Únia kapitálových trhov: Akčný plán EÚ alebo ďalšia deformácia trhu?

Bratislava, Brusel 15. októbra 2015 (HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)

 

Únia kapitálových trhov má podľa bruselských stratégov prostredníctvom rôznych opatrení za cieľ zvýšiť objem investícií v Európskej únii, ako aj ďalej prispieť k dobudovaniu jednotného trhu Európskej únie. Majú to dobre prešpekulované?

Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík (SaS)
Na snímke slovenský europoslanec Richard Sulík (SaS)

Slovenský europoslanec Richard Sulík sa domnieva, že to nie je celkom tak. Vo svojom vystúpení v europarlamente v rámci rozpravy k téme „Rozhodnutie prijaté v súvislosti s balíkom týkajúcim sa Únie kapitálových trhov – Capital Markets Union CMU“ povedal:

Reklama

„Únia kapitálových trhov je správna vec, najmä ak ide o odstránenie prekážok brániacich investícii. Jednotný spoločný trh je vždy lepší koniec koncov voľný pohyb kapitálu je jedným zo 4 základných pilierov Európskej únie. Problém je, že Komisia sa vo svojom návrhu nesnaží len odstrániť prekážky, Komisia vstupuje aj do procesov, do ktorých by sa rozhodne miešať nemala. Procesov, ktoré by mala nechať na trh. Komisia sa snaží riadiť trh prostredníctvom regulácií, pričom problém je nie málo regulácií, ale veľa. Je jedno, ako dobre boli mienené. Ak chce Komisia naozaj pomôcť súkromným investíciám, nech okamžite zruší Junckerov investičný 315-miliardový balíček. Práve tieto investície s podporou verejných zdrojov budú vytláčať tie skutočné. To by však Komisia musela pochopiť, že tu naozaj nie je na reguláciu všetkého,“ zdôraznil.

Pridáva aj ďalší komentár: „Niektoré opatrenia je možné vítať, najmä pokiaľ ide o odstraňovanie administratívnych bariér. Iné opatrenia však vedú k ďalšej deformácii trhu, čo v konečnom dôsledku investície poškodí. Na to, aby investície v Európskej únii skutočne stúpli na žiadané úrovne, však je potrebné oveľa viac ako len opatrenia predstavené v balíku týkajúcom sa Únie kapitálových trhov,“ zdôrazňuje.

Reklama

Hovorí, že Únia kapitálových trhov má niektoré pozitíva: „Najdôležitejšou časťou Únie kapitálových trhov je “odstránenie prekážok brániacich investíciám prostredníctvom prehĺbenia jednotného trhu”. Toto je možné v plnej miere vítať. Koniec koncov, voľný pohyb kapitálu je jedným zo štyroch hlavných princípov Európskej únie. Všetky iniciatívy Únie kapitálových trhov, ktoré vedú k odstraňovaniu zbytočných administratívnych bariér, resp. všetky iniciatívy, ktoré vedú k zníženiu regulačného zaťaženia, sú prospešné.“

Vidí však aj negatíva: „Okrem odstraňovania bariér však Únia kapitálových trhov prichádza aj s iniciatívami, ktoré v záujme “zlepšenia fungovania trhu” trh ďalej deformujú. Medzi také iniciatívy patria napríklad: snaha dosiahnuť, aby malé a stredné podniky (Small and medium-sized enterprises – SMEs) získavali svoje financovanie rovnako ľahko ako tie veľké
To, že si SMEs požičiavajú drahšie ako veľké podniky má svoj dôvod – úspory z rozsahu. Veľké podniky napríklad zvyknú mať oveľa rozsiahlejšiu úverovú históriu, dlhšiu históriu samotného podnikania, čo značí stabilitu, vyhodnotenie solventnosti u nich môže byť (relatívne, vzhľadom na veľkosť úveru) oveľa jednoduchšie a podobne. Tieto všetky rozdiely preto objektívne zvyšujú riziko a iné náklady pri požičiavaní SMEs. Ak by tieto rozdiely finančné inštitúcie nemohli zohľadňovať (alebo ich nemohli zohľadňovať v plnej miere), kapitál by bol prerozdelený menej efektívne, keďže by väčšie množstvo úverov získali podniky, ktoré ich nebudú môcť splatiť. Reálne sa tak celkové množstvo investícií zníži,“ prízvukuje slovenský europoslanec.

„Ak by navyše tieto náklady konvergovali, SMEs by mali menšiu motiváciu hľadať inovatívne spôsoby preukazovania svojej úverovej spoľahlivosti. Načo aj, keď by z toho mohli mať len náklady a nemohli by na tom získať? Ide tak aj o morálny hazard. Snaha dosiahnuť, aby náklady na investovanie a prístup k investičným produktom konvergovali naprieč EÚ. To je rovnaký problém ako vo vyššie uvedenom príklade so SMEs. Ak v nejakej krajine Európskej únie prevláda väčšia úverová disciplína ako v inej krajine EÚ, a teda sú tam štatisticky úvery splácané spoľahlivejšie, banky v tejto krajine majú vo všeobecnosti nižšie náklady na poskytovanie úverov, čo je objektívny dôvod na to, aby úvery v tejto krajine aj reálne boli lacnejšie. Ak sa však bude Únia kapitálových trhov snažiť konvergovať náklady jednotlivých krajín, opäť budú len zodpovednejšie krajiny doplácať na menej zodpovedné, celkové množstvo investícií sa zníži a bude to viesť k morálnemu hazardu,“ tvrdí.

Hovorí o znížení kapitálových požiadaviek na niektoré investície do infraštruktúry.
Kapitálové požiadavky boli vytvorené s cieľom zabrániť aktivitám, ktoré sú vnímané ako nadmerne rizikové. To, že niektoré druhy investícií (napr. do infraštruktúry) sú viac žiaduce môže byť pravda, no je to druhá a nesúvisiaca vec. Ak je určitá úroveň rizika neakceptovateľná – tak musí byť logicky neakceptovateľná aj pre investície do infraštruktúry. Ak je akceptovateľná aj nižšia úroveň, nech sú kapitálové požiadavky znížené plošne a nie len pre vybrané projekty,“ podčiarkol.

Čo by mala Európska únia podľa neho urobiť na zvýšenie objemu investícií v ekonomike? „Únia kapitálových trhov by sa mala snažiť v čo najväčšej možnej miere odstrániť administratívne prekážky na trhu, no nemala by sa snažiť trh riadiť. Snahy o riadenie trhu prinášajú viac negatív ako pozitív. Prostriedkom na zlepšenie trhu teda nikdy nemôže byť jeho riadenie, ale vždy len ďalšia liberalizácia. Vďaka nej môže vzniknúť väčšia konkurencia, vďaka ktorej je možné lepšie nachádzať spôsoby, ako efektívnejšie napĺňať potreby zákazníkov,“ dodáva.

Reklama

„Európska únia však dnes robí častokrát presný opak – snahami o riadenie trhu a “pomoc” spotrebiteľom zvyšuje regulačnú záťaž, čo zväčšuje bariéry na vstup na trh a obmedzuje tak konkurenciu. Finančné subjekty tak majú umelo väčšiu veľkosť, akú by mali na slobodnom trhu. V dôsledku toho sú niektoré finančné inštitúcie také veľké, že sú podľa EÚ “too big to fail” a je im zabránené zbankrotovať. To opäť bráni zdravej konkurencii a vyčisteniu trhu. V konečnom dôsledku tak Európska únia dosahuje opak zamýšľaného,“ domnieva sa.

„Zníženie výdavkov – ak Európska únia chce, aby sa objem investícií zvýšil, v prvom rade by mala sama znížiť svoje výdavky na čo najnižšiu úroveň. Euro, ktoré “investuje” Európska únia, je eurom, ktoré neinvestuje súkromný sektor. Na úkor reálne dopytovaných investícií tak Európska únia podporuje projekty, o ktoré na trhu nie je záujem. Ukončenie politiky lacných peňazí Európskej centrálnej banky – nie nežiaducim následkom, ale cieľom ECB je prostredníctvom extrémne nízkych úrokových sadzieb znížiť množstvo úspor v ekonomike. No všetky investície musia pochádzať z úspor, a tak čím menej ľudia sporia, tým menej reálnych investícií sa uskutočňuje,“ hovorí.

„Vďaka nízkym úrokovým sadzbám síce ľudia môžu naoko “investovať” oveľa viac a stimulovať tak ekonomiku, ale keďže tieto projekty nie sú kryté reálnymi úsporami, sú odsúdené na zánik. Rast ekonomiky tak bol len bublinou. To bol koniec koncov aj dôvod aktuálnej krízy a o tom hovorí Rakúska teória hospodárskeho cyklu (ABCT). Ak teda Európska únia chce udržateľne zvýšiť množstvo reálnych investícií, Únia kapitálových trhov je (s určitými výhradami) dobrým krokom, no v prvom rade musí sama prestať tvorbe nových investícií brániť,“ uzatvára svoj komentár slovenský europoslanec Richard Sulík.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:27

Husté sneženie a poľadovica zasiahli v noci na nedeľu viacero častí Nemecka a skomplikovali dopravu predovšetkým na juhu krajiny. Mníchovské letisko ráno obnovilo prevádzku; železničné spojenia zostávajú pozastavené.

08:15

Šéf Pentagónu Lloyd Austin uviedol, že USA budú naďalej vyvíjať tlak na Izrael, aby chránil civilistov v pásme Gazy.

Austin je presvedčený, že mestské boje nemožno vyhrať bez ochrany civilistov, povedal na Reaganovom národnom obrannom fóre v Kalifornii.

“Budeme naďalej tlačiť na Izrael, aby chránil civilistov a zabezpečil spoľahlivý prísun humanitárnej pomoci,” dodal Austin.

“Poučenie je, že mestskú vojnu môžete vyhrať len tak, že budete chrániť civilistov,” povedal a pripomenul svoju účasť v bojoch proti ISIL.

“A ak ich zaženiete do náručia nepriateľa, taktické víťazstvo nahradíte strategickou porážkou,” dodal šéf americkej obrany.

Uviedol však, že USA zostanú blízkym priateľom Izraela a ich podpora je “neoddiskutovateľná”.

08:12

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu varoval, že izraelský cieľ zlikvidovať palestínsku militantnú organizáciu Hamas sa môže skončiť desaťročnou vojnou. Informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

08:05

V izraelskom Tel Avive sa v sobotu večer znova ozval raketový poplach. V centre mesta bolo počuť viacero tlmených výbuchov. Išlo o prvý raketový útok na Tel Aviv od piatkového konca prímeria v Pásme Gazy.

07:55

Spojené štáty uskutočňujú najrozsiahlejšiu modernizáciu obrannej priemyselnej základne za posledné desaťročia. Oznámil to minister obrany USA Lloyd Austin.

Šéf Pentagónu uviedol, že na tento účel bude vyčlenených približne 50 miliárd dolárov z dodatočných rozpočtových prostriedkov, ktoré požaduje americká administratíva.

07:38

Pri nedeľnom bombovom útoku na katolíckej omši na južných Filipínach zahynuli najmenej traja ľudia a ďalších sedem utrpelo zranenia.

K explózii došlo počas pravidelnej bohoslužby v telocvični Štátnej univerzity Mindanao v Marawi, najväčšom moslimskom meste v krajine, uviedol regionálny policajný šéf Allan Nobleza.

07:27

Hovorca maďarskej vlády Zoltan Kovacs v reakcii na vyhlásenie Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU), ktorá vysvetlila, prečo nepovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovovi vycestovať z Ukrajiny, napísal na sociálnej sieti X (predtým Twitter), že Maďarsko si neželá hrať žiadnu rolu vo vnútropolitických bojoch ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

07:15

Francúzska polícia zatkla muža, ktorý v sobotu večer zaútočil na okoloidúcich v centre Paríža pri Eiffelovej veži. Útočník dobodal na smrť nemeckého turistu a dvoch ďalších zranil, uviedol francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin.

06:54

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok dekrét, ktorým nariadil zvýšiť počet príslušníkov armády o 15 percent, teda o takmer 170.000 vojakov.

Počet vojakov slúžiacich v ruskej armáde sa tak celkovo zvýši na 1,32 milióna. V súlade s Putinovým nariadením armádu posilnia vojaci slúžiaci na základe kontraktu, ale aj branci.

06:40

Zástupcovia španielskej vládnej strany PSOE a katalánskej strany Junts separatistického lídra Carlesa Puigdemonta začali v sobotu vo Švajčiarsku neverejné rozhovory o urovnaní dlhoročného konfliktu. Informovala o tom agentúra DPA.

06:30

Vojna proti Hamasu v Pásme Gazy bude pokračovať, kým Izrael nedosiahne všetky svoje ciele vrátane návratu všetkých rukojemníkov a zničenia tohto islamistického hnutia. Vyhlásil to v sobotu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Včera 19:49

Palestínske militantné hnutie Hamas neprepustí ďalších rukojemníkov, kým Izrael neoslobodí všetkých palestínskych väzňov a neobnoví prímerie v Pásme Gazy. Uviedol to zástupca šéfa Hamasu Sálih Árúrí v rozhovore pre panarabskú televíziu al-Džazíra.

Včera 19:32

Po sobotňajšom silnom zemetrasení v južnej časti Filipín už nehrozia prívalové vlny, oznámilo Tichomorské centrum varovanie pre cunami (PTWC). Oblasť medzitým zasiahli viaceré dotrasy. Správy o veľkých škodách alebo obetiach sa zatiaľ neobjavili. 

Včera 19:30

Ukrajinská pohraničná stráž nepovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovovi vycestovať z Ukrajiny, pretože sa plánoval stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Autá sa pohybujú po zákrute v lese v regióne Taurus neďaleko Frankfurtu nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst)

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Paradox klimatických tliachaní v Dubaji a snehovej kalamity v Európe

0icon

Ako keby to Veľký Cynik plánoval na výsmech všetkých tých „záchrancov Zemegule“ v Dubaji. Oni nám hrozia Globálnym oteplením a pri takomto „ot

Ivan Štubňa

KDH – strana pokrytcov a farizejov, ktorým sú voliči ľahostajní

0icon

  V prvom rade si dešifrujme názov KDH. Údajne je to Kresťanskodemokratické hnutie. Na svojej stránke majú uverejnenú nasledovnú formuláciu: „

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Vášeň v Tebe

Nič nepodporuje imunitu lepšie ako ony. Jedzte ich párkrát týždenne a zabudnete na prechladnutie

0 icon

03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Tradičná slovenská kuchyňa je neustále znovuobjavovaná. To platí aj pre dávno známe jedlá. O mimoriadne obľúbených kyslých uhorkách je možné získať čoraz viac zaujímavých informácií, najmä keď sa začína chladné obdobie.

Už nebudete potrebovať nôž a škrabku. Zemiakových šupiek sa zbavíte ľahko

0 icon

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Na sociálnych sieťach môžeme nájsť mnoho zaujímavých tipov, ktoré nám môžu uľahčiť niektoré každodenné úlohy. Tentoraz používateľ TikTok ukázal, ako ošúpať zemiaky za pár okamihov bez použitia škrabky. Patent sa vám osvedčí najmä vtedy, ak máte veľa zemiakov.

Ako vyčistiť mikrovlnnú rúru? Domáce spôsoby, ako sa zbaviť pripálených zvyškov a zápachu pukancov

0 icon

03.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ak sú v mikrovlnnej rúre zvyšky jedla, musíte sa ich zbaviť. V opačnom prípade môžu spôsobiť vážne problémy pri ďalšom používaní zariadenia. Aká metóda je účinná na odstránenie nečistôt z mikrovlnnej rúry a odstránenie nepríjemných pachov?

Umývačka riadu jej klienta bola doslova zarastená špinou. Je to pohľad pre ľudí so silnými nervami. "Panebože"

0 icon

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Kate Croukampová upratuje domy a byty už 15 rokov. Tentoraz mala za úlohu vyčistiť umývačku riadu v dome jedného z klientov. Hneď ako otvorila spotrebič a zacítila príšerný zápach, vedela, že ju čaká veľa práce. Nemohla však uveriť tomu, čo vidí.

Advent 2023 - Kedy sa začína príprava na Vianoce?

0 icon

3.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Advent je pre katolíkov jedným z najdôležitejších a najslávnostnejších období, pretože sa ním začína nový liturgický rok a pripravuje sa na Vianoce. Čo to vlastne je, ako dlho trvá a kedy ho začíname? V tomto článku nájdete najdôležitejšie informácie o advente.

Armádny Magazín

Rusi útočili na základňu námorníctva v Očakive. Porošenkovi nedovolili utiecť z Ukrajiny

0 icon

Ukrajina. 3. decembra 2023 - Ruské jednotky pokračujú v nočných útokoch na vojenské zariadenia na Ukrajine, dnešná noc nebola výnimkou, sirény náletov sa rozozvučali nad mnohými ukrajinskými regiónmi. Uvádzajú to ruské a ukrajinské zdroje. Sirény náletov na Ukrajine sa rozozvučali v prvej hodine rána, objavili sa správy, že ruské kamikadze drony…

"Minsk-3? Kto a prečo tlačí Ukrajinu k rokovaniam s Ruskom?

0 icon

Rusko, 3. december 2023 - NATO sa snaží predstierať, že naďalej pomáha Ukrajine, ale tajne indoktrinuje Kyjev, že na uzavretie mieru nebude vhodnejší čas. Ukrajine sa hovorí: je čas ukončiť tento konflikt, čas nekonečnej podpory zo strany Západu sa skončil, Rusko túto vojnu vyhralo a

O faktoroch "proizraelskej" politiky ZSSR za Stalina a po ňom

0 icon

Izrael, 3. december 2023 - Podpora Sovietskeho zväzu vytvoreniu nezávislého židovského štátu v historickej Palestíne po druhej svetovej vojne je všeobecne známa. Andrej Gromyko, vtedajší stály predstaviteľ ZSSR pri OSN, v jednom zo svojich prejavov hovoril o utrpení židovského národa počas druhej svetovej vojny a pripomenul, že žiadny európsky štát…

Demokrati hrozia Trumpovi BLM a židovskými pogromami

0 icon

USA. 3. decembra 2023 - Bývalý policajt Derek Chauvin, odsúdený za zabitie Georgea Floyda, bol v USA "pochovaný" - práve po tomto incidente sa Amerikou prehnala vlna protestov hnutia Black Lives Matter (BLM). Prokuratúra štátu Minnesota poprela správu o Chauvinovej smrti na následky bodných rán - ako sa ukázalo, lekári…

Armáda EÚ sa pripravuje na vojnu!

0 icon

Rusko, 3. december 2023 - Rusko šetrí "Kalibre" a USA si pripravujú predmostia: Ako sa zmení ukrajinský konflikt? Dokážu návštevy Kyjeva ministrov z Európy a Ameriky oživiť prúd pomoci Ukrajine? Ako sa menia plány Západu ohľadne Ukrajiny a môže si Rusko za tejto situácie dovoliť exportovať zbrane do zahraničia? V redakcii rádia…

TopDesať

Prekvapenia, ktoré našli stavební inšpektori vás dostanú

0 icon

Inšpektori občas nájdu poriadne prekvapenia, ktoré ukazujú, ako by to nemalo vyzerať. Boli časy, keď si každý človek so svojím snom a kladivom mohol svoj domov upraviť podľa svojich predstáv. Nanešťastie, priemerný človek má len malé alebo žiadne znalosti o veciach, ako je štrukturálna integrita a základná údržba, takže v modernom…

Prečo je pre mužov ťažké počúvať ženy?

0 icon

Či už je to priateľ, brat alebo kamarát - všetci poznáme chlapa, ktorý je zlým poslucháčom a často jednoducho nepočúva ženy. A nie, nie je to preto, že by sa nudil alebo bol arogantný. Existujú skutočne štúdie, ktoré ukazujú, že existuje niekoľko dôvodov, prečo v tejto oblasti muži tápajú. Zdá sa, že mužský mozog jednoducho…

18 príkladov, ktoré dokazujú, že čas je nemilosrdný

0 icon

Charles Chaplin povedal, že "čas je najlepší autor". Každá sekunda zanecháva nezmazateľné stopy na každom z nás a na veciach okolo nás. Tento neúnavný remeselník nás formuje, keď zbierame skúsenosti a životné múdrosti. Niekedy si to voľným okom nevšimneme. Zbadáme to až keď sa obzrieme späť a začneme vnímať, ako…

Ako môže tvoje oblečenie ovplyvniť tvoj úspech?

0 icon

Štúdia ukázala, že je možné sa dozvedieť veľa o osobnosti človeka, napríklad stav, vek a príjem, len z pohľadu na fotografiu jeho topánok. V tejto súvislosti má fráza „Vždy sa oblečte pre úspech“ ďalší, veľmi praktický význam. Oblečenie totiž môže naozaj zaručiť tvoj úspech! 1. Vďaka neobvyklému oblečeniu vyzeráš kompetentnejšie

Tieto deti ťa rozosmejú tým, že sú sami sebou

0 icon

V dnešnom článku si ukážeme zopár vtipných situácií, ktoré majú na svedomí deti. Zmysel pre humor sa stáva tak trocha vlastnosťou, ktorú sa mnohí dospelí snažia naučiť. Pre deti však nie je potrebné vynakladať ďalšie úsilie na vytvorenie niečoho zábavného. Rozosmievajú nás len tým, že robia každodenné veci a hovoria,…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali