V. DUBAČOVÁ: Herci Divadla z Pasáže mi dali neskutočnú vnútornú slobodu

Banská Bystrica 28. apríla (TASR) – Narodila sa v Nitre, vyštudovala divadelnú réžiu na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a pôsobí v Banskej Bystrici, kde v roku 1995 založila Divadlo z Pasáže, ktorého hercami sú ľudia s mentálnym postihnutím. Divadelníčka Viera Dubačová, držiteľka Krištáľového krídla 2012 za filantropiu, momentálne rozvíja neziskovú organizáciu Animus Apertus. Zámerom je vybudovať divadelnú krajčírsku dielňu a zamestnať rómske dievčatá, ktoré vyrastali v detskom domove, povedala v rozhovore pre TASR v rámci multimediálneho projektu Osobnosti: tváre, myšlienky.

-Začiatkom roka ste boli ocenená Krištáľovým krídlom za filantropiu. Aký má pre vás význam?-

Každé ocenenie je pre človeka vnútornou satisfakciou. Ak to, čo robím, ľudia sledujú a má to ohlas, určite ma to teší. Na druhej strane ma to aj naštartuje ďalej hľadať a tvoriť. Ak vymyslím niečo, čo dáva zmysel aj pre spoločnosť, posúva ma to dopredu aj vnútorne. Tá cena akoby mi hovorila: "Áno Viera, toto naša spoločnosť potrebuje a ty môžeš týmto prispieť." Ocenenia sú dobré, pretože často sa stretávame aj s neúspechom, ktorý demotivuje, takže ocenenia nám potom znovu dávajú šancu.

-S akým neúspechom sa stretávate?-

Spoločnosť sa formuje a my sa snažíme vybudovať akúsi otvorenú občiansku spoločnosť. V posledných 20-tich rokoch to úzko súvisí s tým, ako ľudia vnímajú svoju participáciu na veciach verejných. Základné otázky sú: Ako môžem prispieť ku skvalitneniu života sebe a svojmu okoliu, aby táto krajina mala ľudskejší, otvorenejší charakter? Ako umelec tvorím umenie a kultúru, svojou tvorbou vypovedám o určitom stave spoločnosti. Niektoré veci kritizujem, na niektoré ľudské príbehy iba poukazujem. Hľadám príbehy, ktoré sú ťažšie ako tie zvyčajné. Dovedú ma k problémom, na ktoré ako umelec upozorňujem. Osoby, ktoré sú trochu iné – farbou pleti, zdravotným postihnutím alebo čímkoľvek – to naozaj majú v našej spoločnosti ťažšie. A rovnako iné je aj umenie, ktoré robím, komunitné umenie. Pracujem vždy s istou skupinou, komunitou ľudí, ktorá sa od väčšinovej spoločnosti niečím odlišuje. Takže, ak hovoríme o prekážkach, tak, ako má každý jednotlivec prekážku v spoločnosti, potom aj celá komunita má v sebe súbor prekážok, ktorý je súčtom jednotlivcov.

-Ocenenie vnímate ako satisfakciu za pomoc iným, či za jej prepojenie s umením?-

Vnímam to komplexne – za celú tvorbu, za všetko, čím som sa doteraz prezentovala. Vo svojom portfóliu mám založenie Divadla z Pasáže, dnes je to nezisková organizácia, mestské divadlo, má svojho riaditeľa, umeleckého šéfa, pri divadle existuje chránené bývanie, denný stacionár, herci sa vzdelávajú. Je to, vlastne, komplexné riešenie určitej problematiky. Na začiatku bolo umenie, umelecké dielo, jedna divadelná inscenácia, ktorá mala spoločnosti nastaviť zrkadlo. Keďže toto umenie bolo to, čo ma priťahovalo, stalo sa mi inšpirujúcim zdrojom a začala som sa mu venovať naplno.

-Posledný rok rozbiehate projekt divadelná krajčírska dielňa s dievčatami rómskeho pôvodu z detských domovov v rámci neziskovej organizácie Animus Apertus. Môžete ho priblížiť?-

S dievčatami som najprv robila divadelné workshopy, tam sme sa bližšie zoznámili. Adelka Tanková robila asistentku réžie v inscenácii Stoličky podľa Ionesca a v hre Ľuby Lesnej Téma Palach, ktoré sme realizovali v Záhrade – Centre nezávislej kultúry v Banskej Bystrici. Počas tejto spolupráce sme sa veľa rozprávali o dievčatách z domovov a o tom, ako by sa im dalo pomôcť. A začali sme hľadať možnosti, ako ich zamestnať… lenže po niekoľkomesačných snahách sme prišli na to, že nijako.

-Prečo?-

Pretože keď vyjdú z detských domovov, potrebujú mať akýsi dom na polceste alebo ďalší systém dovzdelávania, najmä o tom, čo je normálny život za bránami detského domova. A čo ich vonku čaká. Tak sme si vymysleli organizáciu Animus Apertus a začali uvažovať, ako urobiť z dievčat krajčírky. Tak Divadlu z Pasáže, ako aj iným neštátnym divadlám chýbajú divadelné dielne. "Adelka, a čo keby sme my vytvorili takú divadelnú umeleckú dielňu? Naučíte sa poriadne šiť," približovala som dievčatám svoju víziu. "Vycibríte sa v krajčírskom remesle a budete šiť divadelné kostýmy. Mohli by ste šiť aj normálnu konfekciu, hoci aj vankúše, prosto veci do bežného života. A pokúsime sa tým preraziť a urobiť nejaký biznis, aby vás to samo živilo a bavilo." No a takto to vzniklo. Napísali sme s Adelkou projekty, boli sme podporení Nadáciou Granvia a vďaka tomu rozbehli vzdelávanie. A veľmi nám pomáhajú aj ľudia z Nadácie Pontis. Dievčatá sa venujú každý deň komunikačným zručnostiam v rámci vzdelávacieho programu, anglickému jazyku, samotným krajčírskym zručnostiam či šperkárstvu.

-Priniesla ich činnosť už aj výsledok, kostýmy pre nejakú inscenáciu?-

Teraz vytvárame divadelnú inscenáciu Júlie z domu bez balkónu, ktorú s nimi režijne pripravuje Zuzka Galková, mladá režisérka z Bratislavy, a texty píše scenáristka Ľuba Lesná. Spolu s výtvarníčkou si budú dievčatá vyrábať a šiť kostýmy a keď budú hotové, pôjdeme s inscenáciou na turné. Budeme robiť osvetu o tom, čo znamená prežiť život v detskom domove a aké ťažké je postaviť sa na vlastné nohy. O tom je inscenácia. Okrem toho budú dievčatá prezentovať svoje kostýmy a robotu, takže, aj takto budeme zháňať zákazky.

-Na akých ďalších projektoch pracujete?-

S dôchodcami robím ďalšiu inscenáciu, Tajovského Statky – zmätky. Pokúsime sa s našimi úžasnými seniormi z Banskej Bystrice vytvoriť občianske združenie Samorasty – divadlo seniorov. Už sme spolu vytvorili inscenáciu Stoličky podľa Ionesca, mala neuveriteľný ohlas.

-Spolupracujete s rómskymi dievčatami, mentálne postihnutými hercami, dôchodcami. Aké ďalšie skupiny v spoločnosti si ešte zaslúžia pozornosť?-

Keď som v zahraničí, robím s utečencami. S ľuďmi, ktorí museli z rôznych dôvodov emigrovať, opustiť svoju krajinu, utiecť zo svojich domovov, často zanechať všetko pre nejakú vojnu alebo utláčanie z politických dôvodov. S týmito ľuďmi som robila, robím a verím, že ešte budem robiť. Sú to skupiny ľudí, s ktorými spolucítim a identifikujem sa s nimi. Počas celých 40 rokov bývalého režimu odišli státisíce ľudí zo Slovenska a  svet bol voči nim veľkorysý. Myslím si, že je veľmi dôležité pomáhať, keď človek príde o strechu nad hlavou, keď musí v jednej ruke držať dieťa, v druhej nejakú igelitku a utekať z domu. Neviem, či si to vieme vôbec predstaviť.

-S kým ešte spolupracujete?-

Pracovala som so skupinou drogovo závislých. Pracovala som s pacientmi s psychickými poruchami, vytvorili sme krásnu inscenáciu Na konci jesene. Verím, že som si ani nespomenula na všetky skupiny, s ktorými som pracovala. Ale stále sa cítim, že som kdesi na ceste a všetko je ešte len predo mnou.

-Nedá sa nespomenúť na Slovensku jediné svojho druhu Divadlo z Pasáže, ktoré ste založili v roku 1995. Ako vás napadlo zapojiť do divadelného života mentálne postihnutých ľudí?-

Nápad robiť inscenáciu s mentálne postihnutými som mala už pred revolúciou. Stále som premýšľala, s kým a ako by som robila. Po revolúcii, keď sme robili prvý happening, sme ešte mali hnutie Hipopotamus, neziskové združenie. Spolu s touto skupinou sme vytvorili prvý živý betlehem v Banskej Bystrici – dali sme dokopy prvý veľký bystrický happening. Na ten betlehem som priviedla ľudí z Pohorelskej Maše – mentálne postihnutých ľudí. Ale s ústavom som začala komunikovať už predtým, pred revolúciou, pretože som sa s nimi stretávala u nás v divadle.

-Prečo práve s nimi, čím vás títo ľudia oslovili?-

Vnútrom. Prosto, zrazu mi to prišlo ako kontrapunkt k tej dobe po revolúcii. Ľudia začali veľmi inklinovať k tomu, aby si po všetkých tých rokoch strádania čo najviac dožičili… Všetci tí, čo žili na jednom bielom rožku od výplaty do výplaty, zrazu chceli vytŕčať, byť veľmi bohatí a mať sa okamžite dobre. Keď sme vtedy vraveli o konzume, netušili sme, čo nás čaká o 20 rokov.

-A vy ste tou cestou nechceli ísť?-

Ja som si hovorila, že sa zastavím. Prosto, zoberiem si ľudí, ktorí žijú zavretí v ústavoch. Už som to kdesi spomínala, že aj ja som sa za socializmu cítila zavretá ako v ústave a tiež sa pre mňa otvorili hranice, tiež som nevedela, čo si počnem s vlastnou slobodou. Vedela som len, že chcem tvoriť a robiť divadlo, to boli pre mňa veľmi dôležité veci. A ako to súviselo so slobodou? Sama sa môžem slobodne rozhodnúť, s kým a o čom budem tvoriť. A cez týchto hercov chcem povedať spoločnosti, že ak nebude mať svoj ľudský rozmer a nebude sa vyvíjať v jednote so svojím vnútrom – lebo to teraz v inscenácii používame, povedal to Lahola (Leopold Lahola, slovenský dramatik, prozaik, scenárista a režisér, tvorca existenciálne ladených divadelných hier o účinkoch vojenského násilia v ľudskom živote, pozn. TASR), že aj ľudskosť treba pestovať – tak sa tá spoločnosť nemôže vyvíjať v rovnováhe.

-Roky spolupráce s týmito hercami musia v človeku niečo zanechať.-

Dali mi úplne nový pohľad na svet. Otvorili nové obzory. V podstate, ja vždy vravím, že zdravý človek má neskutočne obmedzený pohľad. Napriek všetkému, je to zvláštne. A dali mi neskutočnú slobodu – vnútornú, ktorú majú. Naučili ma, v čom je ten ich hendikep – mentálne postihnutie.

-V čom?-

Možno si často nevedia rady s vecami, s ktorými si my hravo poradíme. Máte na ceste prekážku a obídete ju. Oni možno pred ňou zostanú stáť, chvejú sa a nevedia ju prekročiť, nevedia, čo je za ňou a majú milión pocitov. Vy viete, že za ňou je taký istý chodník a idete ďalej. V tomto prípade potrebujú pomoc od nás, aby sme na chvíľu zastali a pomohli im prekročiť tú prekážku. A my takisto. Ako keby sme stáli pred milión prekážkami, ktoré si sami vytvárame, a často nemá kto pri nás zastať a pomôcť nám prekročiť tú pomyselnú bariéru, ktorú som si v sebe sama vytvorila, ja zdravý človek. Takže, toto ma naučili, to bolo pre mňa veľmi dôležité. Oni mi umožnili, aby som im isté bariéry pomohla prekročiť a aj oni mne týmto recipročne pomohli prekročiť moje bariéry. Preto vravím, že terapia aj umenie sú obojstranné. Účinok mieri od mentálne postihnutých k zdravému divákovi a naopak.

-Takže, pre návštevníka je predstavenie Divadla z Pasáže aj terapia.-

Áno. Je to aj terapia pre hercov, ale je to rovnaká terapia aj pre diváka. To je tá neskutočná pridaná hodnota.

-Ste riaditeľkou medzinárodného divadelného festivalu Arteterapia konaného v Banskej Bystrici. Ako vznikol?-

Arteterapia je naša (Divadla z Pasáže, pozn. TASR) značka, tú sme vymysleli a je to medzinárodný festival komunitného umenia. Najskôr sme chceli hľadať nejaké inšpirácie z krajín Vyšehradskej štvorky a tam sme našli divadlo nevidiacich, videli sme tam divadlo, ktoré robí s drogovo závislými, v Čechách divadlo nepočujúcich, a takto sme si hľadali nejaké kontakty. Potom sme navštívili zahraničných partnerov v Belgicku, Holandsku, Škandinávii, Anglicku a už sa to začalo rozbiehať. Navštívili sme veľký medzinárodný festival komunitného umenia v Rotterdame a dostávalo to celé úplne iný charakter. Potom sme sa začali identifikovať, definovať a zistili sme, že to komunitné umenie je angažovaným umením, ktoré sa angažuje v prospech komunity, s ktorou a o ktorej to umenie vzniká.

-Aké má festival miesto na kultúrnej scéne?-

Tento festival vnímam aj ako príležitosť pre mladých umelcov, tvorcov konfrontovať sa v pracovných stretnutiach, na workshopoch, kolokviách o umení, jeho poslaní v budúcnosti, aj v súčasnej kríze. Aké je poslanie umenia v tom, čo nás čaká. Niekto vraví, že celosvetová kríza, ktorá nás prepadla, je okrem ekonomickej najmä morálna. A umenie reflektuje všetky tieto súvislosti. Okrem toho, vždy, keď je kríza, sú najviac zaťažené vrstvy, ktoré sú najchudobnejšie, postihnuté, iné. Čiže, môžem povedať, že kríza sa najmarkantnejšie prejavuje práve tu. A potom, samozrejme, u podnikateľov, ktorí zamestnávajú ľudí. Čo je svojím spôsobom v súčasnosti tiež komunita utláčaných. Arteterapia sa vyvinula v angažovaný festival, ktorý v spoločnosti kričí, je hlasom utláčaných. Na druhej strane oslovuje spoločnosť v regióne, spolupracujeme najmä s mládežou, školami. Čiže, pre nás je to veľmi dôležité.

-Máte nesplnený sen v oblasti divadelnej, kultúrnej?-

Jeden veľký nesplnený sen je postaviť naozaj umelecké centrum, otvorenú náruč pre tvoriacich ľudí od jedného do 150 rokov v Banskej Bystrici. V rámci ktorého by sme naozaj vytvorili malé umelecké mestečko ako také medzinárodné centrum nielen pre komunitné umenie. A ja verím, že veľké medzinárodné centrum pre otvorené umenie, pre všetkých, sa nám podarí vybudovať. Ktovie, možno nájdeme priestor na amfiteátri.

-Banskobystrický amfiteáter bol ale zaradený do zoznamu neupotrebiteľného nehnuteľného majetku vhodného na odpredaj.-

Všetko sa vyvíja a mňa teraz veľmi oslovila skupina mladých ľudí Umenie spája. Práve oni sa teraz začali zasadzovať za záchranu amfiteátra. Sama som poslankyňa, naozaj si myslím, že by sa mal amfiteáter vyradiť z neupotrebiteľného majetku. Myslím, že ich idea "zachráňme amfiteáter" je hodná podpory a že Bystričania si zaslúžia mať takýto priestor. My nemôžeme všetko rozpredávať, už sme predali Dom kultúry, kino Urpín, Hviezdu, naozaj sme rozpredali, čo sa dalo. Takže, zachráňme aspoň toto. Je to priestor pre veľkú nádhernú umeleckú dedinu, ktorá nás môže reprezentovať. Lepší pozemok na stavbu takéhoto kultúrneho stánku nenájdeme.

-Váš pohľad na súčasnú slovenskú kultúrnu scénu?-

Tá kultúrna scéna je taká, ako Slovensko. Aká je naša história, náš vývoj. Nie je ani lepšia ani horšia, ale máme obrovský potenciál. Možno máme málo sebavedomia, možno to veľmi dobré je pozatvárané v rôznych lokalitách. Možno sa o tom málo hovorí. Snažím sa objavovať aj kolegov – umelcov, snažím sa pátrať po menách, ľuďoch, žijúcich, nežijúcich, po súčasníkoch. Pretože toto je naša veľmi smutná stránka, že my tým, že máme málo sebavedomia, potrebujeme dávať na povrch len také krikľavé veci, ktoré často nemajú takú umeleckú hodnotu a kvalitu, ako tie jemné, distingvované veci, ktoré nekričia na povrchu.

-Čo máte na mysli?-

My sa nejakého neznámeho umelca, ktorý urobil dobré divadelné predstavenie, umelca z nejakého, v úvodzovkách, vidieka, alebo výtvarníka, ktorý nemá meno, bojíme posúdiť, povedať, to je dobré, dajme to do národnej galérie. Nech tam ide robiť, pozvime ho, je dobrý. Ale nie, on sa niekde pri hraniciach s Poľskom bude trápiť, alebo nikto o ňom nebude vedieť, pokiaľ si nevytvorí meno. A potom povieme, aha, on je dobrý, a pritom 20 – 30 rokov sa trápil kdesi v ústraní.

Rozhovor s Vierou Dubačovou je súčasťou multimediálneho projektu Osobnosti, tváre, myšlienky, v rámci ktorého prináša TASR každý týždeň rozhovory, fotografie a videá osobností slovenského, európskeho i svetového politického, spoločenského, ekonomického, športového a kultúrneho života.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slovákov majú očkovať inou vakcínou Pfizer než odsúhlasila Európska lieková agentúra EMA. Zmluvy medzi eurokomisiou a dodávateľmi vakcín Pfizer, AstraZeneca, Moderna a J&J sú striktne utajené

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:Wikimedia, TASR/AP-Khalil Hamra)   Slovenský europoslanec Milan Uhrík upozornil na závažné skutočnosti, ktoré kompromitujú úprimnosť a nezištnosť prezidentky Zuzanay Čaputovej, ministerky Márie Kolíkovej a riaditeľky ŠÚKL Zuzany Baťovej v ich kampani za zverejnenie zmluvy na dodávky ruskej vakcíny Sputnik V Podľa škandalózneho vyjadrenia riaditeľky ŠÚKL Zuzany…

Únos dieťaťa do Ruska? Alebo hyenizmus prestitútov a zneužitie rodinného sporu na protiruskú propagandu?

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Facebook)   Na portáli Aktuality.sk sa nedávno objavil článok o rodinnej dráme, v ktorej Slovák údajne mal uniesť pred matkou ich maloletú dcéru do Ruska a tam sa s ňou ukrývať pred spravodlivosťou. Lenže zdá sa, že veci môžu byť aj trochu inak Pred niekoľkými…

Odvetné kroky Ruska sú poľutovaniahodné, vyostrujú spor, hlása USA

0 icon

Washington 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP)   Americké ministerstvo zahraničných vecí v piatok vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Ruska vyhostiť amerických diplomatov, pričom dodalo, že Moskva tak vyostruje spor medzi krajinami. Informovala o tom agentúra AFP "Nie je v našom záujme vstupovať do eskalačného cyklu, vyhradzujeme…

Predlžuje sa dĺžka výnimky po prekonaní ochorenia COVID-19, zverejnili aj výhody pre zaočkovaných

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jacob King)   Výnimka týkajúca sa časového intervalu po prekonaní ochorenia COVID-19 sa predlžuje z troch mesiacov na 180 dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 19. apríla upravuje vstup do prevádzok a priestorov zamestnávateľa Rozširujú sa aj možnosti vstupu do…

Postupuje sa podľa tradičného scenára. Spontánne kytice už dostala, nasledovať bude ocenenie Biela Vrana?

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel)   Pracujúci občania a pracovné kolektívy z celého Slovenska spontánne prinášajú kytice kvetov vedúcej ústavu na kontrolu liečiv Zuzane Baťovej. K spontánnej akcií pracujúcich sa pridáva aj prezidentka Čaputová. Toto nie je výjav z 50. rokov toto akcia organizovaná ľuďmi ktorí do 50. rokov…

Baťová sa po (geo)politickom stanovisku k Sputniku stala liberálnou hviezdou. Zdá sa, že pre ňu a jej fanúšikov s kvetmi už neplatí ani zákaz zhromažďovania

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Milan Kapusta, Screenshot)   Šéfka Štátneho Ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), Zuzana Baťová svojím stanoviskom k Sputniku V, do ktorého primiešala aj politiku, zrejme škodí reputácii slovenskej vedy vo svete. Napriek tomu sa Baťovej podľa všetkého práve začala sľubná politická kariéra. S najväčšou pravdepodobnosťou…

FSB zadržala v Petrohrade ukrajinského konzula Oleksandra Sosoňuka

0 icon

Petrohrad 17. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia/SpetsnazAlpha)   Agenti ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) zadržali konzula Generálneho konzulátu Ukrajiny v Petrohrade Oleksandra Sosoňuka. Informovala o tom v sobotu agentúra TASS s odvolaním sa na Centrum FSB pre vzťahy s verejnosťou Ukrajinského konzula zadržali 16. apríla počas stretnutia s ruským občanom, od ktorého…

Pohľadnica zo železničnej stanice v Nitre. Odoslaná je na východ?

0 icon

Nitra 16. apríla 2021 (HSP/Foto:HSP)   Vonku zúri pandémia, človek sa bez rúška bojí čo i len nos vystrčiť. Ale naši vojaci nie: tí sa veru neboja. Pandémia-nepandémia, oni idú plniť rozkazy. A tak si na nich aspoň takto spomeňme: veď koniec-koncov, oni to všetko robia v našom mene Napriek…

Líderka potratových aktivistiek v Argentíne zomrela počas potratu

0 icon

Bratislava 17. apríla 2021 (HSP/Remix/Foto:Screenshot Youtube/Noticias - HM Televisión)   Smrť 23-ročnej bojovníčky za potraty Marie de Valle Gonzalez Lopezovej je prvým zaznamenaným úmrtím v Argentíne po tom, čo krajina legalizovala potrat koncom roku 2020 Španielske médiá zverejnili správu, že radikálna podporovateľka potratov zomrela pri potrate, ktorý predtým označovala ako…

Na Windsorskom hrade sa uskutoční pohreb princa Philipa

0 icon

Londýn 17. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Na Windsorskom hrade sa v sobotu uskutoční posledná rozlúčka s princom Philipom, manželom kráľovnej Alžbety II., ktorý zomrel minulý piatok vo veku 99 rokov Pohrebné obrady sa budú konať v hradnej Kaplnke sv. Juraja o 15.00 h miestneho času (16.00 h SELČ).…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Pán premiér Heger, nehanbíte sa za ypsilonku?

0icon

To, že naši politici nevedia po slovensky a ich PR manažéri, ktorí majú byť v gramatike ako doma, sa ich hanbia upozorniť na chyby, alebo tieto upozornenia svojich mediálnych guru ignorujú, je ich problémom. Preto sa aj často blamujú. Spomeniem na úvod samé cudzie výrazy, anglikanizmy a čechizmy našich politikov…

Jozef Slávik

Hochštapler ...

0icon

Ide o udomácnený cudzí výraz, ktorý v slovenčine označuje takúto osobu ako podvodníka uhladeného vystupovania, podvodníckeho dobrodruha, fičúra, šviháka, dokonale vymódeného, aby už iba ten prvý dojem, na ktorý, žiaľ naletia tisíce ľudí mu pomohli svoje klamstvá premeniť na dokonalý úspech. V novodobom svete si hlavne starší ľudia získali skúsenosť…

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazyk môže dramaticky zmeniť tvoju tvár. Ako?

0 icon

Dvojitá brada sa formuje v dôsledku genetiky, starnutia a priberania. Ako sa však ukazuje, je tu ešte jeden dôvod: nesprávne držanie jazyka. Dobrá správa je, že je možné sa tejto fyzickej vlastnosti zbaviť. Mladší ľudia s napnutou pokožkou si môžu vďaka tomu dramaticky vylepšiť kontúry tváre. Teraz je čas zistiť, ako ti môže jazyk pomôcť získať tú nádhernú čeľusť už navždy.…

Nevieš zohnať droždie? Vyrob si doma vlastný kvások a budeš za vodou

0 icon

Zdá sa, že droždie sa v posledných týždňoch stalo žiadaným tovarom, ktorý sa na regáloch dlho neohreje. Prečo si ale radšej neskúsiš doma vyrobiť vlastný kvások? Pandémia COVID-19 v nás vyvolala určitú spolupatričnosť, pretože tisíce ľudí darovali peniaze, čas a úsilie na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú. U niektorých…

TOP10+: Chlpáči, ktorí sa nevedomky stali agentmi 007

0 icon

Zvieratá sú od prírody obdarené ideálnym prestrojením. Majú na to farbu, inštinkt, pôvab aj vynaliezavosť. Máš aj ty doma agenta 007? Všetky vlastnosti majú nielen zvieratá v divočine, ale aj domáci miláčikovia. Aj keď trošku menej podareným spôsobom. Mnoho majiteľov môže potvrdiť, že ich chlpatí obľúbenci sa radi často schovávajú…

Ilumináti: Oko, ktoré všetko vidí - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Oko, ktoré všetko vidí. Ilumináti a nové usporiadanie sveta na základe cieľov vytýčených Rádom už na konci 18.storočia, si toto hnutie získavalo sympatizantov po celej Európe. Dodnes sa Rád Iluminátov považuje za najstaršiu stále živú konšpiráciu. Dosť bolo úvodných rečí. Poďme na druhú časť. V tajnej organizácii…

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Vo svete IT

Veľký prehľad platených aplikácií a hier z Google Play, ktoré stiahnete dočasne zadarmo! Čo si vyberiete?

0 icon

Tak, ako ste u nás zvyknutí, tak aj tento víkend vám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru z obchodu Google Play, ktorý stiahnete dočasne zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 20 aplikácií, z ktorých vyčnievajú SkanApp Dokumentenscanner, šikovný pomocník na skenovanie dokumentov, a One Launcher. V druhom prípade ide o aplikáciu,…

Simulácia ukazuje extrémne správanie svetla v prípade dvoch čiernych dier

0 icon

Čierne diery sú rozhodne fascinujúce kozmické objekty, no je extrémne zložité ich pozorovať, píše portál Science Alert. Astronómovia ale na základe množstva dát, ktoré majú k dispozícii, dokážu vytvoriť pozoruhodné simulácie. Zaujímavosťou je, že tieto simulácie sa javia byť celkom presné. Prvá fotografia čiernej diery, ktorú zachytil projekt Event Horizon…

Na Slovensku, stále viac ako každý 10 počítač, má Windows 7. Aktualizácia na Windows 10 nemusí byť drahou!

0 icon

V priebehu začiatku minulého roka Windows 7 prestal byť zo strany Microsoftu oficiálne podporovaným. V praxi to znamená, že už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácia vrátane bezpečnostných záplat, ak si neplatíte predĺženú podporu. Dnes je viac ako rok od straty podporu tejto verzie Windowsu, ktorá bola mimochodom predstavená ešte v októbri…

RECENZIA: Jimmy H8 Pro, bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý robí z vysávania zážitok a zo zaprášeného bytu hotel Hilton

0 icon

Po pár dňoch s vysávačom Jimmy H8 Pro sa môj vzťah k domácim prácam radikálne zmenil. Aspoň čo sa týka vysávania, utierania prachu a čistenia kuchynskej linky. A nie je to len o novej hračke v domácnosti, z ktorej sa prvých pár dní tešíte a chcete ju veľa používať. Bezdrôtový…

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 opäť spôsobuje mnoho problémov na najrôznejších zariadeniach

0 icon

Operačný systém Windows 10 opäť trápia problémové kumulatívne aktualizácie. Na najnovšie problémy po aktualizovaní rôznych zariadení upozorňuje zahraničný portál Techradar.com, ktorý sa odvoláva aj na zahraničné používateľské fóra. Kritika na najnovšie kumulatívne aktualizácie je vyzerá byť naozaj oprávnená, keďže hlásení o problémoch s touto aktualizáciou je stále viac a viac.…

Armádny Magazín

„Nariadené zničiť“ — preukázala sa vina Ukrajiny za zostrelený malajský Boeing

0 icon

Ukrajina, 17.apríl 2021 (AM) – Agentúra federálneho vyšetrovania „FBL“ zverejnila dokumenty a zvukové záznamy potvrdzujúce, že to bola Ukrajina, ktorá malajzijské lietadlo zostrelila na oblohe nad Donbasom. Je dôležité hneď poznamenať, že medzinárodný vyšetrovací tím dostal všetky tieto informácie ešte v roku 2017. Samostatne bola zaslaná fotokópi

Legendárna 58. armáda, ktorá dobyla Cchinval, bola presunutá na Krym

0 icon

Rusko, 17. apríl 2021 (AM) – Útvary 58. kombinovanej armády južného vojenského okruhu boli presunuté zo Severného Kaukazu na Krym, informovala novinárov tlačová služba južného vojenského okruhu. Na území polostrova sa armáda zaoberala streleckou prípravou.   Cvičenia sa konali na cvičisku Opu

Izraelský analytik Kedmi: Ruské ozbrojené sily majú unikátnu schopnosť zaskočiť nepriateľa

0 icon

Izrael, 17.apríl 2021 (AM) – "Ruská federácia ukázala svetu nezvyčajné schopnosti svojich ozbrojených síl, ktoré dokázali, že je schopná rýchlo a účinne reagovať na vojenskú hrozbu v blízkosti svojich hraníc." K tomuto záveru dospel známy izraelský vojenský a politický expert, bývalý šéf tajnej služby Nativ Jakov Kedmi. V živom vysielaní interne

Viete, že podľa Bismarcka sú Rusi ako ortuť? Že nacisti a Sovieti mali zavedené takmer rovnaké pravidlo a že Chorváti mali cez vojnu Kráľa hrdlorezov?

0 icon

Francúzsko, 17. apríl 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...Hitler v roku 1933 zaviedol vo svojich oddieloch pri kontrole počtov aj čítanie mien padlých počas pivného puču z 8. na 9. novembra 1923? Keď zaznelo meno takéhoto človeka, tak ostatní zakričali: „Prítomný!“. Niečo podobné mala zavedené aj povojnová Sovietska armáda. Pri večernýc

Američania sa pripravujú na výsadok v Arktíde

0 icon

USA, 17. apríl 2021 (AM) - USA sa snažia znížiť zaostávanie za Ruskom v Arktíde. V týchto dňoch americké pozemné vojská uzavreli zmluvu s koncernom Oshkosh Defense v kooperácii so singapurskou spoločnosťou ST Engineering a BAE Systems na vývoj vojenskej techniky pre Arktídu. Vyšlo najavo, že moderné stroj

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali