Sledovanie televízie viac ako dve hodiny denne podľa vedcov zvyšuje riziko infarktu. Odborníci hovoria, že zvyk sledovania televízie často zvyšuje riziko úmrtia na infarkt alebo mŕtvicu. Z veľkej časti je to spôsobené skutočnosťou, že ľudia sa pohybujú menej a často pri sledovaní konzumujú jedlo. Okrem toho televízne obrazovky vyžarujú modré svetlo, čo môže viesť k poruchám spánku, píše Daily Mail.
Podľa vedcov je toto sedenie a sledovanie modrej obrazovky horšie ako počas práce alebo počas jazdy, pretože diváci majú potom tendenciu v rovnakej dobe aj jesť, naznačujú štúdie.
Vedci urobili experiment s 500 tisíc dobrovoľníkmi vo veku od 37 do 73 rokov, ktorí v dotazníku uviedli, koľko času strávia za deň sledovaním rôznych programov.
Tí, ktorí sledovali televíziu viac, mali väčšiu pravdepodobnosť vzniku kardiovaskulárnych ochorení, ako sú infarkty alebo mŕtvice, a umierali na ne.
Bolo tiež viac pravdepodobné, že budú mať rakovinu, alebo na ňu zomrú, hlavne teda rakovinu pľúc.
Ukázalo sa, že tí, ktorí sledovali televíziu viac ako dve hodiny denne, mali o 8% zvýšené riziko úmrtia na infarkt a úmrtie z iných dôvodov sa zvýšila o 5%.
Bádatelia zistili, že človek, ktorý by chodil len pol hodinu denne – vymenil pol hodinu televízneho času za prechádzku, znížilo by sa uňho by riziko úmrtia o 10 percent.
Ukázalo sa tiež, že pre tých, ktorí spali menej ako šesť hodín v noci, bolo zdravšie vymeniť sledovanie televízie za spánok.
“Naša štúdia ukázala, že čas strávený sledovaním televízie je spojený s radom negatívnych účinkov na zdravie. Potvrdilo sa, že ľudia, ktorí sledujú televíziu viac ako dve hodiny, by sa mohli vzdať časti tejto doby v prospech dlhšej prechádzky alebo spánku,” povedal spoluautor štúdie doktor Hamish Foster.
Výskum bol publikovaný v časopise Mayo Clinic Proceedings.