európskej komisie na dosiahnutie klimaticky neutrálneho hospodárstva do roku 2050.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Čaputová a Slovensko v hľadáčiku ruských novín VZGLJAD

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR-Pavol Zachar,Twitter)   Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, zanietená rusofóbna politička, vyhlásila, že jej krajinu je stále viac unavená z pomoci Kyjevu. Minulý týždeň boli na návrh Čaputovej Ukrajine odovzdané slovenské stíhačky MiG-29, o ktoré Bratislavu osobne požiadal Zelenskyj. Namiesto radosti z tohto kroku však Čaputová zrejme…

MOV rozhodne o Rusoch a Bielorusoch v primeranom čase, oznámil Bach

0 icon

Lausanne 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Christophe Bott/Keystone via AP) Aktualizované 28. marca 2023 167:11 Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach v utorok uviedol, že o účasti ruských a bieloruských športovcov na olympiáde 2024 v Paríži sa rozhodne "v primeranom čase" "Chceme monitorovať implementáciu týchto odporúčaní tak dlho, ako to bude…

Barteková získala zlatú medailu na SP v Larnake

0 icon

Larnaka 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Aktualizované 28. marca 2023 16:58 Slovenská strelkyňa Danka Barteková triumfovala na podujatí SP v cyperskej Larnake. Po víťazstve v kvalifikácii a semifinále zvládla najlepšie aj finálový súboj, v ktorom trafila 35 zo 40 terčov a zdolala Číňanku Jinmei Gaovú (30). Bronzovú priečku obsadila Francisca…

Dolár je naša superveľmoc a Rusko a Čína ho ohrozujú

0 icon

Peking/Moskva 28. marca 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:Pixabay)   Podľa The Washington Post, najzaujímavejšiemu výsledku trojdňového samitu medzi Vladimírom Putinom a Si Ťin-pchingom venovali médiá len obmedzenú pozornosť. Pri opise ich rozhovorov Putin povedal: "Sme za to, aby sa čínsky jüan používal na zúčtovanie medzi Ruskom a krajinami Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky."…

Požiar v B. Štiavnici zničil aj pôvodný barokový krov z konca 18. storočia

0 icon

Banská Štiavnica 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Požiar v historickom centre Banskej Štiavnice zničil v objekte základnej umeleckej školy pôvodný barokový krov z konca 18. storočia s obnovenou šindľovou strešnou krytinou. Veľmi poškodená je aj vzácna konštrukcia trámových stropov v Pischlovom dome. Na webe Pamiatkového úradu SR o tom…

Špeciálny prokurátor podal obžalobu na Roberta Kaliňáka a oligarchu Jozefa Brhela z podplácania

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Špecializovaný trestný súd obžalobu na Roberta K. a Jozefa B. st. zo zločinu podplácania. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Zuzana Drobová. Upozornil na to Denník N Národná kriminálna agentúra…

Zelenského medzinárodná légia je podvodom desaťročia

0 icon

Kyjev 28. marca 2023 (HSP/tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)   Keď ide o korupciu, môžete sa staviť, že ukrajinských politikov a administratívu nikto neprekoná. Keď sa začala rusko-ukrajinská vojna, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vytvoril Ukrajinskú medzinárodnú légiu, ktorá pozostávala zo zahraničných občanov, ktorí sa chceli pridať k odporu proti ruským okupantom a bojovať…

Zo stredoškolského internátu odišiel Matúš a nevrátil sa, polícia prosí o pomoc pri hľadaní

0 icon

Banská Bystrica 28. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Banskobystrická polícia dnes prijala informáciu, podľa ktorej odišiel 15 ročný Matúš zo stredoškolského internátu a doteraz nedal o sebe vedieť Ako informuje polícia, Matúš je 175 cm vysoký, štíhlej postavy, krátke vlasy (aktuálne zafarbené do ryšava), obuté mal čierno-červené botasky zn. Adidas a…

Je zastropovanie cien potravín podvod?

