V mene pokroku sa tento kameň od dnes zákonom vyhlasuje za úrodnú pôdu!

V mene pokroku sa tento kameň od dnes zákonom vyhlasuje za úrodnú pôdu!

Bratislava 15. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Drahá čitateľka, drahý čitateľ; dovoľ mi rozpovedať Ti jeden príbeh. Ak si ho prečítaš s vnímavým duchom, odkryje Ti možno nový uhol pohľadu na istú v súčasnosti celospoločensky diskutovanú tému. Takže pohodlne sa usaď a …

Manželia
Ilustračné foto

V istom krásnom kraji bola veľká farma. Väčšinu jej rozlohy tvorila úrodná pôda, na ktorej obyvatelia farmy pestovali rôzne plodiny, čo im zabezpečovalo živobytie. Na pozemku sa nachádzalo aj miesto, ktoré bolo skalnaté a nedalo sa využívať na pestovanie plodín. Ľudia toto miesto nazývali Skalka. Niektorým sa Skalka páčila menej, iným viac; no všetci boli radi, že Skalka dotvárala kolorit farmy a akceptovali, že plní iné funkcie ako úrodná pôda. Tak to fungovalo v pokoji dlhé roky.

Reklama

Raz na farmu prišiel hosť, nazvime ho Cudzinec. Domáci Cudzinca pohostili a potom išli pozrieť polia na farme. Farmári mu vysvetlili, že úrodnú pôdu majú v úcte, lebo im zabezpečuje prežitie a budúcnosť. Preto jej venujú osobitnú pozornosť, obrábajú ju, prihnojujú, keď treba zavlažujú. Ku koncu prechádzky sa pristavili aj pri Skalke. Popísali mu, že toto je špecifická časť pozemku na ktorej sa nedá nič pestovať, ale že ju majú radi, lebo farmu skrášľuje a dá sa tu napríklad oddýchnuť.

Tu sa Cudzinec začal pýtať akési divné veci v tom zmysle, že prečo domáci Skalku tiež nepolievajú a neobrábajú. Otázky domácim nedávali žiaden zmysel – veď načo by bolo dobré polievať holú skalu… No Cudzinec začal ešte dôraznejšie nástojiť na tom, že nie je správne keď domáci inak pristupujú ku Skalke ako k úrodnej pôde. Vraj to je strašne zastaralý názor.

Reklama

Popísal príklady viacerých pokrokových fariem, kde celý pozemok volajú pojmom „úrodná pôda“ nezávisle od toho, či tam je skala, tŕnie, studňa, alebo čokoľvek iné. Cudzinec vraj pozná viacero moderných fariem, ktoré tiež mali Skalky, no najprv tento kus pozemku začali volať „úrodná pôda“, potom zabezpečili, aby polievanie, či akékoľvek iné obrábanie pôdy bolo rovnako zabezpečené aj na Skalke. Teda – tu sa hneď opravil – nie na „Skalke“, ale na tomto „špecifickom type úrodnej pôdy“.

Samozrejme, že na tento kus pozemku aj sadia rovnako ako na iné časti pôdy. Spiatočnícke hlasy hovoriace, že predsa do tejto holej skaly sa nedá nič zasadiť, sa postupne darí eliminovať. Tie najpokrokovejšie farmy sú tak múdre a osvietené, že keď zasadené plodiny poschádzajú (a výnimočne! sa stane, že práve na istom „špecifickom druhu úrodnej pôdy“ nič nevzíde), tak niektoré mladé rastlinky vytrhnú z miesta, kde vzišli a poukladajú ich na skaly tak, aby všade bolo rovnako.

Domáci len mávli rukou, pomysleli si svoje, dobrosrdečne Cudzincovi pripravili niečo na cestu a rozlúčili sa. Istý čas šlo všetko v pokoji a poriadku ďalej. No nevedno prečo, ale po istom čase začali Cudzincove myšlienky čoraz častejšie zaznievať z miestneho rozhlasu. Akokoľvek nemožné a nerozumné sa to zdalo, čoraz viac sa objavovali názory, že ten Cudzinec mal pravdu a že treba Skalku premenovať na „úrodnú pôdu“ a pestovať aj tam úplne rovnako ako na iných častiach poľa.

Pošuškávalo sa, že Cudzinec sa potajomky vrátil a doniesol všelijaké pozornosti. Najprv z nich rozdal tým domácim, čo spravovali rozhlas a potom aj niektorým ďalším porozdával rôzne veci s tým, že to majú využiť na presadzovanie jeho názorov. Ale to sa iba pošuškávalo a otvorene sa o tom veľmi nehovorilo, lebo keď to niekto spomenul, tak ho v rozhlase vysmiali pred celou farmou. Ale boli aj takí, ktorí naozaj úprimne súhlasili s tým, že Skalka a úrodná pôda je v princípe to isté a že sa majú obrábať úplne rovnako. Išlo najmä o mladých obyvateľov farmy, ktorí o reálnej farmárčine ešte veľa nevedeli a zároveň často počúvali miestny rozhlas.

Došlo to až tak ďaleko, že napriek tomu, že Skalka predstavovala približne dve percentá rozlohy farmy, debatovalo sa o nej na každom kroku. Niektorí obyvatelia boli zo situácie takí otrávení, že začali mať ku Skalke negatívny postoj aj keď s ňou pred tým nemali vôbec žiaden problém. Dokonca aj tí, ktorí zabezpečovali chod farmy, tiež vášnivo debatovali o Skalke – mnohonásobne viac, ako tomu bolo pred Cudzincovou návštevou. Stávalo sa, že kvôli venovaniu sa otázke Skalky farma nestihla poriadne zabezpečiť starostlivosť o skutočnú úrodnú pôdu. Asi najviac trpeli tí, ktorí mali Skalku úprimne radi. Túžili po tom, aby bol pokoj ako pred tým a veľmi jasne videli, že celý tento humbuk škodí celej Farme, no najviac práve Skalke.

Reklama

Ľudia sa hádali a reálna úroda na farme sa zmenšovala. No zástancovia pokrokového prístupu pritvrdzovali a podali na Radu starších návrh, aby sa Skalka začala nazývať pojmom „úrodná pôda“. Viac vraj nechcú… – aj keď všetkým bolo jasné, že postupne pôjdu po vzore osvietených cudzích fariem a neprestanú, kým sa nebudú vytrhávať mladé plodiny a ukladať na „špecifickú úrodnú pôdu“ tak, aby všade bolo rovnako… Ako príbeh pokračoval? Neviem. Sme uprostred tohto príbehu a záleží na každom z nás, ako bude pokračovať.

Manželstvo ako zväzok muža a ženy má výsostné postavenie

Každé prirovnanie má svoje obmedzenia. Ale tak, ako je prirodzené, že úrodná pôda a skala sú rozdielne, tak isto prirodzené je, že je principiálny rozdiel medzi manželstvom a vzťahom osôb rovnakého pohlavia. Je ťažké a nemúdre spochybniť, že manželstvo je spojením muža a ženy a že má v spoločnosti výsostné postavenie, lebo zabezpečuje prežitie spoločnosti do budúcna.

Vsuniem tu malú zaujímavosť: v niektorých prastarých nárečiach ešte ako-tak zachovaných na východnom Slovensku sa pre „manželstvo“ používa starší, pôvodnejší pojem „maLŽenstvo“, v ktorom je spojenie muža a ženy zreteľnejšie. Pojem „malženstvo“ sa dá nájsť aj v staročeštine a niečo naznačuje aj dodnes zachovaný názov obce s prastarou históriou – Malženice. Etymológia ale nie je oblasť môjho pôsobenia, preto túto parketu prenechám iným a prejdem ešte v závere k tomu, čo mi je bližšie.

Veľká časť mojich doterajších profesných skúseností je spojená s posudzovaním ekonomických (prípadne širších) dopadov aktivít firiem, inštitúcií, či celých verejných politík. Keď sa nad problematikou snahy o „zrovnoprávnenie“ partnerstiev osôb rovnakého pohlavia s manželstvom zamyslíme z pohľadu dlhodobých dopadov, myslím, že záver je jednoznačný: Investícia do snahy zrovnoprávniť za každú cenu dve úplne rozdielne veci sa spoločnosti vráti najmä v podobe rozhádanej spoločnosti a menšieho počtu detí.

Martin Rajňák
Na snímke Martin Rajňák

Na presadzovanie tejto agendy idú nemalé verejné zdroje, či už priamo cez dotácie rôznych takto zameraných mimovládok, ale aj nepriamo v podobe času, energie, osobných nákladov verejných funkcionárov venujúcich svoje zdroje práve tejto agende. Aký je pomer celospoločenských nákladov a dlhodobých celospoločenských prínosov pri téme „zrovnoprávňovania“ manželstva s inými formami spolužitia? Na druhej strane investícia do ochrany a podpory skutočného manželstva sa nám vráti v podobe lepšej demografie a prosperity spoločnosti. Na čo teda chceme míňať obmedzené verejné zdroje? Myslím, že odpovede na tieto otázky sú pri troške úprimnosti jasné.

Reklama

Zemiaky na holej skale nevypestujeme, aj keď na ňu nalepíme úradné oznámenie, že táto skala sa oficiálne volá „úrodná pôda“ …

Martin Rajňák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

06:36

Pri útoku dronom, ktorý v piatok zasiahol plynové pole v severoirackom autonómnom regióne Kurdistan, zahynuli štyria pracovníci z Jemenu.

06:30

Španielsko dodá Ukrajine rakety Patriot. Na videokonferencii medzinárodnej Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny to v piatok oznámila španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali