Andrej Rezčikov si všíma aj článok na portáli Focus , podľa ktorého vyhlásenie čínskeho denníka South China Morning Post naznačuje, že vojna medzi Čínou a USA sa kvôli Trumpovej administratíve stáva realitou. Čínske vojenské sily posilňujú svoju prítomnosť vo Východočínskom a Juhočínskom mori a čínski predstavitelia otvorene upozorňujú USA, aby si premysleli svoju stratégiu v Ázijsko-tichooceánskom regióne.
Názory Číny a USA na Juhočínske a Východočínske more sa kardinálne líšia. Čína trvá nad kontrolou sporných ostrovov a buduje aj nové umelé ostrovy. Takisto nemieni vzdať dohľadu nad plavbou lodí v miestnom prielive, cez túto morskú cestu prechádza väčšina svetového obchodu. USA zastávajú názor, že uvedené cesty by nemali byť pod kontrolou Číny a počas svojej predvolebnej kampane Donald Trump niekoľko krát označil Čínu za hlavného súpera USA, pričom skritizoval aj nezáujem Číny riešiť problém jadrových ambícii KĽDR.
Peking považuje za hrubé zasahovanie do teritorálnych otázok Číny Trumpove spochybňovanie politiky jednotnej Číny, ktorú dodržiaval aj Barack Obama. Čína považuje Tchaiwan za svoju provinci, ktorá sa po čase vráti do zostavy čínskych provincí. Čína nemá diplomatické kontakty s krajinami, ktoré uznávajú nezávislosť Tchaiwana. Keď na konci roka 2016 Trump telefonoval s prezidentkou Tchaiwanu Cchaj Jing-wen, Čína prijala tento Trumpov čin veľmi rozhorčene a negatívne.
Čínsky prezident Si Ťin-pching počas svojho európskeho turné síce hovoril o tom, že Čína hľadá nový model vzťahov s USA a v Davose vyzval lídrov USA k spoločnému úsilu na budovaní dlhoročných a korektných vzťahov. Odpoveď Rexa Tillersona, ktorý potvrdil, že USA vyslali Číne “jasný signál” čínskym lídrom ukázala, že komunikácia s predstaviteľmi Trumpovej administratívy bude veľmi náročná.
Pritom kritici Donalda Trumpa v USA už amerického prezidenta obvinili že nadštandardne Číne pomáha. Senátor John McCain informoval, že stiahnutie sa USA z Transtichooceánskeho priestoru pomohlo Číne posilniť jej ekonomickú moc.
Vasilij Kašin, ruský expert na oblasť Ďalekého východu tvrdí, že už počas posledných dvoch rokoch Obamovho pôsobenia v prezidentskom úrade sa vzájomné vzťahy medzi Čínou a USA zhoršovali, tento trend pokračuje aj naďalej. Napätie bude rásť aj počas Trumpovho pôsobenia, vzťahy medzi Čínou a USA budú veľmi chladné. Čína si je vedomá svojho ekonomického i vojenského potenciálu a vie, že spoločne s Ruskom predstavuje súpera nad sily USA i NATO. Čínski predstavitelia pôsobia neústupným dojmom, chápu, že ústupky voči USA by oslabili ich postavenie na domácej politickej scéne. Číňania kalkulujú aj s možnosťou, že Trump viac blufuje ako reálne hrozí a buduje si image rozhodného štátnika. Číňania takisto reálne chápu, že svetový biznis sa presúva do Číny a USA sa snaží posilniť svoj vplyv v Transtichooceánskej oblasti.
Podľa ruských analytikov sa momentálne Trump snaží oprášiť Nixonov scenár. Nixonovi sa podarilo naštrbiť vzťahy medzi Čínou a Ruskom, sformoval alianciu proti ZSSR. Trump sa snaží o to isté, len v opačnom garde. Snaží sa, aby Rusi zaujali neutrálny postoj voči Číne a USA by mohli na Čínu tlačiť. Ak by sa Rusko-čínske spojenectvo rozpadlo, USA by mohli po častiach eliminovať nebezpečenstvo zo strany Číny a potom aj Ruska. Zachránili by sa tak v pozícii svetovej veľmoci č. 1. Podľa Donalda Trumpa bola Obamova zahraničná politika veľmi nešťastná, pretože USA a Západ príliš tlačili na pílu a snažili sa prerušiť vzťahy Ruska a Európy. Rusko sa preto preorientovalo na Čínu a momentálne prišlo k zblíženiu oboch krajín. Toto zblíženie robí vrásky na čele Američanom.
Ďalší ruský analytik a politológ Alexander Lukin na rozdiel od Focusu nevidí situáciu v čiernych farbách. Podľa jeho slov reálny konflikt nehrozí, o konflikte hovoria generáli “nižšieho rangu”. Podľa Lukina chcú Číňania ukázať, že sú schopní jednať aj v prípade negatívneho rozvoja udalostí a že sa neboja ani eskalácie napätia. Takisto nevylučuje možnosť, že Čína tlačí na novú americkú administratívu a potvrdil, že z čínskej strany môže ísť aj o snahu bodovať u miestneho čínskeho obyvateľstva.
Rusko vníma Čínu ako svojho spojenca a dôležitého obchodného partnera. Preto nemá žiadne problémy Číňanom predať moderné lietadlá, tanky i ponorky, tieto zbrane majú dostatočný smrtiaci potenciál na to, aby odradili každého nepriateľa.