Aktivisti zo skupiny Biele prilby tvrdia, že sú záchranári, ktorí pomáhajú civilným obetiam vojny. Sýrska vláda však organizáciu obviňuje zo spolupráce s teroristickými skupinami. Podľa Damasku ide iba o mediálnu odnož džihádistov.
S postupujúcou ofenzívou na juhu krajiny preto vznikajú obavy o ich osud a pripravuje sa ich evakuácia z regiónu Kunejtra. Agentúre AP to uviedli zdroje v americkej vláde.
Dva zdroje, ktoré sú oboznámené s prípravou plánov, agentúre potvrdili, že Spojené štáty spolu s Britániou a Kanadou stoja na čele operácie na evakuáciu stoviek členov Bielych prilieb a ich rodín do susedných krajín a západných štátov, vrátane Británie, Nemecka, Holandska a údajne aj Kanady .
Operácia pravdepodobne začne čo nevidieť, lebo vládne sily pokračujú v nátlaku na povstalcov na juhu krajiny. “Sú to ťažké hodiny a minúty. Je to najhorší deň môjho života. Dúfam, že nás zachránia, než bude príliš neskoro,” povedal jeden z členov Bielych prilieb agentúre AP.
Zdroj Sputnika v ozbrojených silách varoval, že podľa ich pozorovaní tejto skupiny, sa môže pripravovať chemický útok, z ktorého bude obvinená sýrska armáda.
Biele prilby boli založené bývalým britským dôstojníkom Jamesom Le Mesurierem v roku 2014 a deklarujú, že ich poslaním je zachraňovať životy v oblastiach, ktoré sú pod kontrolou povstalcov. Damask a Moskva však tvrdia, že ide najmä o propagandistickú odnož Fronty an-Nusrat.
Washington dočasne zmrazil 200 miliónov dolárov tzv. Stabilizačného programu pre Sýriu, keď americký prezident Donald Trump uviedol, že USA odídu zo Sýrie po tom, čo dôjde k porážke Islamského štátu. Minulý mesiac však uvoľnil 6,6 milióna dolárov pre potreby Bielych prilieb.