„SAV sa dostane vo financovaní svojich aktivít na pokraj kolapsu. V popise rozpočtu sa explicitne hovorí o počtoch prepustených ľudí na SAV, čiže koľko SAV v rámci budúceho roku má prepustiť ľudí v rozpočtovej a príspevkovej sfére. Samozrejme, toto je situácia, ktorá by spôsobila, že v podstate kontinuálna veda v SAV bude neudržateľná. Budú ohrozené všetky vedné odbory v SAV,“ zdôraznil po rokovaní Odborového zväzu pracovníkov SAV vedúci vedecký pracovník SAV Albert Breier. Obáva sa, že hrozí prepúšťanie vedeckých pracovníkov na úrovni 17 – 20 percent.
Vedci žiadajú, aby sa štát k vede správal tak, ako je to v ostatných európskych krajinách. „Aby podporoval vedu tak, aby veda mohla existovať, aby nárast štátneho rozpočtu minimálne vykrýval infláciu, čiže my nechceme, aby nám dali to, čo nám dali minulý rok. Chceme, aby vznikla určitá politika štátu, ktorá bude prejudikovať to, akým spôsobom sa bude vyvíjať rozpočet vo vzťahu k inflácii a toho, čo sa dáva do vedy. Vedci súhlasia so zmenou štruktúry financovania vedy – aby sa zvyšoval podiel súťažných peňazí a aby klesal podiel inštitucionálnych peňazí. Ale to treba robiť pomaly, cielenou reformou. Nie, že prídem a začnem stínať stromy,“ prízvukoval Albert Breier.
Protestné akcie pracovníkov SAV sa konali aj na iných miestach, vo vedeckých ústavoch na Slovensku. Protestovali napríklad aj zamestnanci Astronomického ústavu SAV na starolesnianskych lúkach vo Vysokých Tatrách. „Pre náš ústav by to znamenalo katastrofu, lebo máme veľmi úspešné projekty zo Štrukturálnych fondov EÚ, kde sme nakúpili veľmi drahú a kvalitnú techniku a nemali by sme ju ako prevádzkovať. Sme už na hrane s platbami za prevádzku a ak by sme ešte museli prepustiť aj pracovníkov, tak túto techniku nebude mať kto prevádzkovať,“ podčiarkol riaditeľ AÚ SAV v Starej Lesnej Aleš Kučera.
Hovoril o dehonestáciu slovenskej vedy a obáva sa, že je to veľmi zlá správa ako pre vedu na Slovensku, tak aj pre tatranský ústav. „Myslím si, že vedci by si už zaslúžili nejakú stabilitu, slušné financovanie na úrovni európskeho priemeru, pretože určite k priemeru, ak nie k nadpriemeru, v Európe patríme. V prípade avizovaných škrtov by muselo z pracoviska v Starej Lesnej odísť asi 6 ľudí, aktuálne ich tu pracuje vyše 50, z toho 22 je vedeckých pracovníkov. Neviem si predstaviť chod ústavu bez, dajme tomu, piatich kvalitných starších vedcov alebo perspektívnych mladých výskumníkov. Hrozí, že mladí vedci sa po prepustení neuplatnia na Slovensku, alebo budú hromadne odchádzať do zahraničia,“ zdôraznil Kučera.
AÚ SAV na starolesnianskych lúkach by mali skrátiť rozpočet o takmer 17 percent globálne a vyše 10 percent na mzdách. Priemerná mzda vedcov sa tam pohybuje na úrovni 900 eur v hrubom. „Má sa pristúpiť k ďalšiemu znižovaniu približne o 500 pracovníkov plošne na celej SAV. My to považujeme za prehnané, pretože my sme si svoju úlohu dávno splnili, keď sme prepustili 178 pracovníkov, čo je najviac z inštitúcií, ktoré podporili reformu ESO. Nie je možné udržať kvalitu vedy pri takom nízkom počte pracovníkov, veda sa robí v súčasnosti vo väčších kolektívov,“ povedal predseda odborárov pracovníkov SAV Ľubomír Hambálek.
Odborníci prízvukujú, že SAV je našim najvýznamnejším centrom vedy a výskumu z hľadiska kvantity aj kvality vedeckých výstupov. Preto ťažko pochopiť neustále ataky na rozpočet SAV. Štátny rozpočet chce v roku 2015 na úkor SAV ušetriť 10 miliónov eur. Za cenu, za ktorú nepostavíme ani kilometer diaľnice, chcú obetovať 500 zamestnancov SAV. Prevažnú časť z nich budú tvoriť vedeckí pracovníci a z nich potom zrejeme mladí vedci, ktorých sa zbaviť je najjednoduchšie. Týmto krokom nie je v ohrození iba samotná SAV, ale aj budúcnosť vedy na Slovensku. Vedci sa pýtajú, prečo chcú kompetentní tak nástojčivo zdecimovať to najlepšie, čo v oblasti vedy doma máme?
8. októbra sa na webovú stránku “Veda chce žiť!” podpísal tisíci podporovateľ a na facebookovej stránke bola pokorená hranica 1000 lajkov. Vedci ďakujú všetkým, ktorí svojim podpisom rozšírili zoznam podporovateľov, či rozoslali správu o iniciatíve ďalej a dali tak najavo, že im osud vedy na Slovensku nie je ukradnutý. Tešia sa pozitívnej odozve z ich akademickej obce, od mnohých kolegov zo zahraničia a od verejnosti. Aj vďaka tejto podpore sa za posledné dni hovorilo v médiách o problémoch slovenskej vedy viac ako kedykoľvek predtým. Vedci hovoria, že je to veľmi dôležité.
Nie všetci však podporujú vedcov. Nepríjemne ich prekvapilo, že väčšina komentárov pod článkami v médiách o škrtaní rozpočtu SAV je v tom duchu, že tak im treba, aj tak sú to darmožráči,.. Vedci smutne poukazujú na to, že keď nie je podpora verejnosti, tak si akákoľvek vláda môže robiť s vedou čo len chce. Upozorňujú však na to, že o 20 rokov bude neskoro plakať: prečo len makáme za pasom v cudzích podnikoch?..
Vedci zverejnili text výzvy, ktorý vznikol z iniciatívy Odborového zväzu po mimoriadnej schôdzi odborárov a pracovníkov SAV.
Výzva vláde a parlamentu SR k realizácii podpory vedy
My pracovníci Slovenskej akadémie vied apelujeme na vládu a parlament SR, aby konali v zmysle programového vyhlásenia vlády, ktorým sa zaviazala rozvíjať vedomostnú spoločnosť a podporovať vedu. SAV je stabilným pilierom slovenskej vedy. Dlhodobo, aktívne a zodpovedne napĺňa svoje poslanie. Slovenská akadémia vied je spolu s vysokými školami a ďalšími zložkami vedy a výskumu stabilizujúcim prvkom modernej vedomostnej spoločnosti na Slovensku. Náš prínos k rozvoju poznania je akceptovaný doma aj vo svete. SAV patrí k najdôveryhodnejším inštitúciám Slovenska. Vládny návrh rozpočtu na rok 2015 a jeho projekcia na nasledujúce obdobie nezohľadňuje množstvo úloh, záväzkov a výsledkov akadémie, jej postavenie v systéme slovenskej vedy, a už vôbec nie v európskom výskumnom priestore. V konečnom dôsledku je pre SAV likvidačný a povedie k dlhodobému rozkladu systému vedy na Slovensku, spomaleniu rozvoja aplikovaného výskumu a k úpadku dlhodobo budovanej medzinárodnej vedeckej spolupráce.
Žiadame jasný koncepčný plán rozvoja SAV, obsahujúci odôvodnené zvyšovanie rozpočtu vo všetkých kategóriách výdavkov zabezpečujúci uchovanie integrity a nezávislosti SAV v jej základných funkciách ako sú veda a výskum, vzdelávanie a spolupráca s inými organizáciami spoločenskej praxe.
Žiadame zásadnú podporu rozvoja SAV na úroveň štandardnú v stredoeurópskom priestore, a rešpektovanie zákonných kompetencií a samosprávnosti SAV.
V Bratislave 15. októbra 2014.
eu