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (HSP/Foto:Facebook)   Od pondelka 20. marca má platiť zastropovanie cien potravín. Má sa jednať o približne 400 najmä slovenských potravín a  iniciatíva vzišla od obchodných reťazcov, ktorú následne obhajoval dočasne poverený minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan. K situácii okolo tzv. zastropovania potravín na tri mesiace sa okrem…

Najlepšie veľkonočné výpredaje na rok 2023, ktoré vám pomôžu aktualizovať počítač s originálnym softvérom Microsoft lacno už za 7,25 €

0 icon

Bratislava 28. marca 2023 (PR článok/Foto:screenshot)   Ak stále používate zastaraný operačný systém alebo staršiu verziu balíka Office, váš počítač sa stáva menej bezpečným a kompatibilným s najnovším softvérom. Je čoraz dôležitejšie chrániť svoje zariadenie pred kybernetickými hrozbami. Práve v tomto prípade môže mať aktualizácia na systém Windows 11 alebo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Ako média hlavného prúdu ubližujú „mozgovému trustu“ Remišovej. Heger jej zasekundoval pred veľvyslancami.

0icon

O tom už vieme, kam sa dopracovala strana Za ľudí pod vedením „mozgovej geniálky“ Remišovej. Dnes sa už potáca pod jedným percentom. A čím čas plynie, tým jej to ide ďalej z kopca na dno. Aj preto jej „chceli" média hlavného prúdu pomôcť, alebo ju pot

Peter Poláček

Milan Šupa

Zopár zásadných úvah o modlitbe

0icon

Ak sa chce niekto efektívne modliť, potrebuje mať určitú znalosť stvorenia a jeho úrovní. Keď ju totiž nemá, jeho modlitba vyznieva do prázdna a neprináša žiaden úžitok. To môže mať za následok, že človek na modlitbu rezignuje, zanevrie a natrvalo sa vzdá tohto jedinečného fenoménu. Modlitba však naozaj funguje, iba…

Zdenko Drdol

Problémy dnešnej doby

0icon

Slovensko sa rúti do budúcnosti bezhlavo, nekoncepčne. Podľa môjho skromného odhadu sa približne jedna tretina ľudí k nasledujúcim voľbám opäť nechystá. Veľmi častým argumentom tu je, že potenciálni voliči nevidia rozdiel medzi str

Gustáv Murín

Spravodlivosť podľa Matoviča

0icon

V rovnomennej knihe opisujem ako vláda vedená pôvodne Igorom Matovičom prišla s ľúbivým sloganom o tom, že vďaka nej bude mať polícia „rozviazané ruky“. Nikto, okrem nich samých, netušil, že to bude znamenať bezuzdné porušovanie procesných úkonov i právnych základov spravodlivosti. Mentálne vyšinutý jedinec tak v 

Armádny Magazín

Arestovič posunul ukrajinskú ofenzívu na máj až jún. Rusi majú nového veliteľa skupiny vojsk

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – Bývalý poradca v kancelárii prezidenta Ukrajiny Alexej Arestovič poskytol rozhovor v litovskej televízii. Vo vysielaní litovského televízneho kanála d

Fíni sa pripravujú na vojnu za "severský spôsob života". Zabudli na osud Hitlerových "severských bojovníkov"?

0 icon

USA, 28. marec 2023 (AM) – Helsinki, ktoré ešte neukončili prístupový proces do NATO, už udelili povolenie na prevádzku lietadiel aliancie vo vzdušnom priestore krajiny. Prvý let uskutočnilo spoločné prieskumné lietadlo RC-135 Rivet amerických vzdušných síl v sprievode bezpilotného prostriedku a zhromažďovalo informác

Jadrové zbrane v Bielorusku zničia jeden z hlavných mýtov na Západe

0 icon

Rusko, 28. marec 2023 (AM) – "Poľsko bude teraz oveľa obozretnejšie pri rozhodovaní o koncentrácii síl v blízkosti hraníc s Bieloruskom." Týmito slovami si odborníci vysvetľujú senzačné vyhlásenie Vladimíra Putina o jeho pripravenosti rozmiestniť ruské jadrové zbrane v Bielorusku. Reakcia Európy je paradoxná: EÚ z neja

Dôležitá je šírka rozbitého ľadu a rádius. Rusko dostane ďalšie dva jadrové ľadoborce Arktika

0 icon

Slovensko, 28. marec 2023 (AM) – Stanovili sa termíny položenia piateho a šiesteho sériového univerzálneho ľadoborca ​​s jadrovým pohonom projektu 22220 „Arktika“, ktorého kontrakt na stavbu dostal vo februári tohto roku „Baltijskij Zavod“ v Petrohrade - uviedol Maxim Kulinko, zástupca vedúceho riaditeľstva Severnej námornej cesty Štátnej korporácie Rosatom

Londýn vytvára precedens, ktorý zasiahne celý Západ. Najvyšší súd rozhodol o "Janukovyčovom dlhu"

0 icon

Slovensko, 27. marec 2023 (AM) – Británia má odvahu nielen vyvlastniť ruský majetok, ale aj podniknúť také radikálne kroky, ako je odmietnutie dlžníckeho štátu plniť si svoje záväzky voči veriteľovi. Londýn podporil želanie Kyjeva nesplatiť dlh Ukrajiny Ruskej federácii. Tlačová agentúra Bloomberg 16. marca priniesla správu: Ukrajina vyhrala na Najvyššom súde…

TopDesať

Trápi ťa stres? Tieto techniky ti ho pomôžu eliminovať

0 icon

Trápi ťa stres? Vďaka týmto technikám a cvikom ho dokážeš eliminovať oveľa skôr, ako si myslíš. Iba v USA trpí úzkostnými poruchami viac ako 40 miliónov dospelej populácie. Okrem toho približne 77% ľudí uviedlo, že zvýšená hladina stresu má negatívny vplyv na ich fyzické zdravie. Samozrejme, nemáme žiadne magické riešenie…

Poznáš vlajky krajín? Tento kvíz preverí tvoje vedomosti

0 icon

Dával si pozor na hodinách geografie? Možno už prešiel nejaký ten čas, od kedy si naposledy sedel v lavici. Dnes sa spoločne pozrieme na tento kvíz, ktorý overí tvoje vedomosti a ty tak zistíš, ako dobre poznáš vlajky jednotlivých krajín. V dnešnom kvíze sa zameriame na vlajky krajín. Už ako…

Iba pár ľudí dokáže v priebehu 7 sekúnd objaviť ukrytý citrón

0 icon

Optická ilúzia vďaka ktorej si otestuješ svoje IQ. Ľudia s vyšším IQ majú väčšiu pravdepodobnosť, že vyriešia túto hádanku. Iba zopár ľudí dokáže na obrázku za 7 sekúnd nájsť ukrytý citrón.   [the_ad id="80455"]   Táto optická ilúzia dokonale poslúži na otestovanie tvojho IQ. Ilúzie sú ohromujúce, hlboko fascinujúce, tvar meniace obrazy…

Prvé zviera, ktoré uvidíš na obrázku ti prezradí veľa o tvojej osobnosti

0 icon

Čo ti prvé napadlo pri pohľade na titulnú fotografiu článku? V dnešnom článku budeš mať za úlohu pozrieť sa na obrázok nižšie. Nachádza sa na ňom viacero zvierat. Prvé zviera, ktoré na obrázku uvidíš ti prezradí veľa o tvojej osobnosti. Obyčajné pričuchnutie k tričku je jedným zo spôsobov, ako zistiť…

Takto vyzerá väzenie vo svete. Ten kontrast je dychberúci!

0 icon

Veril by si, že niektoré väznice sveta vyzerajú lepšie ako slovenské nemocnice či hotely? A v niektorých krajinách sú podmienky vo väzenských celých horšie ako v tvojich najhorších snoch. Zaujíma ťa, ako vyzerá väzenie v rôznych krajinách? TOP10 ti to dnes ukáže. Stále viac ľudí je za mrežami. Podľa Inštitútu…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali