Vedci predpokladajú, že mikroorganizmy – baktérie a vírusy – môžu existovať mimo Zem. Nájdenie tekutej vody na viacerých miestach v slnečnej sústave zvyšuje túto pravdepodobnosť. Existujú plány na ich vyhľadávanie na Marse a niektorých mesiacoch Saturnu a Jupitera a dodanie vzoriek na Zem. Koniec koncov, jedného dňa ľudia poletia na Mars.
Biológovia z univerzít v Aberdeene a Exeteri sa rozhodli otestovať, či sa imunitný systém bude brániť, ak by sa cudzie mikróby náhle dostali do ľudského tela.
“Svet si teraz príliš dobre uvedomuje problém imunity, ktorý súvisí so vznikom úplne nových patogénov,” vyhlásil vedúci výskumu profesor Neil Gow z Centra lekárskej mykológie v tlačovej správe Exeterskej univerzity. “V rámci myšlienkového experimentu sme premýšľali, čo by sa stalo, keby sme boli vystavení pôsobeniu mikroorganizmu, ktorý priviezli z inej planéty, kde sa vyvinul život. Bude náš imunitný systém schopný detekovať proteíny odvodené z mimozemských stavebných blokov?“
Imunologické riziko
Pozemské organizmy sú vytvárané na základe 22 aminokyselín – kľúčových stavebných kameňov života. Vedci predpokladajú, že mikroorganizmy z iných planét môžu vo svojej štruktúre obsahovať ďalšie aminokyseliny.
V laboratóriu syntetizovali dva druhy “exopeptidov“ – kombinácia aminokyselín, ktoré sa nenachádzajú na Zemi, ale hojne sa vyskytujú v uhlíkatých meteoritoch – isovalínu a kyseline α -aminoisobutyrovej, a testovali, ako na ne reagujú imunitné bunky myší. Ukázalo sa, že aktivácia T–buniek hlodavcov – kľúčových pre zahájenie imunitnej odpovede – bola menej účinná – 15 a 61 percent, v porovnaní s aktiváciou 80-90 percent, keď boli vystavené pôsobeniu peptidov pozostávajúcich výhradne z “pozemských“ aminokyselín, ale napriek tomu bola prítomná.
“Imunitná odpoveď na ,cudzorodé‘ peptidy bola menej účinná ako reakcia na tie, ktoré sa nachádzajú na Zemi,“ povedala hlavná autorka výskumu, doktorka Katja Schaeferová z Exeterskej univerzity. “Preto predpokladáme, že kontakt s mimozemskými mikroorganizmami môže predstavovať imunologické riziko pre vesmírne misie zamerané na vyhľadávanie organizmov na exoplanetách a satelitoch.“
Autori uvádzajú, že výsledky boli získané u myší, ktorých imunitné bunky fungujú rovnakým spôsobom ako u ľudí, a testované v laboratórnom prostredí. Ide však iba o predbežné údaje založené na vysokom podiele predpokladov a hypotéz.