Vedci z Kalifornskej univerzity v Davise analyzovali údaje získané pozorovaním niekoľkých tisíc psov 35 plemien po dobu 15 rokov vo Veterinárnej fakultnej nemocnici, aby zistili, či vek a pohlavie psa majú vplyv na následky kastrácia.
Ako možné dôsledky sterilizácie zvažovali choroby kĺbov, vrátane dysplázie bedra a lakťa, ruptúry (pretrhnutie) skríženého väzu lebky a tiež onkologické ochorenia, ako je lymfóm, hemangiom alebo rakovina stien krvných ciev, nádory tukových buniek a osteosarkóm čiže rakovina kostí.
Vedci zistili, že plemená sa v tomto výrazne líšia. U niektorých je veľmi vysoké riziko vzniku rakoviny a kĺbových ochorení následkom sterilizácie alebo odstránenia vaječníkov, zatiaľ čo u iných je toto riziko nízke. Pritom pravdepodobnosť vývoja ochorenia nezávisí na veku v čase sterilizácie.
“Medzi plemenami sú obrovské rozdiely,” uvádza univerzitná tlačová správa slová vedúceho autora štúdie Benjamina Harta, profesora Školy veterinárneho lekárstva pri Kalifornskej univerzite v Davise. Pokiaľ ide o zdravotné riziká a vek, v ktorom je pes vykastrovaný, neexistuje žiadny univerzálny prístup. U niektorých plemien vznikli problémy, u iných nie, u niektorých došlo k ochoreniu kĺbov, ale nie k rakovine, alebo naopak.“
Vedci zistili, že náchylnosť k ochoreniu kĺbov súvisí s veľkosťou tela psa.
“Menšie plemená tieto problémy nemajú, zatiaľ čo väčšina väčších plemien má tendenciu k ochorenia kĺbov,“ hovorí ďalší autor štúdie, profesor Lynette Hart.
Zaujímavou výnimkou sú predstavitelia dvoch obrovských plemien – nemeckej dogy a írskeho vlkodava, ktorí pri sterilizácii netrpeli chorobami kĺbov v žiadnom veku.
Vedci tiež zistili, že výskyt rakoviny u malých psov bol nízky nezávisle na tom, či boli kastrované alebo nie. Existovali však aj výnimky – u malých bostonských teriérov a shih tzu bol po sterilizácii zaznamenaný významný nárast počtu onkologických ochorení.
Ďalším dôležitým zistením bolo to, že pohlavie psa má tiež niekedy význam.
Napríklad u samíc bostonských teriérov, vykastrovaných v štandardnom veku šesť mesiacov, nebolo pozorované zvýšené riziko ochorenia kĺbov alebo rakoviny v porovnaní s nekastrovanými, ale u samcov rovnakého plemena bolo zvýšené riziko.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že pri kastráciu alebo odstránení vaječníkov sú samice celkovo viac ohrozené vznikom jedného alebo viacerých druhov rakoviny – o 5 až 15 percent viac než samce.
Autori dúfajú, že výsledky ich štúdie pomôžu majiteľom psov lepšie zvažovať kastráciu.
“Domnievame sa, majiteľ domáceho zvieraťa by to mal starostlivo zvážiť a urobiť po konzultácii s veterinárnym lekárom, a nie pod vplyvom verejnej mienky,” uvádza Benjamin Hart.
Štúdia poskytuje odporúčania pre majiteľov domácich zvierat a veterinára, týkajúce sa 35 plemien psov.