Vlna horúčav v Spojených štátoch a Kanade by nebola možná bez klimatickej zmeny, tvrdí štúdia

Vlna horúčav v Spojených štátoch a Kanade by nebola možná bez klimatickej zmeny, tvrdí štúdia

Bratislava 8. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/DPA – Kay Nietfeld/dpa +++ dpa-Bildfunk +++, TASR – Henrich Mišovič)

 

Smrtiaca vlna horúčav, ktorá koncom júna zasiahla americký Pacifický severozápad a západ Kanady, by nebola možná bez ľuďmi spôsobenej klimatickej zmeny. Vyplýva to novej vedeckej analýzy, podľa ktorej práve klimatická zmena pridala rekordným teplotám ešte zopár stupňov navyše

pes vo fontáne, horúčava
Ilustračné foto

Medzinárodný tím 27 vedcov vypočítal, že klimatická zmena zvýšila pravdepodobnosť výskytu extrémnych horúčav najmenej 150-násobne, no pravdepodobne omnoho viac.

Reklama

Podobná vlna horúčav bola podľa odborníkov javom, ktorý by sa mohol vyskytnúť raz za tisíc rokov. Ak sa však svet oteplí ešte o ďalšieho 0,8 stupňa Celzia, mohol by sa pravdepodobne objaviť aj každých päť až desať rokov, konštatuje štúdia World Weather Attribution. Ak bude znečisťovanie pokračovať súčasným tempom, je pritom takéto oteplenie podľa jedného z autorov štúdie vzdialené 40 alebo 50 rokov.

Tento druh extrémnych horúčav by sa zmenil z „v podstate prakticky nemožných na relatívne bežné“, poznamenal spoluautor štúdie, klimatický vedec z Princetonskej univerzity, Gabriel Vecchi s tým, že je to „obrovská zmena“.

Reklama

V prípade Pacifického severozápadu a Kanady je pritom klimatická zmena podľa štúdie zodpovedná za dva stupne Celzia z extrémnych teplôt. Týchto pár stupňov však z hľadiska ľudského zdravia predstavuje veľký rozdiel, upozornila ďalšia spoluautorka, Kristie Ebi z Washingtonskej univerzity, ktorá prežila horúčavy v Seattli.

„Táto štúdia nám hovorí, že klimatická zmena zabíja ľudí,“ konštatovala Ebi, podľa ktorej potrvá ešte niekoľko mesiacov, kým spočítajú obete júnových horúčav. Pravdepodobne to však budú stovky až tisíce. Len v Oregone v stredu štátny súdny lekár potvrdil 116 úmrtí súvisiacich s horúčavami.

„Bez klimatickej zmeny by sa táto udalosť nestala,“ vyjadrila sa hlavná autorka štúdie, klimatická vedkyňa Friederike Otto z Oxfordskej univerzity.

 

Podcenenie vplyvu klimatickej zmeny?

Na uvedenej vlne horúčav je pozoruhodné, o koľko vyššie boli teploty oproti starším záznamom a tiež v porovnaní s tým, čo predpovedali klimatické modely.

Reklama

„Každý sa obáva implikácií tejto udalosti,“ doplnil ďalší spoluautor, holandský klimatický vedec Geert Jan van Oldenborgh.

„Je to niečo, čo nikto nečakal, čo nikto nepovažoval za možné. Máme pocit, že vlnám horúčav nerozumieme tak dobre, ako sme si mysleli,“ uviedol.

Tím World Weather Attribution robí rýchle analýzy, ktoré neskôr publikujú v recenzovaných odborných časopisoch. V minulosti zistili podobné rozsiahle vplyvy klimatickej zmeny pri viacerých vlnách horúčav v Európe alebo na Sibíri. V prípade sucha v Brazílii alebo horúčav v Indii zase napríklad nepotvrdili, že by faktorom bola práve klimatická zmena.

sucho
Ilustračné foto

Šesť vedcov, ktorí sa na štúdii nepodieľali, podľa agentúry AP konštatovalo, že štúdia dáva zmysel a rozsah vplyvu klimatickej zmeny dokonca pravdepodobne podceňuje. Klimatické modely totiž nezohľadňujú viaceré ďalšie faktory, ako sú zmeny dýzového prúdenia v dôsledku klimatickej zmeny alebo zhoršovanie horúčav v dôsledku suchej pôdy.

Klimatický vedec Andrew Weaver z University of Victoria, ktorý nebol súčasťou tímu, poznamenal, že „Victoria, ktorá je známa miernou klímou, pôsobila minulý týždeň skôr ako Údolie smrti“.

Reklama

„Bol som už na mnohých horúcich miestach na svete a toto bolo najhoršie, čo som zažil,“ prezradil a zároveň upozornil, že „to ešte nič nebolo“ a „bude to omnoho horšie“.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali